Trocnov v novém


Zizka výřez obrazuJihočeské muzeum se přihlásilo k projektu Jihočeského kraje pro rok 2015 nazvaného Jižní Čechy husitské dvěma významnými akcemi. V rámci Husova roku připravuje Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích novou expozici v Památníku Jana Žižky v Trocnově.

 

 

Trocnov je rodištěm husitského vojevůdce Jana Žižky. Leží šestnáct kilometrů jihovýchodně od Českých Budějovic, uvnitř pomyslného čtyřúhelníku o vrcholech – Borovany, Trhové Sviny, Strážkovice a Zizka obraz TrocnovLedenice. Ze všech těchto bodů se dá dojet do Trocnova autobusem nebo vlakem.

 

Prohlídka trocnovského areálu zabere necelé 2 hodiny, přičemž se doporučuje začít v muzeu s expozicí věnovanou Janu Žižkovi a celému období husitství. Muzeum bylo zřízeno v prostorách původního poplužního dvora borovanského kláštera.

 

Značená trasa vede kolem základů Žižkova dvorce, odkrytých při archeologických výzkumech v padesátých letech dvacátého století, dále kolem základů Mikšova dvorce (Žižkova strýce), odkrytých ve dvacátých letech a pak pokračuje po hrázi Grandlového  rybníka k údajnému místu Žižkova narození, označenému prostým kamenným památníkem z roku 1908. Areálu dominuje třináct metrů vysoký žulový pomník Jana Žižky od Josefa Malejovského z roku 1960.

Žižka dům

Vlastní dvorce měnily majitele světské i církevní. Ve čtrnáctém století byl původní dvorec rozdělen na dva zemanské statky, které spolu se dvěma lány polí tvořily trocnovskou vesničku. Výstavbou se trocnovské dvorce podobaly větším selským statkům a nepůsobily dojmem šlechtických sídlišť. Budovy byly dřevěné, kryté šindelem a došky.

 

Kolem roku 1680 došlo k rozboření trocnovských dvorců a borovanský augustiniánský klášter zde zbudoval dvůr nový.  Zbytky původních dvorců byly zasypány a čekaly až do počátku dvacátého století, kdy byly při archeologických výzkumech znovu odkryty. Nálezy pocházející ze čtrnáctého až sedmnáctého století jsou rovněž součástí muzejní expozice.

 

Součástí nové expozice bude projekce dokumentárního filmu o životě slavného husitského vojevůdce. V interaktivní expozici bude také řada zajímavých exponátů, jako např. model vozové hradby nebo velká kamenná křtitelnice z kostela sv. Martina ve Střížově, kde byl malý Jan, nazývaný zdrobněle Ješek, podle místního podání pokřtěn. Zcela nové informační tabule budou umístěny na trase poznávací stezky kolem známé Žižkovy mohyly v turisticky atraktivním prostředí trocnovského areálu. Expozice bude v Památníku Jana Žižky v Trocnově otevřena na hlavní sezónu od 19. června 2015.

 

Areál Památníku je přístupný celoročně – pěšky i na kolech. Pro motorová vozidla je parkoviště přímo před Památníkem.Žižka pomník

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB