Obchod s přežitím jen kvete

 

atomovy kryt fy Vivos„Věděli jsme, že svět už nebude stejný, jako byl. Někteří lidé se smáli, někteří plakali. Většina mlčela.“ J. Robert Oppeheimer „otec“ atomové bomby

 

 

 

Kupte si atomový kryt, dokud je čas nabádá Američany firma Vivos Group. Ceny jsou ušité na kapsu zájemce. Základní jednotka stoji na klíč dvacet pět tisíc dolarů. Luxusní kryt s kuchyňkou, ložnicí, koupelnou, velkou spíží a tajným únikovým tunelem může přijít až na dvě stě tisíc. Nikam daleko nemusíte běžet, kryt budete jej mít na vlastním pozemku a nikdo neuhodne, že tam je. Odborníci Vivos se totiž inspirují inženýry švýcarské armády, kteří vymysleli spousty triků, jak kamuflovat bunkry k nepoznání. Vivos Group je jedna z víc jak tuctu firem, které nabízejí atomové kryty s celoživotní zárukou. Na materiál, samozřejmě.

Americký podnikatel Robert Vicino vystavěl ve státě Indiana obrovský  bunkr v přísně utajeném místě s krycím jménem Vivos Indiana. Žurnalisté, kteří jej navštívili, byli k němu zavezeni v limuzíně se začerněnými skly a páskou na očích, která jim byla sejmuta až v podzemí. Připadali si jako v pětihvězdičkovém Ritz Carlton. Kromě všeho hotelového komfortu bunkr má zásoby potravin a vody na celý rok, generátory elektřiny, větrací systém a nemocnici. Obyčejný jednolůžkový pokoj stojí třicet tisíc dolarů. Suita desetkrát víc.

Kdo však má třeba i jen na tu mniškou cimřičku? Padesát milionů Američanů žije v chudobě. Pouze sedm z deseti obyvatel první velmoci světa má na spořitelním účtu tisíc dolarů, zatímco každý čtvrtý jej vůbec nemá. Všichni ale přispívají svými dolárky do státní kasičky na atomový arsenál. Jen jeho údržba stojí dvacet miliard ročně.

Letošní rok je nesmírně slibný pro obchodníky s přežitím, neboť válečná hysterie každým dnem sílí. Svědčí o tom zprávy, které nám říkají připravte se, holoubci, na nečekané nadělení. Namátkou uvádím tři titulky: USA uvažuje o preventivním nukleárním útoku proti Severní Koreji (zdroj Rex Tillerson). Rusko nedovolí, aby se znovu válčilo na jeho území (zdroj Vladimír Putin). Británie by mohla stisknout preventivně atomovou spoušť (zdroj Theresa May).  Washington chystá atomový úder na Rusko a Čínu (zdroj  Dr. Craig Paul Roberts). Nikdo nikde nepípne. Bereme to na vědomí s klidem jako by šlo o předpověď počasí.  Znamená to, že jsme se mířili s nevyhnutelným a že kostky jsou vrženy?

„Bohatí nežijí na stejné úrovni jako obyčejní lidé v dnešní společnosti,“ říká multimilionář Robert Vicino, „ proč by to mělo být po konci naší civilizace jinak?“

V duchu této logiky postavil loni Vivos Europa One, protiatomový úkryt hluboko pod zemí v bývalém muničním skladu německého Wehrmachtu. Koupil jej v armádním výprodeji jeho německý partner za dva miliony. Dnes je z něho Noemova archa, jejíž tržní cena se odhaduje na víc jak miliardu dolarů.  Je dostatečně velká, aby v ní mohli přestát nukleární válku členové třicet čtyř majetných evropských rodin a zůstat v bezpečí celý rok než nejhorší pomine. Proč ne, když budou moci plavat v bazénu, pít skvělá vína a mít obydlí, které bylo uspořádáno dle jejich přání a zařízeno jejich oblíbenými interiérovými architekty, protože je mohou koupit na plánu.  Bunkr bude mít dokonce vlastní soudní tribunál. Má řešit případné spory mezi bohatci, které mohou vzniknout následkem ponorkové nemoci. Zajímáte se o cenu? Pak nejste dostatečně bohatí, abyste si mohli přežití dovolit.

Robert Vicino předvídá, že po atomovém Armageddonu se zhroutí celý společenský řád, nastane chaos a nemilosrdná bitva o holé bytí. Proto jako všechny jeho dosavadní, tak i budoucí útočiště, které hodlá postavit v Americe a Evropě, počítají s účinnou obranou proti útokům zvenčí. Do žádné Noemovy Archy  nesmí  vniknout bídníci, kteří nějakým zázrakem přežijí nukleární válku a budou zoufale hledat vodu a něco k snědku.

 

Co ale má dělat plebs?

„Mohu obyčejným Američanům poradit jen jedno,“ prohlásil Clyde Scott, další podnikatel v obchodu s přežitím, který staví útočiště pro slavné herce a televizní hvězdy (Kim Kardashian et al.). „Jděte do Colarado Springs a napadněte atomové bunkry pro vládu. Zabírají dva čtvereční kilometry.  Obsaďte je. Proč by měl být život politika cennější nežli život pracujícího člověka? Není. A hádejte, kdo ty bunkry zaplatil? No, vy přece!“

Napadá mi, zda ti bohatci postačí zalézt do svých děr včas. A když ano, zda  den po té co z nich vylezou do atomové zimy post-apokalyptického světa nebudou závidět mrtvým.

Bazén firmy Vivos Europa One

bázen fy Vivos

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Středa, 17 Květen 2017 13:52 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB