Všichni byli černí

Email Tisk PDF

„Amerika“ – tak říkáme Spojeným státům, byť jsou jen její částí – zažívá zvláštně bouřlivý podzim. Otevírají se staré „rány“ -- nebo přesněji řečeno, poněvadž se ty se nikdy úplně nezavřely, jen lidé nad nimi zavírali oči – a náhle jsou vidět i cítit.

 

 

 

 

 

Jednou z nich je také tzv. rasový rozdíl. Ten má tisíce tváří, můžete se s ním totiž střetnout (skrytě nebo otevřeně) doslova všude. V těchto měsících nejvýrazněji, jelikož víceméně veřejně, v policejním násilí. Tak třeba v New Yorku. Anthony Baez, Amadou Diallo, Ousmane Zongo, Timothy Stansbury ml. a Akai Gurley – všichni byli mladí „černí“ muži, zabití policisty, ačkoli nespáchali žádný zločin. Byli ovšem „Černí“. (Pomlčím o Eriku Garnerovi, také z New Yorku a Michaelu Brownovi z Fergusonu, stát Missouri, jejichž příběh či vlastně okolnosti jejich smrti – byli rovněž zastřeleni bílými policisty – je odlišný v tom, že mohli být obviněni. Nikoli ze „zločinu“, šlo spíš o přestupek, nebyli však tak nevinní jako ostatní.) Žádný policista, který Afroameričany zastřelil, nebyl shledán vinným ve smyslu zákona a nebyl tudíž potrestán. Pokud jde o Erika Garnera a Michaela Browna zjistila velká porota, že policista nebude obviněn. (Jak příslušný státní návladní coby žalobce obratně manipuloval vyšetřováním a předkládáním důkazů je předmětem desítek rozborů a komentářů a bude asi vyšetřováno ministrestvem spravedlnosti.)

Závěrem příznačný podotek novinářky newyorských Timesů Rachel L. Swarnsové (Afroameričanky). Její sedmiletý (!) syn se jí nedávno zeptal: „Může být policista zatčen? Slyšel jsem, že policista zabil černého muže jménem Michael Brown. Proč nebyl zatčen?“

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Pátek, 12 Prosinec 2014 18:05 )  


Akademie Literárních novin vás zve na kurz

Soudobé československé a české dějiny – významná výročí 2018

Lektory kurzu jsou vědečtí pracovníci Ústavu soudobých dějin Akademie věd České republiky

Oldřich Tůma a Jiří Kocian.

Kurz se zabývá československými a českými soudobými dějinami v souvislosti s významnými výročími roku 2018: 1918 vznik samostatného státu ČR, 1938 Mnichovská dohoda, 1948 komunistický převrat a 1968 konec Pražského jara, a to v kontextu mezinárodních souvislostí včetně studené války.

Středa a čtvrtek 10. a 11. ledna 2018 * 10:00 hod. až 16:00 hod. * 20 účastníků * Korunní 810/104, budova D, Praha 10-Vinohrady * 2400 Kč včetně oběda a občerstvení

Kurz je akreditován MŠMT ČR

AKADEMIE.LITERARKY.CZ

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB