Je možné vyhrát štěstí?


Ilustrační obr.I tak se ptá iniciativa Dominikánská 8, která pořádá v úterý 26. února 2013 v 19.30 hodin v barokním refektáři dominikánského kláštera u sv. Jiljí v Praze (vstup Jilská 7a) debatu věnovanou problému hráčství a regulace hazardu z pohledu politiky, občanské společnosti a etiky.

Podle webu sazej.com se závislost na hraní neboli gamblerství dá rozdělit do několika typických fází. První z nich je tzv. "období vyhrávání". Gambler v tomto období nevykazuje žádné znaky patologie, má pocit, že se nic neděje, hraje v poklidu a zdánlivě má pocit, že vyhrává. Plíživě se však dostává do druhé fáze, období prohrávání, kdy se pomalu stává chorobně závislým na hraní. Prodlužuje se také čas, který člověk u hracích automatů tráví. Nedokáže si poručit, hru skončit a z herny odejít. Dalšími příznaky choroby jsou přemlouvání sebe sama, že to jde dobře, bezdůvodný optimismus a stálé zvyšování sázek. Posledním obdobím, jak se píše na webu sazej.cz, je doba, které můžeme přezdívat fází "ztráty kontroly". Závislost na hracích automatech, kartách či ruletě v tomto období přebírá otěže nad celým životem hráče a jedinou cestou ven je v případě takto pokročilého případu gamblerství už jen léčba.

A právě o těchto problémech se bude diskutovat pod taktovkou platformy Dominikánské 8. Výherní automaty a jiné hazardní hry lákají hráče na vidinu rychlého zbohatnutí a „jako světélkující bludičky slibují bezpečnou cestu zrádným močálem." I to uvádí pořadatelé akce. Hráči spoléhají na šťastnou náhodu, zatímco majitelé a provozovatelé heren se radují z výnosného podnikání. Na své si mnohdy přijdou i obecní rozpočty, které se jen vymlouvají na nemožnost vypovědět majitelům herny smlouvu nebo je vyhnat z města. Mnozí hráči však propadají patologické závislosti se všemi důsledky: ztráta zaměstnání, rozvrat lidských vztahů, zadluženost, exekuce a kriminalita. Nejvíce ohroženou skupinou jsou sociálně slabí. MUDr. Karel Nešpor, CSc., náš přední odborník na závislosti, se nedávno pro web sazej.com vyjádřil slovy: „Patologické hráčství je porucha, která spočívá v častých opakovaných epizodách hazardní hry. Hazardní hra začíná ovládat život postiženého na úkor materiálních, rodinných a pracovních hodnot.

Panelová debata, konaná dnes večer, se bude podle pořadatelů komplexně věnovat problému hráčství a regulace hazardu z pohledu politiky, občanské společnosti a etiky. Na politické rovině proti sobě nejednou stojí celostátní zákony či zájmy ministerstev a místní samospráva vydávající obecní vyhlášky. K problému se vyjádří Mgr. Jan Farský, starosta města Semily, který se v minulosti věnoval problematice právní regulace hazardu. Dalšími hosty budou Bc. Matěj Hollan, předseda občanského sdružení Brnění a Mgr. Jaroslav Lorman, Th.D. Ten se věnuje aplikované etice a otázkám na pomezí teologie, etiky a společenských problémů.

Debata chce přispět k větší společenské citlivosti vůči problematice hazardu, poskytnout prostor pro výměnu zkušeností a zamyslet se nad možnostmi společného postupu ve věci zlepšení současného stavu legislativy, postoje občanských iniciativ a církevních institucí. Vstup na akci je volný.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB