650 hodin historických filmů o první světové válce

altV roce 2014 si připomínáme stoleté výročí vypuknutí první světové války. Národní filmový archiv a dalších dvacet evropských archivů a filmoték ve společném projektu „The European Film Gateway 1914“ zpřístupňují 650 hodin zdigitalizovaných filmů online.


Diváci se tak mohou kdykoliv a bezplatně seznámit s unikátními zpravodajskými snímky, hranými filmy, animacemi i válečnou propagandou. Pro poznání událostí, které otřásly světem, mají tyto snímky neocenitelnou dokumentární hodnotu. Projekt nabízí i dobové hrané filmy, které se válkou nezabývají, ale nabízejí vhled do filmové kultury válečných let.

„Digitalizace těchto snímků má zásadní význam, neboť z celé éry němého filmu se v paměťových institucích dochovalo pouze 20 procent veškeré filmové produkce. Filmy dostupné prostřednictvím EFG tak představují klíčovou část dochovaných dobových filmových záznamů,“ vysvětluje v tiskové zprávě koordinátor za NFA Tomáš Lachman.

European Film Gateway nabízí zhruba 2 500 titulů všech filmových žánrů a ze všech fází a lokací první světové války. Obsah je navíc přehledně členěn dle témat, uživatelé si tak mohou zobrazovat dramaturgické celky jako „západní fronta”, „zákopová válka”, „ženy”, „Balkán”, „civilisté” nebo „námořní operace”. Filmy doplňuje      5 600 materiálů – fotografie, cenzurní lístky, plakáty a textové dokumenty.

alt

 

Ze sbírek Národního filmového archívu doporučujeme:

Českoslovenští dobrovolníci ve světové válce 1914–1918 (1934) 

Střihový dokumentární film vytvořený Památníkem osvobození v Praze k 20. výročí začátku I. světové války ze záběrů válečných kameramanů řady států. Vizuální kronika života československých legií na ruské, italské i francouzské frontě. Pestré spektrum záběrů z bojišť, volnočasových aktivit legionářů včetně putování napříč Sibiří. Film je ZDE.

Počátek čsl. odboje na Rusi (cca 1928)

Svědectví o počátcích formování vojenské jednotky československých dobrovolníků v Rusku s unikátními záběry z přísahy a svěcení standardy České družiny v Kyjevě konané symbolicky v den sv. Václava (28. září 1914). Film je ZDE.

Za československý stát (1928)

Hraný film natočený v produkci Ministerstva obrany k 10. výročí vzniku Československa podle scénáře legionářského spisovatele Rudolfa Medka. Snímek přitažlivý nejen díky prvnímu filmovému ztvárnění bitvy u Zborova, ale především kvůli vysoké koncentraci devalvujících prvků – naivní didaktičností počínaje, přepjatým patosem historické symboliky a čítankovitostí celého příběhu konče. Propadem filmu skončila i role Ministerstva obrany coby producenta hraných filmů. Film je ZDE.

Ze zahraničních titulů je třeba vyzdvihnout například 14 vydání týdeníku Kinonědělja (1918–1919) natočených Dzigou Vertovem, zobrazujících každodenní život v Rusku po bolševickém převratu, dokumentární film s ručně kolorovanými záběry z bojů v zasněžených horách severní Itálie - Ein Heldenkampf in Schnee und Eis (1917), nebo Der Kaiser bei unseren Türkischen Verbündeten (1916) – dokumentární film z návštěvy německého císaře Viléma II. u tureckých spojenců. 

Zaujme jistě i propagandistická tvorba, například La Belgique martyre (1919) – hraný propagandistický film natočený před začátkem Versailleské konference zobrazuje Belgičany jako oběti tradiční „německé krvežíznivosti“, Stand by the Man Who Have Stand by You (1917) – animovaný reklamní snímek propagující nákup anglických válečných dluhopisů nebo Il Sogno Patriottico di Cinessino (1915), což je hraný snímek o malém chlapci, jemuž se zdá, že se účastní bojů na severoafrické frontě a zachrání svého otce.

První světová válka vypukla v době, kdy docházelo k výraznému rozmachu kinematografie. Filmy, které se z let 1914 - 1918 dochovaly, jsou výmluvným svědectvím doby i dokumentem o technologickém a estetickém vývoji filmu. Na EFG diváci najdou i pozoruhodné hrané filmy z daného období. Monte Christo (Francie, 1917) – filmové zpracování proslulého Dumasova románu, Il Jockey della Morte (Itálie, 1915) – snímek s řadou akčních scén v podzemí a na střechách domů v podání hlavní ženské hrdinky, Le Paradis (Francie, 1915) – humorný příběh starostlivého otce hledajícího vhodného manžela pro svou dceru, nebo Den Fremmede (1917) – melodrama z portfolia Nordisk Film s nezvyklým šťastným koncem – to jsou příklady filmů pro diváky, které primárně nezajímá pouze válečný konflikt.

Projekt, na němž se podílí 26 partnerů z 15 zemí včetně Národního filmového archivu, iniciovala Association des Cinémathèques Européennes (ACE), je spolufinancován Evropskou komisí v rámci programu CIP/ICT-PSP a koordinován Deutsches Filminstitut – DIF e.V. z Frankfurtu nad Mohanem.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Středa, 12 Únor 2014 15:11 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB