Pozdní vánoční dárek – posmrtný pardon


Alan TuringBritánie nazývá Alana Turinga otcem výpočetní techniky. Zachránil bezpočet životů tím, že prolomil německý kód Enigma a historikové tvrdí, že Druhou světovou válku zkrátil o dva roky.

Alan Turing (1912-1954) byl matematik a kryptograf zabývající se analýzou kódování. Sestrojil přístroj, který je považován za předchůdce samočinných počítačů a přístroj byl později pojmenován Agnes. S jeho pomocí se mu podařilo v polovině roku 1940 rozluštit německé depeše týkající se pohybu ponorek. Britský systém Ultra luštil zprávy z Enigmy dokonce až do roku 1976, neboť Němci prodali Enigmu na Střední východ.turingPardon
Geniální britský matematik byl homosexuálem a v poválečné době byla tato orientace nejen v Británii trestným činem. Místo odměny za prolomení německého šifrovacího systému se Turingovi dostalo v roce 1952 trestu za „obscénnosti", ke kterým se přiznal, že prováděl s jiným mužem. Byl potrestán kastrací hormonálními injekcemi, ale nakonec vlivem hostilního prostředí spáchal o dva roky později sebevraždu.
Británie se probrala ze svého hostilního chování k tomuto učenci až dnes, kdy na Štědrý den britský ministr spravedlnosti Chris Grayling uvedl, že královna Alžběta II. udělila Turingovi milost (viz obr. vpravo). „Milost královny je poctou pro výjimečného muže," prohlásil Grayling.
Britská média na vysvětlenou píší, že královská milost je vzácností a obvykle je dána osobě, která byla shledána nevinnou ze spáchání trestného činu. Od roku 1945 byla královská milost udělena pouze Timothy Evansovi , Dereku Bentleymu a Michaelovi Shieldsovi. Dnes rovněž Alanu Turingovi, který inspiroval spisovatele jako Wiliama Gibsona jeho Neuroromancera nebo Philipa K. Dicka (Blade Runner: Sní androidi o elektrických ovečkách?).
Video – Alan Turing

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB