Fotbalová hvězda: násilnický vzor?

 

Short skirtO masakru v Charlie Hebdo psát nebudu. Je toho teď všude hodně a každý spěchá se svojí troškou do mlýna.

 

Je dobře, že se o tom mluví. Jenom si nejsem jistá, jak moc prospěšná je diskuze těch, kteří jsou najednou odborníky na islám, vysvětlují jeho chápání světa všem okolo a z jejich komentářů mi tak nějak vychází, že se těm muslimův fakt věřit asi nedá. No hlavně, že se dá věřit všem ostatním! Ale chci přesměrovat svoji rozladěnost k jinému případu, který testuje morální podstaty té naší bezvadné západní – nemuslimské – společnosti. Plní titulní strany a rozděluje čtenáře.

 

Případ Cheda Evanse. Dostalo se to i do českých novin. Okrajově, protože v tom asi širší rovinu česká média nevidí a neřeší, proč to je, jak to je. Ono je to docela složitý, takže chápu, že prohrabávat se pavoukem textů, petic, odsudků a podpor by bylo hodně práce. Ale mě to připadá děsně důležitý a myslím, že to mělo přesáhnout několik odstavců ve sportovní rubrice.

 

Dva fotbalisti a holka, která byla úplně našrot. Jeden ji potká někde na ulici, kde mu doslova padne do náruče. On jí řekne, že jede na hotel, kterej si před tím s kolegou zarezervovali, než vyrazili na tah. Ona jede s ním. Nekope, nebrání si. Nasedne do taxíku a jedou. Borec píše kamarádovi – mám kočičku, přijeď. Zatímco si to pak ten první rozdává s kočičkou na pokoji, přijde ten druhej, a připojí se. Užijou si to. Žádné násilí. Nechají ji nahou na pokoji. Ráno se holka probere a nemá páru, co se stalo. Ale tuší, že něco není úplně v pořádku. A co teď?

 

 

Kdokoliv si o tom může přečíst. Je to volně dostupné, stejně jako stále trvající obhajoba Cheda, který trvá na tom, že neudělal nic špatně. Ale píšu to, abych to shrnula, a budu netrpělivě očekávat reakce. A doufám v rozproudění krve v žilách matek, bratrů, sestřenic, kamarádů, fotbalových fandů, feministek i šovinistů. Protože tohle se děje den co den, lidem, které známe, na místech, kam chodíme. Na jednu stranu se mi to jeví jasně a zřetelně a nemám pochyby o svém postoji. Ale je tolik „ale“ a „možná“ a „jestli spíš“. Jdu na to.

 

Já mám jasno – pokud není souhlas, není sex. Tečka. Velká tlustá tečka. Žijeme ve společnosti, která obviňuje holky z toho, že mají krátké sukně, jsou vyzývavé, malují se, svádí ty nebohé borce. Blbost. Krátká sukně není souhlas ani výzva sama od sebe. Vždycky, když se o tom s někým dohaduju, tak říkám: „Představ si svoji sestru, nebo dobrou kamarádku, jak se někde ožralá potácí.“ Možná se i směje. Možná kývne na něco, co se kolem ní děje. Bylo by to v pořádku, kdyby ji někdo lehce přiměl k sexu? Ne násilně, protože se bránit nebude, protože je hodně vláčná, ale prostě ji začne osahávat a položí či opře ji a je hotovo. Je to v pořádku?

 

Je to něco, co je akceptovatelné a co považujeme za normu, protože si o to přece „říkala“? Blbost! Proč by ji ten borec prostě neměl nechat na pokoji? Proč místo toho, abychom holkám zakazovali krátký sukně, nenaučíme kluky nechat holky na pokoji? Je to problém moci a kontroly nad situací. Učíme děcka ve škole, že se nemá ubližovat bezbranným a pomáhat slabším. Ale jako dospělí nemáme pocit, že někdo, kdo je mimo – a možná je čas napsat, že klukům se to děje taky, protože to tak je – spadá do takové kategorie. Jakoby platila jiná pravidla. Pravidla chtíče či frustrace?

 

Jasně, že alkohol a jiné věci uvolňují nejen jazyky a třeba i sexuální dobrodružství se někomu takhle rozjíždí snadněji. Ale zodpovědnost tím nemizí. Pokud někde opilá něco rozbiju, tak za to zaplatím, bez ohledu na to, kolik jsem toho vypila. Stejně tak nemizí převaha jednoho nad druhým.

 

Ched dostal 5 let za znásilnění. Ten druhej fotbalista byl propuštěnej. Cože? Jo. Logika a argumenty poroty jsou následující – holka nesouhlasila se sexem ani v jednom případě. Ale ten první ji sbalil na ulici, což je „přirozenější“ než když ten druhý „přišel k hotovému“ v pokoji. O tom prvním se nikde nepíše a ten druhý už si fotbal asi pořádně nezahraje. 170 tisíc lidí podepsalo petici proti jeho angažmá v Sheffieldu. Dalších 60 tisíc, když se ukázalo, že ho chce Oldham potom, co ho odmítli na Maltě. Když Oldham začal podpis zvažovat, odstoupili od smlouvy s klubem dva sponzoři. Tak co myslíte?

 

Ched necítí vinu a nehodlá se omlouvat. Holky se nikdo neptá. Ched bude vzorem našich a vašich kluků, kteří ke svým kličkujícím fotbalistům vzhlíží a chtějí být jako oni! Já myslím, že lidi, které pustí z vězení, by měli dostat šanci pracovat a znova se zapojit do společnosti. Ale čekám pokoru a nečekám, že někdo takový bude v roli nebo funkci, kde má vliv na veřejné mínění. Protože víme, že to tak je, že posloucháme, co nám radí herci, zpěváci a fotbalisti. Takže pokud si Ched myslí, že nefauloval, tak si já nemyslím, že má mít možnost být vzorem pro děcka. Velká tlustá tečka.

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB