Příběh: Zběhla od německé krajně pravicové organizace

exit de logoŘíkejme ji Sabina. Musí vystupovat anonymně, stále po ní jdou. Před jedenácti lety našla v sobě sílu opustit německou krajně pravicovou organizaci.

K útěku od „fašounů" jí pomohla německá organizace EXIT, která jí pomohla ukrýt se a začít nový život. Je jí čtyřicet, pochází ze severu Německa a další podrobnější údaje nechce z bezpečnostních důvodů sdělovat. Je zvláště opatrná, když mluví s novináři. Redakce německého zahraničního vysílání Deutsche Welle jí musela mnohokrát telefonovat, než svolila k rozhovoru.  
Vliv na její politický vývoj mělo okolí, když otec byl aktivním politikem v pravicové straně -- Křesťansko-demokratické unii (CDU) a Sabina říká, že politika prostoupila jejich rodinný život. „U nás panovalo konzervativní smýšlení a děda bojoval za druhé světové války v řadách wehrmachtu. Byl to hlavně on, kdo kontaminoval mé přesvědčení a ovlivnil můj vstup ke krajně pravicové scéně, jejíž členkou jsem byla více jak dvacet let," vysvětluje Sabina.
Vstoupila do NDP a byla i v další zakázané krajně pravicové organizaci, kde měla dokonce vůdčí roli. Na dotaz, zda byli ozbrojení, připustila, že ano. „Byli tam žoldáci i bývalí nacisté, kteří se specializovali na výbušniny. Rovněž se pokoušeli o přepadení a atentáty," uvedla jejich bývalá členka a dodala: „Pochopitelně, že měli ty správné kontakty a přes ně dokázali zbraně a výbušniny sehnat."
Sabina popsala, že rozhodně není jednoduché se dostat ze spárů ultrapravicových organizací. „Potřebujete k tomu nejen silnou vůli, ale i pomoc zvenčí. Musíte čelit hrozbám, vydírání a často se ukrývat před bývalými ´soudruhy ve zbrani´, kteří zběhnutí berou jako zradu," řekla Sabina.
V Německu existuje nevládní organizace EXIT, kterou v roce 2000 založil Bernd Wagner a která pomáhá lidem, kteří chtějí od ultrapravičáků zběhnout. EXIT je financován z dobrovolných darů, ale také ze státních peněz. Způsob, jak organizace napomáhá dostat se od „nácků", funguje tak, že se nejprve navzájem několikrát anonymně kontaktují telefonicky, dopisy nebo e-maily, aby došlo k ověření osoby. „Čím organizace vystupuje militantněji a agresivněji, tím se situace stává obtížnější, neboť tak se také chová ke svým členům," vysvětluje Bernd Wagner, který je bývalým policistou a odborníkem na extremismus.
Sabina jako důvod odchodu od NDP uvedla stále větší radikalizaci krajní pravice. „Zbraně začaly hrát čím dál větší roli a zvažovali jsme i možné atentáty," uvedla Sabina a doplnila, že roli sehrála skutečnost, že má děti a nechtěla se zapojovat do akcí. „Přidejme k tomu domácí násilí na ženách, které je v neonacistických kruzích běžné. To je další bod, proč se Sabina chtěla dostat ven," doplňuje ji Bernd Wagner.
Když Sabina byla členkou těchto organizací, věřila tomu, že je nutné cizince vyhnat z Německa a drogové dealery zastřelit. Dnes ví, že extremismus a diktatura vedou k válce. Když se v roce 2002 snažila v klidu opustit pravicové extremisty, manžel - neonacista jí začal vyhrožovat, že zabije ji i děti a že vyhodí dům do povětří. Musela se odstěhovat do jiného města, změnit jméno, a s tím i všechny doklady. Nejprve se obrátila na německé úřady, teprve později až na organizaci EXIT.
Podle výpovědi Sabiny německé krajně pravicové organizace nemusí být bohaté, ale rozhodně nejsou chudé. Existuje řada lidí, která je financuje a důchodci jim přenechávají své domy, majetek a úspory. NDP je financována z veřejných zdrojů, neboť není zakázanou stranou. Neoficiální zdroje tvrdí, že krajně pravicové organizace jsou financovány rovněž prostřednictvím organizovaného zločinu, jako je prostituce, prodej drog a zbraní. Sabina se staví proti mýtu, že jen chudí a zubožení si hledají cestu k těmto „náckům". Podle ní často i vzdělaní lidé, jako jsou právníci nebo lékaři, si z ideologických důvodů k nim hledají cestu. „Hrozba pravicového extremismu v Německu je daleko větší, než nám politici sdělují," upozorňuje Sabina.
Dnes žije v jistotě a sama se snaží pomoci lidem, kteří chtějí od ultrapravičáků zběhnout. Organizace EXIT pomohla během svého několikaletého působení již pěti stem lidem. Podle Bernda Wagnera pouze jedenáct osob nezvládlo přechod a vrátilo se zpět k pravicovým extremistům. Někteří se stali naopak levicovými extremisty, další přešli na islám a dva skončili jako drogoví dealeři.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Pátek, 14 Únor 2014 11:47 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB