Civilizace

Tik ťak ťuk Ťok

Tik ťak ťuk Ťok

Sobota, 09 Březen 2019 16:16 Miroslav Michálek

Tik, tak, tik, tak, a tak dál, prostě všem nám neustále běží čas. Ale ten rošťák je pěkně relativní, jak odhalil už Einstein. Jenže Einstein neodhalil, že to tikání může běžet různě i těm, kdo žijí vedle sebe v jednom časoprostoru.

K pětadevadesátinám AJL

K pětadevadesátinám AJL

Sobota, 02 Březen 2019 08:46 Petr Bílek

Co vám říká zkratka AJL? Středoškolské učitele češtiny střední generace jsem touto otázkou v jednom z kurzů Akademie Literárních novin přivedl do rozpaků. Po několika náznacích se někteří rozpomněli a mě zamrazilo. Uvědomil jsem si, že to zdaleka není jejich chyba. Kde by se to za posledních pětadvacet let měli dovědět? Copak byl Antonín Jaroslav Liehm viditelný a slyšitelný v našich médiích? Zajímala někoho šíře jeho několik desetiletí trvající exilová zkušenost? Zazněla z něčích úst ona Kunderou v románu Nevědomost tematizovaná výzva: Vyprávěj!?

Vláda už projedla i majetek předků

Vláda už projedla i majetek předků

Sobota, 22 Prosinec 2018 06:11 Markéta Šichtařová

 

Je to jen něco málo přes rok, co zemřel Tomáš Ježek, a už aby se v hrobě obracel. Všichni si ho jistě pamatují, jak počátkem devadesátých let spravoval Fond národního majetku. Byl jedním z těch, kteří dali privatizaci svou tvář.

Občas stát taky nezaklekne

Občas stát taky nezaklekne

Neděle, 16 Prosinec 2018 06:07 Markéta Šichtařová

Poslední týden muselo premiéru Andreji Babišovi zvonit v uších permanentně. Nejprve se Evropský soud pro lidská práva odmítnul vůbec zabývat (pro „nepřijatelnost“) Babišovým tvrzením, že není estébák.

Kdybys ses neučil tak dobře, nemusels bejt nezaměstnanej

Neděle, 09 Prosinec 2018 07:06 Markéta Šichtařová

 

Jako by to byly dva světy.

Na jedné straně v novinách, televizi, na konferencích zaměstnavatelů, znějí jen a jen nářky na to, jak moc zoufale chybí lidé. Nedostává se pracovní síly.

Pojďme zrušit právní stát!

Neděle, 02 Prosinec 2018 06:02 Markéta Šichtařová

Před pár dny pobavila řadu škodolibých Čechů zajímavá zprávička: Mnoho Němců se v předešlých letech finančně zaručilo za imigranty – a teď došlo na placení. A ručitelé se nestačí divit. A rozčilovat.

Takový malý babišovský mýtus

Neděle, 25 Listopad 2018 06:01 Markéta Šichtařová

Neb nejsem Brouk Pytlík, nic z toho není „můj byznys", takže nehodlám ani jedním vážným slůvkem tuhle klauniádu komentovat. To nechť si komentuje policie, psychiatrie, státní zástupci, soudy, politici... a ti a oni, kdo to mají v popisu práce. (Glosování alá lidový humor do toho nepočítám, na to si vyhrazuji právo i nadále.)

Levice se definitivně pomátla

Neděle, 18 Listopad 2018 06:10 Markéta Šichtařová

Den co den přicházejí bizarnější a bizarnější zprávy o výrocích, myšlenkách a chování mladých levicových politiků. Zdá se, že to je globální trend, kdy se aktivisté předhánějí ve své hlouposti a neschopnosti.

Jak se to multikulturalismu nepovedlo

Neděle, 11 Listopad 2018 06:17 Markéta Šichtařová

 

Je to celkem známá poučka: Čím víc se tlačí na pilu, tím spíš se pila zakousne. Může to mít tisíc a jednu variantu v běžném životě, ale většinou to platí beze zbytku.

strana 1 z 24

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB