Odhalení pomníku cyklistovi Bouchalovi se blíží


Bouchal pomnicek 2007Za necelý měsíc – 9. září má být odhalen pomník „tátovi" pražské cyklistiky Janu „Pupovi" Bouchalovi, který zemřel v lednu roku 2006.

Tehdy mu bylo třicet let, byl předsedou občanského sdružení Oživení a koordinátorem Auto*matu a cyklistickým Pražanům byl známý pod přezdívkou Pup. Byl iniciátorem hnutí, které začalo bojovat proti neúnosným podmínkám chodců a cyklistů v Praze. S jeho podílem tehdy vznikl projekt „Ve městě na kole". Na frekventované holešovické křižovatce nábřeží kpt. Jaroše a třídy Dukelských hrdinů jej srazilo auto. Po tragické události kdosi na řetěz připevnil ke sloupu na kritické křižovatce kolo. Zřejmě šlo o Bouchalovi přátele.

Ti se po roce snažili na holešovické křižovatce uctít jeho památku a místo poněkud zkultivovat. Kolo přidělané ke sloupu řetězem bylo již díky vandalům spíše ostudou. Do výšky pěti metrů obarvili na křižovatce sloup veřejného osvětlení zeleně a černě a ve výšce čtyř metrů pak na něj umístili kolo. Stalo se tak o půlnoci a byli přitom obvinění policií z poškozování cizí věci, která je na své služebně zadržovala do čtyř hodin rána.
Od té doby se zde vždy ilegálně objevovalo kolo připevněné řetězem a pod ním občas v trávě zapálené svíčky. Konala se odtud i pietní jízda cyklistů. Poslední dobou zde bylo bíle natřené kolo.
Bouchalovi přátelé myšlenku na pomníček nevzdali a začátkem letošního roku vyhlásili na něj sbírku a již za tři týdny byla vybrána částka 270 000 Kč. Trvalo to sedm let, než se podařila prosadit zkultivování místa památky Janu Pupovi Bouchalovi. Nejprve se mluvilo o tom, že pomník vytvoří David Černý, ale nakonec byl ze čtyř návrhů vybrán návrh známého českého výtvarníka Krištofa Kintery s názvem Bike To Heaven. Pomník zobrazí kolo stoupající po lesknoucím se stožáru veřejného osvětlení vzhůru k obloze. Odhalen bude 9. září a stane se majetkem Prahy, neboť Krištof Kintera jej daruje hlavnímu městu.

kintera bike to heaven

 

 

 

 


Fotografie návrhů pomníčku (foto auto-mat.cz)
Do užšího výběru pomníčku Jana Pupa Bouchala se dostaly čtyři návrhy od umělců David Černý, Krištof Kintera, Markéta Poislová a Zděnek Ruffera.

david cernyKintera kristofPoislova MarketaRuffera Zdenek

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB