Západní tajné služby manipulují diskusemi na internetu


Nejnovější dokumenty od Edwarda Snowdena ukazují, kam až západní tajné služby zašly při „manipulaci, klamání nebo ničení reputace“ svých online nepřátel.


Podle nově zveřejněných dokumentů západní tajné služby jako americká NSA nebo britská GCHQ vytvořily sofistikovaný systém online operací, v jejichž rámci agenti infiltrují onlinové komunity, sítě a diskusní fóra, aby „manipulovali, klamali“ a v případě nutnosti i ničili reputaci skupin nebo jednotlivců, které považují za své cíle, aniž by tyto skupiny nebo lidé byli vůbec obviněni z nějakého zločinu.

Nové dokumenty zveřejnil britský novinář Glenn Greenwald na novém portálu Firstlook.org. Podle nových zjištění speciální jednotka tajné služby JTRIG (Joint Threat Research Intelligence Group čili něco jako Zpravodajská skupina pro výzkum společných hrozeb) zkouší „kontrolovat onlinový diskurz, infiltrovat se do něj, manipulovat ho a deformovat“ pro své vlastní cíle. Tím podle Greenwalda likvidují „integritu internetu jako takového“.

Dva přístupy jsou pro psychologický účinek této subverze klíčové: 1) zveřejnit na internetu veškerý myslitelný falešný materiál s cílem zničit reputaci cílových osob či skupin, a 2) využít sociologických poznatků k manipulaci internetovým diskurzem a aktivismem takovým směrem, který je považován za žádoucí.

Cass Sunstein (foto harvard.edu)„Vláda má v úmyslu monitorovat a ovlivňovat internetovou komunikaci a přitom tajně infiltruje onlinovou komunikaci, aby do ní zasela neshody a šířila falešné informace; o tom už se spekulovalo dlouho,“ konstatuje Greenwald. „Už v roce 2008 Obamův poradce a někdejší šéf úřadu Bílého domu pro informace a regulace, profesor práv z Harvardu Cass Sunstein navrhl, aby americká vláda najala týmy tajných agentů a „pseudonezávislých“ obhájců k „vědomé infiltraci“ onlinových skupin a webových stránek stejně jako aktivistických organizací,“ připomíná Greenwald.

Sunstein rovněž chtěl poslat tajné agenty do „chat roomů, onlinových sociálních sítí nebo i do skutečných organizací“, aby šířili názory považované za falešné a takové, které uškodí „konspiračním teoriím“ namířeným proti vládě. „Je ironií, že téhož Sunsteina Obama nedávno jmenoval do výboru, který měl hodnotit činnost NSA,“ konstatuje Greenwald s tím, že výbor následně doporučil jen „kosmetické změny“.

Související: Poslechne Obama experty, kteří žádají reformu NSA?

Nově zveřejněné dokumenty britské GCHQ jsou ale prvními, které bez pochyb prokazují, že vláda západního státu používá ty nejkontroverznější techniky k šíření lží a likvidaci důvěryhodnosti vytipovaných lidí a skupin, pokračuje Greenwald. „V rámci této taktiky stát proti svým cílům vědomě šíří lži na internetu a využívá přitom to, co i GCHQ označuje za „false flag operations“, přičemž posílá e-maily rodinám a přátelům svých cílů. Kdo by věřil, že vláda vůbec používá takové způsoby, a co víc, tajně, bez jakékoli kontroly a mimo rámec jakéhokoli uznávaného právního rámce?“ ptá se Glenn Greenwald s tím, že na zaslané otázky mu GCHQ neodpověděla.

Respektovaný historik a publicista Juan Cole na svém blogu k nejnovějším odhalením z „akt Edwarda Snowdena“ poznamenal: „Mít tajné služby, které za peníze daňových poplatníků rozhazují své návnady na internetu, je z hlediska hodnot demokratického státu zničující. Demokratická politika vychází z toho, že se lidé navzájem znají a vědí, kdo kde politicky stojí. Z hlediska demokratického procesu je zcela nemožné, aby tajní vládní agenti manipulovali s reputací lidí, ničili jejich přátelství a sociální vazby a házeli je třeba do sexuálních pastí. Jakmile se od nynějška doslechneme o tom, že někdo vlivný upadl do skandálu, musíte se sami sebe nejdřív zeptat, jestli to nebyla tajná služba, kdo ho srazil k zemi. Padli proto, že stáli v cestě nějakému korupčnímu záměru? Vzhledem k tomu, že občané nemají žádnou možnost nahlédnout do oblasti neviditelné vlády, příležitosti pro využití korupce a dalších zločinů jsou enormní. Zatímco se některým narcisům může líbit být placeni za manipulaci internetem, jejich vládou posvěcená činnost ničí internet coby čitelný způsob komunikace, a navíc ničí demokracii, která je závislá na transparentnosti.“

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB