Baktérie ze Sibiře by mohly přežít i na Marsu


Mikroby rodu Carnobacteria (foto NASA)Společný rusko-americký vědecký tým ve věčně zamrzlé půdě na Sibiři objevil bakterie, které by mohly růst i v nepříznivých podmínkách, jaké vládnou na Marsu. Potenciálně to znamená, že by mikroby z planety Země mohly přežít i na Rudé planetě.

Některé mikroby z rodu Carnobacterium už byly objeveny v různých mrazivých oblastech světa, jako například na Aljašce nebo v antarktickém jezeře Ace, jehož vody jsou chudé na kyslík. Nyní experti z Floridské univerzity vzali bakterie z písečných usazenin na břehu řeky Kolymy na severovýchodě Sibiře. Vzorky pocházely z hloubky 12 až 20 metrů, kde se průměrná roční teplota pohybuje kolem mínus sedmi stupňů. Při teplotě 28 stupňů a za normálních atmosférických podmínek se pak vědcům podařilo jejich kolonie rozšířit. Posléze je vystavili podmínkám, které odpovídají těm na Marsu a většině pozemských mikroorganismů brání v růstu – nedostatku kyslíku, extrémně nízkým teplotám a nízkému tlaku. Po třicetidenním experimentu šest z 10 tisíc izolovaných vzorků přežilo. Jak konstatují autoři studie v odborném magazínu Proceedings of the National Academy of Sciences, všechny patří do rodu Carnobacterium. Podle vědců jsou tyto výsledky významné pro vyhodnocování možností života na Marsu.

Nadšení snílků a autorů sci-fi ale není zatím na místě. Na nedávné konferenci lunárních a planetárních věd v Texasu experti připomněli, že na Marsu je kromě tvrdých mrazů a nedostatku kyslíku rovněž silná radiace, která z našeho pohledu brání jakémukoli organickému přežití v rozmezí 10 centimetrů kolem povrchu planety.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB