Za Petrem Porcalem, historikem umění

zatisi G MorandiNásledující text je připomínkou dobrého člověka Petra Porcala, vysokoškolského učitele v oboru historie výtvarného umění, který léta pobýval v Itálii a rád se vracel do Čech.

 

Studia a setkávání s osobnostmibasen Reynek
Na Univerzitě Karlově studoval P. Porcal dějiny umění jeden rok. Jeho kolegy byli, například: Josef Kroutvor, Lubomír Konečný, Ivan M. Jirous, Tomáš Vlček. V roce 1968 odešel do zahraničí. Jeho odchod byl motivován hlavně mladickou touhou po poznávání světa. Ve Vídni byl zaměstnán jako zedník a odtud se pak dostal do Holandska. V Institutu pro umění v Utrechtu výtečně vystudoval historii umění. Získal Fulbrightovo stipendium na Columbia University v New Yorku. Pan Porcal vděčně vzpomínal na své VŠ učitele i další osobnosti, s nimiž se v životě setkával. Zmiňoval například důležitou pomoc Emila Řezníčka (1924 – 2002), emigranta z roku 1948, historika umění, který mu byl při studiích v Utrechtu důležitým rádcem.

 

Pobývání v Itálii a učitelství historie umění
Student Porcal pobýval měsíc v Římě. Jednoho krásného letního rána vstoupil do zahrady Villa Farnesina v Trastevere. Andělská kombinace smyslových podnětů – rozptýlené římské světlo, vůně květů, zvuk tekoucí vody v kašně a obraz pod pergolou sedícího člověka čtoucího knihu, způsobila, že se mladíkovi v náhlém záblesku připomněly dvě části lidské duše: pars sensitiva a pars rationalis. Rozhodl se, že chce v Itálii žít. To se mu podařilo. Ve Florencii pobýval více než čtyřicet let. V autentických památkách vyučoval renesanční výtvarné umění studenty několika amerických a jedné kanadské univerzity. Porcal byl oblíbený učitel. Studenty byl vysoce hodnocen pro hluboké znalosti, přitažlivost jím prezentované látky z uměnovědy i pro citlivý přístup k lidem. Historik umění se dlouhodobě zabýval Michelangelovými skulpturami, speciálně fenoménem nedokončenosti věcí. Svůj vhled do dané problematiky knižně nepublikoval, neboť veškerý čas věnoval studiu a pedagogickému působení. Pan Porcal veřejně opakoval, že pokud by se znovu narodil, chtěl by být obyčejným pasáčkem ovcí nebo tiskařem knih, ale nikdy by nechtěl být učitelem. Jeho upřímnému sdělení rozumějme tak, že učitelství poctivě konané, jako bylo to jeho, je vždy obětováním se pro druhé.

 

P. PorcalPetr Porcal v Čechách
V době mládí v Československu se Porcal přátelil s několika výraznými osobnostmi umění a kultury na jihu Čech. Vzpomínal na studentská setkávání s hudebníkem Jaroslavem Krčkem. Mezi jihočeskými výtvarníky si oblíbil sochaře Miloslava Hotového. Obdivoval malby Karla Valtra. A ze své generace pak oceňoval malíře Ivana Ouhela. Když před VŠ studiem dějin umění na UK v Praze pracoval rok v Alšově jihočeské galerii v Hluboké nad Vltavou, setkával se tam se spisovatelkou, básnířkou a historičkou umění Věrou Linhartovou. Petr Porcal se do Čech vracel vždy rád. Držel se zásady – nikdy neporovnávat, ani vzájemně nehodnotit kvalitu života v zahraničí a doma. Nechtěl přežívat z nostalgie, žil přítomností. Říkal: „Dvojí identita je bohatství mé duše."

 

Petr Porcal (snímek vlevo) se narodil roku 1944 v Českých Budějovicích. Zemřel r. 2014 ve Florencii ve věku 69 let.

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Pátek, 06 Červen 2014 11:18 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB