Porošenko přiznal okupaci Donbasu

 

podpora UKrajiny ilustrace31. prosince 2016 v 17:58 hodin místního času ukrajinský prezident Petro Porošenko na televizní stanici 112 UA v přímém přenosu z pobřežního města Mariupol (Doněcká oblast), maje na sobě vojenskou uniformu a za zády svitu uniformovaných vojáků, vzkázal, že ukrajinská okupace Donbasu je dočasná a je otázkou času, kdy se Ukrajina sjednotí.

 

 

V tomto svém vystoupení poděkoval americkým přátelům, kteří pomáhají Ukrajině rozvíjet vojenské síly a informační systémy vedoucí k zajištění cílů, které jsou pro Ukrajinu prioritní. Výrok ukrajinského prezidenta vyvolal hotový poprask na sociálních sítích, kde se diskutuje o tom, zda se může jednat o typické přeřeknutí, za kterým však může být racionální podstata, která tímto způsobem vyplavala na povrch.

Podle censor.net.ua či interfax.com.ua, s odvoláním na tiskovou službu prezidenta Ukrajiny, Porošenko ve městě Mariupol hovořil k vojákům pohraniční služby, vyzdvihoval slávu a sílu Ukrajiny, evidentně v přítomnosti vysoce postavených amerických přátel jako například senátora USA Johna McCaina, Lindsey Grahama nebo senátorky za Minnesotu Amy Jean Klobucharové. V Mariupoli byl spuštěn systém včasné výstrahy AEROS, který dle slov Porošenka umožní ukrajinské straně lépe kontrolovat situaci na zemi, na vodě i ve vzduchu. Ukrajinští pohraničníci získali dále modernizovaný rychlostní obrněný hlídkový člun UMS-1000 a 16 vozidel Hummer včetně dalších zbraní. Z Mariupole bude možné podrobně sledovat perimetr o poloměru 50 kilometrů, což v praxi bude znamenat, že pryč jsou doby, kdy ukrajinská armáda byla „slepá“. Porošenko přislíbil, že dalších pět systémů AEROS bude integrováno do jednotné soustavy, která zajistí Ukrajině schopnost rychlé reakce.

Připomeňme, že krátce po rusko-gruzínském konfliktu z roku 2008 to byla zpráva Heidi Tagliaviniové z EU, která tvrdila, že tento konflikt vyvolala Gruzie. Senátor McCain v USA ve sdělovacích prostředcích z nejasné pravomoci tehdy usiloval o vyslání do Gruzie senátorů Liebermana či právě již zmíněného Lindsey Grahama. Nyní tyto lidi vidíme působit na Ukrajině. V roce 2008 v pořadu The Daily Show tehdejší moderátor Jon Stewart považoval iniciativu McCaina za směšnou. Stewart dokonce zparodoval americký film Bena Stillera Tropic Thunder, když předvedl divákům satirických zpráv filmový plakát s názvem „The Slavic Thunder“ (Slovanská bouře) v hlavní roli s Condoleezzou Riceovou, McCainem a Lindseyem Grahamem…

The Daily Show z roku 2008 ukazují, že kontinuita mezi Bushovou a Obamovou vládou byla daleko zřetelnější než mezi Obamou a Trumpem – zde zřejmě nepůjde o žádnou kontinuitu. Proto si Vladimir Putin mohl dovolit neodpovědět toutéž kartou na tah Baracka Obamy, který těsně před koncem starého roku 2016 vyhostil ze země 35 ruských diplomatů i s jejich rodinami. Vladimir Putin naopak pozval děti amerických diplomatů na ruskou jolku a sdělil světu, že nebude podporovat „kuchyňskou“ diplomacii. Donald Trump na to reagoval tak, že si váží prozíravosti Vladimira Putina a jeho rozumu. Sdělil, že je přesvědčen, že ruský prezident udělal z prestižních amerických televizních stanic hlupáky - hlavně pak ze CNN. Tyto kanály si na titul „být za hlupáka“, jak ukazují zkušenosti z roku 2008, zadělaly již dříve v minulosti. Jestliže je zpráva Heidi Tagliaviniové pravdivá, pak by se ruskému prezidentovi měla omluvit za nařčení z agrese proti Gruzii i česká média. Konkrétně takový Václav Moravec, který si roku 2008 zval do svého pořadu nevyvážené zastoupení reprezentantů stran, které tehdy dlely v konfliktu. Sám Václav Havel tehdy řekl, že ruský medvěd šlápl na nohu trpaslíkovi (Gruzii, pozn.). Realita však byla o dost jiná, než jak ji tehdy líčila mainstreamová média.

Co říci závěrem. Pokud se současný prezident Ukrajiny nepřeřekl, možná budeme svědky nových odhalení. Pokud se rusko-americké vztahy dostanou na novou úroveň, dost pravděpodobně se změní i reflexe současného Ruska, které se možná dočká omluv od těch aktérů, kteří si to nyní neumějí ještě ani představit. Možná se na pozadí těchto vztahů uleví trpícím v takzvané kontra-teroristické kampani, již vede ukrajinská armáda na Donbasu. Tamější civilisté každý den žijí za setrvávajícího stavu ohrožení svých životů.

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Pondělí, 02 Leden 2017 15:30 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB