Civilizace

České srdce Germánie

České srdce Germánie

Pátek, 15 Březen 2019 15:17 Petr Bílek

„Po tisíc let náležely k životnímu prostoru německého národa česko-moravské země. Násilí a nerozum vytrhly je svévolně z jejich starého historického okolí a posléze jejich zapojením do umělého útvaru Česko-Slovenska vytvořily ohnisko stálého neklidu. Od roku k roku zvětšovalo se nebezpečí, že z tohoto prostoru – jako již jednou v minulosti – vyjde nové nesmírné ohrožení evropského míru. Neboť česko-slovenskému státu a jeho držitelům moci se nepodařilo organizovati rozumně soužití národních skupin v něm svémocně spojených, a tím probuditi a zachovati zájem všech zúčastněných na udržení jejich společného státu. Tím však prokázal svou vnitřní neschopnost k životu, a propadl proto nyní také skutečnému rozkladu.“

Chvála stáří

Chvála stáří

Sobota, 09 Březen 2019 08:44 Petr Bílek

Na stáří je dobré, že už vás některé otázky nemusejí pronásledovat. Tak například je zbytečné ptát se: Co ze mne bude? Život to vyřešil a vůbec ho nezajímalo, jak se vám to zamlouvá.

Jak se nedomluvit

Jak se nedomluvit

Neděle, 24 Únor 2019 10:46 Petr Bílek

Voliči nemají vždycky pravdu. Volby nejsou božský nástroj spravedlnosti ani demiurg demokracie, ta potřebuje ještě mnohem více sociálních předpokladů. Připadá mi proto zábavné sledovat reakce českých médií na text, který sepsal francouzský filozof Bernad-Henri Lévy a který podepsalo na tři desítky intelektuálů.

Kdo bude skládat účty?

Kdo bude skládat účty?

Sobota, 16 Únor 2019 09:53 Petr Bílek

V regálech pražské Městské knihovny jsem narazil na nový překlad legendární knihy francouzského intelektuála Juliena Bendy Zrada vzdělanců. Spis vydaný před více než devadesáti lety má poněkud nostalgickou příchuť.

Ti, co vnímají signály

Úterý, 12 Únor 2019 08:23 Petr Bílek

Naivně jsem se nechal ve škole obelhat. Věřil jsem od mládí, že věk polyhistorů skončil někdy v sedmnáctém století s J. A. Komenským. Poslech současného Českého rozhlasu mě denně nutí revidovat tuto vžitou pověru.

U knihovny s Petrem Bílkem: O smrti a utopiích

Pátek, 08 Únor 2019 15:49 Petr Bílek

Nejlepší české básně v melounovém cukru a neslýchaný svět po katastrofě.

Češi jdou do lenoráje

Neděle, 03 Únor 2019 16:34 Petr Bílek

„Jak mocně je nutno otvírati hubu, chceme-li v břich vpravit tolikeré lahůdky!“ Tahle půl tisíciletí stará věta z Makarónií italského benediktinského mnicha Teofila Folenga tvoří trefné pozadí pocitu, který mívám stále častěji, když nastoupím do pražské tramvaje či metra.

U knihovny s Petrem Bílkem: o historii a svědectvích

Neděle, 13 Leden 2019 11:19 Petr Bílek

 

Tři vybrané knihy se tentokrát dotýkají historie. Francouzský publicista Anthony Sitruk se zabývá činem Jana Palacha. Knihu Josefa Pekaře O smyslu českých dějin bychom měli číst proto, abychom Palachův čin dokázali zařadit do kontextu Čechů, kteří vzdorovali nepřízni času. A Perecova prvotina Věci nás vrací do šedesátých let a k tomu, jak se tehdejší generace vyrovnávala sama se sebou.

Neumíte psát? Nepište!

Pátek, 11 Leden 2019 17:29 Petr Bílek

 

Trvalou součástí české veřejné debaty je už mnoho let fackovací procedura kolem formy a obsahu maturitních zkoušek. O názorech úřadujícího ministra školství Roberta Plagy v tomto směru server Novinky.cz napsal: „Ministr uvedl, že by byl pro omezení státních maturit jen na didaktické testy. V současnosti se píšou také slohy a dělají se ústní zkoušky. Na podzim šéf MŠMT zahájil o možných změnách debatu s odbornou veřejností. Návrh by chtěl mít hotov v dubnu.“

strana 1 z 32

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB