O pomlázce

 

Vrba ještě zima foto M PatřičnýCo je na pomlázce nejdůležitější?

 

 

 

 

 

 

Kdysi – v šedesátých, sedmdesátých letech si kluci pletli pomlázky jako mučicí nástroje z bužírek, plastových obalů kabelů.

A teď zase v posledních letech se na trhu objevují jakési takypomlázky z cizokrajných prutů a bůhvíodkud.

Tak to ne- ani jedno nefunguje!

Fungují jenom proutky z vrby, nic jiného!!

 

Vrba jaro foto M Patřičný

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Uhodíte-li ženu či dívku nějakou náhražkou, můžete být obviněni z ublížení na těle. Nebo minimálně ze zneužití starého zvyku. Na vánoce si přece taky doma nezdobíte túji, nebo palisandr. Že to není totéž? Ale je!

Ale teď přeskočím-

Kdysi jsem v rozhlase řekl, že jsem proti kvótám na počet žen na kandidátkách politických stran. Neboť si myslím, že ve vládě, parlamentu a senátu by měly být už jenom ženy. Psalo mi hodně lidí, i sprostě, a někteří mysleli, že žertuju.

Pořád to myslím vážně!

Chlapi už se toho nadělali dost. Je čas střídat!

Přitom pořád rozlišuju feminismus tupý, hloupý, který tvrdí, že mezi ženou a mužem nejsou rozdíly a že chlapečkové, vychovávaní růžově jako holčičky budou holčičkami.

Ale je i feminismus moudrý, vzdělaný, který usiluje - jak to říct- o dobré vztahy mezi zástupci obou pohlaví...

Pokud vím, stovky let šlehali o velikonocích kluci holky po nohách a zadečcích vrbovými spletenými proutky, aby jim popřáli zdraví a plodnost. Tenhle zvyk dnes označují někteří lidé za barbarství a trapnost apod. Nu ano, třeba ti, co se všude vyholují a deodorantují, by s pomlázkou měli zatočit. A snad by měli i přestat s jinými trapnostmi a pazvyky z minula, jako třeba s líbáním a dalším, fyzickým spojováním ženy s mužem.

My ostatní snad ještě můžeme ten pohanský zvyk dodržovat. (Řezat! Řezat tu havěť! Mudroval Bobš na pondělí velikonoční, Vodňanský a Skoumal). A navíc snít o parlamentu plném žen, které po velikonocích budou poposedávat. A prvního kmotra, co se objeví, zasypou salvou malovaných vajec.

 

Socha vrba detail foto M Patřičný

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Čtvrtek, 13 Duben 2017 13:28 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB