Civilizace

Kafkův Mnichov

Kafkův Mnichov

Sobota, 18 Květen 2019 08:55 Petr Bílek

10. listopadu 1916 se v Mnichově konalo autorské čtení pod názvem Franz Kafka: Münchhausiáda z tropů. Slavný švýcarský grafolog Max Pulver, který tehdy jako Rilkův chráněnec pobýval v Mnichově, o tomto večeru zanechal ve svých vzpomínkách následující svědectví.

Slovo o Vietnamcích

Slovo o Vietnamcích

Pátek, 03 Květen 2019 18:53 Petr Bílek

Stál jsem u zavazadlového pásu na ruzyňském letišti a čekal na svůj kufr. Soustřeďoval jsem se na nekonečný proud bagáže, který mě míjel, a najednou jsem měl pocit, že ne zavazadla, ale já rotuji kolem pásu a marně pátrám po záchytném bodu. Překonat tuto halucinaci se mi nedařilo a nedařilo, únava z letu z Dubaje obestřela můj mozek vatou přeludu a nechtěla se vzdát.

Nesmějte se analfabetům

Nesmějte se analfabetům

Pátek, 19 Duben 2019 07:40 Petr Bílek

Většina gymnaziálních profesorek češtiny bude souhlasit, že až na výjimky bývá jejich úsilí přivést studenty k literatuře marné, pokud děti nezískají základ svého vztahu ke knize v rodinném prostředí. Mnohé dnešní dítě by se upřímně divilo vyprávění, jak jste v dětství dychtivě čekali, až rodiče ve vašem pokojíčku zhasnou a vy budete konečně moci pod dekou s baterkou v ruce začít polykat další stránky své napůl dosud zakázané knihy.

Budou v knihovnách veřejné prádelny?

Budou v knihovnách veřejné prádelny?

Sobota, 23 Březen 2019 12:18 Petr Bílek

Ve vstupní hale pražské motolské nemocnice se objevily dva regály s knihami k volnému použití. Zájemce si může výtisk dokonce odnést, výzvy k vrácení tam nejsou. Nebo může nějakou jinou knihu do regálu odložit.

České srdce Germánie

Pátek, 15 Březen 2019 16:03 Petr Bílek

„Po tisíc let náležely k životnímu prostoru německého národa česko-moravské země. Násilí a nerozum vytrhly je svévolně z jejich starého historického okolí a posléze jejich zapojením do umělého útvaru Česko-Slovenska vytvořily ohnisko stálého neklidu. Od roku k roku zvětšovalo se nebezpečí, že z tohoto prostoru – jako již jednou v minulosti – vyjde nové nesmírné ohrožení evropského míru. Neboť česko-slovenskému státu a jeho držitelům moci se nepodařilo organizovati rozumně soužití národních skupin v něm svémocně spojených, a tím probuditi a zachovati zájem všech zúčastněných na udržení jejich společného státu. Tím však prokázal svou vnitřní neschopnost k životu, a propadl proto nyní také skutečnému rozkladu.“

Chvála stáří

Sobota, 09 Březen 2019 09:35 Petr Bílek

Na stáří je dobré, že už vás některé otázky nemusejí pronásledovat. Tak například je zbytečné ptát se: Co ze mne bude? Život to vyřešil a vůbec ho nezajímalo, jak se vám to zamlouvá.

Jak se nedomluvit

Neděle, 24 Únor 2019 11:34 Petr Bílek

Voliči nemají vždycky pravdu. Volby nejsou božský nástroj spravedlnosti ani demiurg demokracie, ta potřebuje ještě mnohem více sociálních předpokladů. Připadá mi proto zábavné sledovat reakce českých médií na text, který sepsal francouzský filozof Bernad-Henri Lévy a který podepsalo na tři desítky intelektuálů.

Kdo bude skládat účty?

Sobota, 16 Únor 2019 10:42 Petr Bílek

V regálech pražské Městské knihovny jsem narazil na nový překlad legendární knihy francouzského intelektuála Juliena Bendy Zrada vzdělanců. Spis vydaný před více než devadesáti lety má poněkud nostalgickou příchuť.

Ti, co vnímají signály

Úterý, 12 Únor 2019 09:23 Petr Bílek

Naivně jsem se nechal ve škole obelhat. Věřil jsem od mládí, že věk polyhistorů skončil někdy v sedmnáctém století s J. A. Komenským. Poslech současného Českého rozhlasu mě denně nutí revidovat tuto vžitou pověru.

strana 1 z 32

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB