Civilizace

Hedvábí je na cestě!

Hedvábí je na cestě!

Sobota, 20 Duben 2019 16:45 Miroslav Michálek

Ano, hedvábí je už na cestě a je ho víc než dost! Už pro něj chystají jakousi Hedvábnou stezku! Ale co s ním budeme dělat?

Kdo je v literatuře nejlepší?

Kdo je v literatuře nejlepší?

Sobota, 20 Duben 2019 08:32 Petr Štengl

Nechci oprašovat obnošenou vestu a vytahovat otřepaný argument s tisíckrát opakovanou lží. Protože se o lež nejedná. Jedná se o vytváření stínové fikce a v tom je rozdíl. A za všechno může nevinné slůvko „nejlepší“.

Smajlíci všech zemí, spojte se!

Smajlíci všech zemí, spojte se!

Pondělí, 15 Duben 2019 18:55 Miroslav Michálek

Smajlíci jsou fakt nejlepší vynález konzumující společnosti. Dokáží sdělit nesdělitelné, pobaví dítě i vědce, usnadňují naši ko-ko-ko-komunikaci. Bohužel ale musím konstatovat, že se zatím dostatečně nezabydlely v poezii ani v próze. Nicméně nezoufejme, určitě přijde čas a smajlíci s nepružnými vydavateli zúčtují!

Sen o Senátu

Sen o Senátu

Úterý, 09 Duben 2019 17:36 Miroslav Michálek

V poštovní schránce jsme našli modrou obálku. Manželka řekla: „Volby.“ „Volbovina,“ dodal jsem já znalecky, „vždyť volby jsou až koncem května.“ Obálku jsme odložili a zapomněli na ni. Když jsme se v sobotu odpoledne vraceli domů okolo školy, kde vždy volby probíhají, byla tam vyvěšena státní vlajka.

Bylo nás pět a Muži v ofsajdu – tato díla Karla Čapka zná snad každý!

Pátek, 22 Březen 2019 07:40 Miroslav Michálek

V hlase rozhlasové moderátorky byl bezelstný a uvolněný klid člověka říkajícího všeobecně známé samozřejmé věci, o kterých se nepřemýšlí. V pondělí 11. března 2019 po půl třetí odpoledne na stanici Vltava jsme tak vyslechli: „Bylo nás pět, Hostinec u kamenného stolu nebo Muži v ofsajdu, díla spisovatele a novináře Karla Čapka u nás zná snad každý…“

Tik ťak ťuk Ťok

Sobota, 09 Březen 2019 10:56 Miroslav Michálek

Tik, tak, tik, tak, a tak dál, prostě všem nám neustále běží čas. Ale ten rošťák je pěkně relativní, jak odhalil už Einstein. Jenže Einstein neodhalil, že to tikání může běžet různě i těm, kdo žijí vedle sebe v jednom časoprostoru.

K pětadevadesátinám AJL

Sobota, 02 Březen 2019 09:35 Petr Bílek

Co vám říká zkratka AJL? Středoškolské učitele češtiny střední generace jsem touto otázkou v jednom z kurzů Akademie Literárních novin přivedl do rozpaků. Po několika náznacích se někteří rozpomněli a mě zamrazilo. Uvědomil jsem si, že to zdaleka není jejich chyba. Kde by se to za posledních pětadvacet let měli dovědět? Copak byl Antonín Jaroslav Liehm viditelný a slyšitelný v našich médiích? Zajímala někoho šíře jeho několik desetiletí trvající exilová zkušenost? Zazněla z něčích úst ona Kunderou v románu Nevědomost tematizovaná výzva: Vyprávěj!?

Vláda už projedla i majetek předků

Sobota, 22 Prosinec 2018 07:11 Markéta Šichtařová

 

Je to jen něco málo přes rok, co zemřel Tomáš Ježek, a už aby se v hrobě obracel. Všichni si ho jistě pamatují, jak počátkem devadesátých let spravoval Fond národního majetku. Byl jedním z těch, kteří dali privatizaci svou tvář.

Občas stát taky nezaklekne

Neděle, 16 Prosinec 2018 07:07 Markéta Šichtařová

Poslední týden muselo premiéru Andreji Babišovi zvonit v uších permanentně. Nejprve se Evropský soud pro lidská práva odmítnul vůbec zabývat (pro „nepřijatelnost“) Babišovým tvrzením, že není estébák.

strana 1 z 24

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB