Průzkum: USA největší hrozbou pro světový mír


altSpojené státy znovu ovládly žebříček největších hrozeb světovému míru, přinejmenším podle názoru 66 086 dotázaných v 65 zemích světa včetně České republiky.

 


Průzkum agentury Win/Gallup International, který se na závěr roku pravidelně pořádá už od roku 1977, zjistil, že americké agresivity se v globálním průměru obává 24 procent lidí. Největší míra protiamerických nálad přitom panuje v zemích, které jsou považovány za rivaly Spojených států – nejvíce jsou zastoupeny v Rusku (54 procent) a v Číně (49 procent). Názor, že právě USA ohrožují mír na planetě nejvíce, je ovšem silně zakořeněn i mezi těmi, kdo jsou vnímáni jako američtí spojenci. Například v Řecku a Turecku Spojené státy negativně vnímá 45 procent obyvatel, zatímco v Pákistánu, který je významným příjemcem americké zahraniční pomoci (ale zároveň i častým terčem náletů bezpilotníků) 44 procent. Samotný Pákistán přitom skončil s velkým odstupem na druhém místě největších hrozeb (v průměru s osmi procenty), byť do čela žebříčku ho zařadili jen respondenti v Indii. Čína v globálním průzkumu obsadila třetí místo (6 procent) a za největší hrozbu ji považují především Japonci, Vietnamci a Filipínci.  

Spojené státy nemají mnoho přátel ani v Latinské Americe, kde ovládly první místo žebříčku, a o stejný primát se -- střídavě s Izraelem – dělily také mezi respondenty v islámských zemích.

Zvláštní ovšem je, že se smíšenými pocity na ně pohlížejí i občané Evropy. Na Ukrajině, která je často popisována jako rozervaná země mezi Východem a Západem, si USA nevedou nijak dobře u 33 procent dotázaných, zatímco Rusko jich za největší hrozbu označilo pouhých pět procent. V Bosně a Hercegovině, která usiluje o členství v EU, vykázala protiamerické nálady dokonce bezmála polovina dotázaných. Na první místo mezi hrozbami USA umístilo také 17 procent Němců, jichž jen o procento méně nedůvěřuje Íránu; v Británii se pak USA s Íránem o první místo rovnou podělily, když obě země dosáhly 15 procent.

Sympatií Spojené státy zato požívají ve Francii, kde se deset let po irácké válce podle všeho nálady radikálně proměnily – Francouzi nyní za největší hrozbu považují Sýrii (14 procent) a Írán (13 procent), zatímco pro USA „hlasovala“ pouhá tři procenta. Ještě lépe si pak USA vedly v Polsku – tam za největší hrozbu mají Rusko (18 procent) následované Irákem (12 procent) a Severní Koreou (10 procent), zatímco USA se do polského žebříčku s necelým procentem ani nekvalifikovaly.

V České republice se Spojené státy o titul největší hrozby dělí se Severní Koreou (po 14 procentech) a po nich následují Čína, Rusko, Írán nebo Irák.

Sami Američané se přitom nejvíce obávají Íránu (20 procent) a po něm Afghánistánu a Severní Koreje, nicméně 13 procent dotázaných souhlasí s názorem světa a za největšího agresora považuje svou zemi.  

Je určitým paradoxem, že vnímání americké hrozby automaticky neznamená, že by lidé ve Spojených státech nechtěli žít. Například v Řecku, Turecku, Brazílii a Mexiku respondenti vybrali USA jako zemi, v níž by žít chtěli, pokud by mohli, byť Ameriku zároveň označili za největší hrozbu. V průměru pak Ameriku za vysněnou destinaci k životu považuje devět procent lidí ve světě. Češi ale do čela svého seznamu nejlepších míst k životu umístili Švýcarsko (18 procent) a po něm Francii (11 procent), Kanadu, USA a Austrálii (po 10 procentech), Německo (9 procent), Británii (8 procent), Itálii a Španělsko (po 4 procentech) a dvě procenta dotázaných se vyslovila pro Spojené arabské emiráty.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB