Dětská obrna v Pákistánu: výsledek spolupráce CIA a WHO


Světová zdravotnická organizace (WHO) požaduje, aby Pákistánci cestující do zahraničí předkládali potvrzení o očkování proti dětské obrně. Vyvolává tím nejen hněv pákistánské vlády, ale oživuje i temné stránky americké politiky.Pákistánské ministerstvo zahraničí požadavek WHO omezit cestování příkře odmítlo, přičemž připomnělo, že svůj podíl viny na nárůstu případů nemoci má i sama WHO, která je jednou z agentur OSN. „V Pákistánu byla zorganizována falešná očkovací kampaň, na níž se podílely také agentury OSN. Mluvím o případu doktora Shakila Afridiho,“ prohlásila mluvčí ministerstva s tím, že WHO nyní „jen dále prohlubuje negativní dojem, jaký kampaň očkování proti obrně vyvolala“.

Shakil Afridi je pákistánský lékař, který na počátku roku 2011 pro CIA a s přímou podporou WHO vedl falešný vakcinační program. Namísto očkování dětí proti obrně se svým týmem sbíral vzorky DNA, aby s jejich pomocí mohli být vystopováni jejich příbuzní podezřelí z terorismu. Tento projekt prý ve finále vedl k nalezení Usámy bin Ládina. Pákistánská vyšetřovací komise, která se zabývala činností amerického komanda, které bin Ládina zabilo, posléze doktora Afridiho obvinila z vlastizrady.

WHO aktuálně svou spolupráci se CIA nezmiňuje, nicméně výsledky této symbiózy jsou katastrofální. Odhalení celého podvodu totiž v Pákistánu vyvolalo hysterii namířenou proti všem zahraničním humanitárním agenturám, které se v očích veřejnosti bez rozdílu staly podezřelými z toho, že jsou jen zástěrkou CIA. Desítky zdravotníků, kteří se na očkování podílely, se staly terčem Tálibánu, a většina humanitárních organizací Pákistán raději opustila. OSN pak svou účast v programu očkování proti obrně oficiálně ukončila v prosinci 2012. Po další sérii tálibánských útoků na zdravotníky pákistánská vláda loni v květnu ukončila i svůj očkovací program, pouhé čtyři dny po jeho zahájení. Počet případů dětské obrny mezitím roste a Pákistán „s přehledem“ vévodí příslušnému světovému žebříčku – ze 77 nových případů výskytu nemoci na celém světě v roce 2014 jich je v Pákistánu 61.

Pákistánské ministerstvo zahraničí nyní kritizuje i skutečnost, že je WHO „posedlá jen očkováním proti obrně“, zatímco řadu dalších nebezpečných nemocí přehlíží, což ovšem ve veřejnosti rovněž vyvolává konspirační teorie o tom, co má ve skutečnosti WHO „za lubem“.

Před půldruhým rokem děkani 12 amerických lékařských univerzit zaslali Baracku Obamovi dopis, v němž ho upozornili, že „obecně platí, že by programy veřejného zdravotnictví neměly být využívány jako zástěrky pro tajné operace“. Nyní děkanům odpověděla Obamova poradkyně pro boj proti terorismu Lisa Monacová: „Chci vás informovat, že ředitel CIA v srpnu 2013 rozhodl, že agentura už nebude operativně využívat vakcinační programy, do nichž jsou zapojeni vakcinační pracovníci,“ praví se v dopisu. „Stejně tak agentura nebude získávat nebo využívat DNA ani jiný genetický materiál získaný prostřednictvím těchto programů. Tato politika CIA platí pro celý svět a pro občany USA i občany ostatních zemí.“

Mluvčí CIA Todd Ebitz dodal, že šéf CIA John Brennan dosavadní praxi zrušil, „neboť bere vážně obavy zmiňované lékařskou komunitou“.

Jediné, co ze strany USA či WHO chybí, je prostá omluva.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP