Literárním novinám je 90

 

devadesátka LtN logoMálo se to ví, vlastně vůbec ne. Literární noviny vyšly poprvé 9. března 1927. Jejich devadesátiletá cesta byla plná interrupcí a přejmenovávání. Občas se jmenovaly Literární listy, někdy jen Listy, měnily periodicitu, pár let taky nevycházely nebo vycházely v zahraničí a obloukem se dnes vrátily k tomu, že na papíru vycházejí jednou za měsíc, jako tomu bylo na počátku.

 

  

Ve vydáních ročníku 2017 se budeme ke svému devadesátému výročí pravidelně vracet. Připomeneme uzlové okamžiky dějin, ve kterých Literární noviny nebyly jen zrcadlem, nýbrž i iniciátorem a hybatelem důležitých společenských proměn. Vzpomeneme také na členitou skupinu talentovaných lidí, nejen spisovatelů a umělců, jež spojovalo účinkování na stránkách novin. Zveřejníme třeba i zajímavé postřehy vás, čtenářů, pošlete-li nám je a budou-li se týkat vašeho vztahu k Literárkám. 

Úvodník prvního čísla Literárních novin měl titulek Nesem vám noviny... a napsal ho velký český literát Bohumil Mathesius. Jeho text je rozladěným popisem neorganičnosti českého literárního života a nezůstal uvězněn ve své době. Jako by se ve velikém předstihu obracel k těm, kdo nám dnes vytýkají, že se v Literárních novinách věnujeme i něčemu jinému než literatuře. 

„Zkrátka a stručně řečeno, je chyba, a nemalá v naší kulturní organisaci. Nuže, my, Literární noviny, se chceme do toho vložit. Nečekej od nás zázraky, ale pomoz, kdo tohle čteš a rozumíš. Nemazli se s námi, my se s tebou taky mazlit nebudeme. Je docela možné, že se občas pohádáme. Není nám nic po nakladatelských klikách a kličkách, neboj se, že tě v tomhle špatně povedeme. Ale napřed chceme vědět, kdo jsi ty, s kým mluvíme. Piš nám v našich anketách. My si to rozebereme, poradíme se a napíšeme, co si o tom myslíme. Neboj se nás, my se tě také nebojíme. Přineseme všechno, o čem myslíme, že je důležité o knize, knihách a těch, kdo je napsali, doufáme, že čím dál tím úplněji a obšírněji. Když na něco zapomeneme, tak nám připomeň. Napiš nám, co tě zajímá. A nezapomeň: My nejsme revue, my jsme noviny.“

 

Autor je šéfredaktorem Literárních novin.

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Pondělí, 02 Leden 2017 15:04 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB