Mohou se USA stát novou Saúdskou Arábií?

USA mohou v dohledné době skoncovat se svou letitou závislostí na dovozu ropy ze Saúdské Arábie a stát se samy globálním surovinovým lídrem, tvrdí shodně Mezinárodní energetická agentura i OPEC. Někteří experti a ochránci životního prostředí ale podobným optimismem nesrší.

Pondělní zpráva Mezinárodní energetické agentury (IAE) konstatuje, že se USA díky využívání moderních technologií a netradičních ložisek fosilních paliv mohou během deseti let stát největším producentem ropy na světě. Právě nové přístupy, které mají ve Spojených státech zelenou, prý překreslí světovou energetickou mapu, na níž byly USA v posledních pěti dekádách závislé na ropě z blízkovýchodního regionu. Vše se ale mění a nyní by se USA mohly stát z hlediska ropy soběstačnými, načež by 90 procent blízkovýchodní ropy mohlo zamířit do Číny, míní IAE. Podle její studie by takový vývoj měl dalekosáhlé důsledky pro světovou politiku, protože vztahy mezi USA a Blízkým východem byly po desetiletí určovány právě americkou poptávkou po ropě.

Pod pojmem „nekonvenční zdroje“ přitom IAE míní břidlicovou ropu a břidlicový zemní plyn, jejichž těžba, tzv. fracking, prý zajistí americkou surovinovou nezávislost – byť za cenu zásadního zhoršení současných změn klimatu.

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) v této souvislosti ve své výroční zprávě, kterou vydala minulý týden, rovněž dospívá k názoru, že rozvoj těžby břidlicové ropy a plynu povede k předefinování globální energetické situace. V USA právě tento druh těžby jen v letech 2010 až 2012 poskočil o celých 60 procent a dodávky břidlicové ropy už překročily hranici milionu barelů denně. Ložiska surovin v břidlicových vrstvách mohou měnit globální pravidla, podotýká OPEC, ale mimo USA je jejich využití zatím stále v plenkách, přičemž se zvažují výhody těžby oproti zásadnímu poškození životního prostředí, které si fracking nutně žádá. V rozlehlých Spojených státech či v Kanadě lze zničit rozsáhlá území, aniž by většina lidí pocítila bezprostřední ohrožení, zato v zalidněné Evropě je něco takového jen těžko představitelné. OPEC přitom ve své 300stránkové zprávě World Oil Outlook připomíná, že jen těžba břidlicového plynu v USA vzrostla z 15 milionů krychlových stop Barnes and Nobledenně v roce 2010 na 25 miliard krychlových stop v současnosti. Břidlicový zemní plyn tak podle OPEC dobývá globální scénu, začíná nahrazovat uhlí coby základní zdroj výroby elektřiny a stává se rovněž hlavní vstupní položkou petrochemického průmyslu.

Nicméně se najdou experti, kteří nadšený povyk kolem břidlicových surovin považují za přemrštěný a předvídají, že splaskne stejně jako se to v posledních letech stalo mnoha jiným opěvovaným investičním bublinám. Expert v oblasti energetiky Bill Powers v knize „Cold, Hungry and in the Dark: Exploding the Natural Gas Supply Myth“ (V zimě, o hladu a ve tmě: Krach mýtu o dodávkách zemního plynu), kterou na jaře vydá prestižní americké nakladatelství Barnes&Noble, kupříkladu tvrdí, že čísla o zásobách zemního plynu v USA jsou značně nadsazená. „Tento mýtus ve vlastním zájmu podporují průmysl, média i politici,“ prohlásil v rozhovoru pro specializovaný server OilPrice.com. „Jejich mantra tvrdí, že využití zdrojů břidlicového plynu přinese nevídaný ekonomický růst, nová pracovní místa a dovede navíc Ameriku i k ekonomické nezávislosti. Já se ale na základě tříletého studia tvrdých faktů a konzultací s odborníky dopočítal k tomu, že USA mají zásoby břidlicového plynu tak ještě na pět až sedm let, zdaleka ne na sto let, jak se obecně prohlašuje. A to je mnohem horší vyhlídka, než ty růžové sny, které předkládá IAE.“

Podle Powerse už nyní klesá produkce v těžařských oblastech Haynesville v Louisianě a v texaském Barnettu, stejně jako ve Woodfordu v Oklahomě. Vrcholu možností dosahuje těžba v arkansaském Fayettevillu nebo na břidlicových ložiskách Marcellus v Apalačských horách, a stávající růst produkce zajišťuje jen neustálé otevírání nových ložisek. Mezitím klesá produkce břidlicového plynu už i v Kanadě, kde se oproti vrcholu v roce 2002 nyní těží o čtvrtinu plynu méně a v důsledku toho vázne i jeho vývoz do USA. „To všechno je předehrou k prudké plynové krizi, ke krachu dodávek, což povede k mnohem vyšším cenám, než z časů ropné krize v 70. letech minulého století,“ je přesvědčen Powers.

Koncem října se ve 150 městech USA a Kanady současně konaly proti frackingu masové demonstrace, jejichž účastníci poukazovali na negativní dopady této těžební metody na životní prostředí, zvláště pak na riziko kontaminace podzemních vod potenciálně rakovinotvornými chemikáliemi. Fracking totiž spočívá ve vhánění vody, písku a chemikálií do vrstev břidlice, která pak pod tlakem praská a uvolňuje plyn. Americká vládní Agentury ochrany životního prostředí nicméně argumentuje, že fracking lze provádět bezpečně a Americká asociace plicních lékařů dodává, že zvýšené používání zemního plynu namísto uhlí snižuje zamoření ovzduší. Nevládní washingtonská organizace Food & Water Watch namítá, že fracking „už poškodil celé komunity a zruinoval lidské životy. Otravuje vodu a u lidí vyvolává choroby.“ I to je důvod, proč demonstranti z organizace Marcellus Earth Watch v červenci dosáhli prozatím dočasného zastavení těžby v Moshannon State Forest v Pensylvánii.

Demonstrace proti těžbě břidlicového plynu i ropy, která se 24. října konala v colradském Denveru, se zúčastnila i hollywoodská hvězda Mariel Hemingwayová. „Je to jedovaté, je to hloupé,“ vysvětlila davu reportérů. „Musíme to společně zastavit.“  

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Úterý, 13 Listopad 2012 10:02 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB