Nejsme jako oni

Island má plochu 103 000 km2 a 330 000 obyvatel. Česká republika je menší – je to pouhých 79 000 km2, zato v ní ovšem žije 10,5 milionu lidí. Nejsme tedy jako Islanďané. 

 

Islandská vláda reagovala na uprchlickou krizi tak, že byla ochotna přijmout 50 (padesát) uprchlíků. Spisovatelka Bryndis Bjorgvinsdóttirová byla číslem tak pobouřena, že vyzvala na facebooku spoluobčany, aby podpořili ty, kdo potřebují azyl. Během 24 hodin nabídlo 10 000 Islanďanů svoje domovy a vyzvalo vládu, aby udělala víc.

„Myslím, že lidé mají dost pouhého přihlížení zprávám o Středomoří a uprchlických táborech s umírajícími lidmi. Chtějí udělat něco hned,“ řekla spisovatelka v televizi. Islandská vláda po této iniciativě oznámila, že nabídky prozkoumá a zváží, zda přijme více běženců – odmítla však sdělit jakékoli číslo.

Česko není jako Island. Má třicetkrát víc obyvatel. Možná vzhledem k této hustotě trvá česká vláda na tom, že přijme 1500 (jeden tisíc pět set) běženců během tří let (!). Namítnete, že plocha ostrova je větší a tudíž příznivější pro budování uprchlických táborů („detenčních středisek“). Pomineme-li rozdíly mezí podnebím u nás a na Islandu, máte pravdu. Ovšem v třicetkrát větší ČR, v níž žije s vysokou pravděpodobností více umělců a spisovatelů než na Islandu, žádný z nich se nejmenuje Bryndis Bjorgvinsdóttir a nesepsal výzvu, aby vláda byla ochotna přijmout více než 1500 uprchlíků, snad i v době kratší tří let. Nejsme jako oni – na Islandu. Máme ovšem svého entomologa, který naopak nechce v této zemi vůbec žádného uprchlíka.      

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Pondělí, 14 Září 2015 06:18 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB