Peníze a pohodlí

Email Tisk PDF
Čtenáři, jenž se možná pozastaví nejenom nad výší honoráře bývalé ministryně zahraničí USA Hillary Clintonové, nýbrž zvlášť nad dlouhou listinou jejích „požadavků“, musím předem říci svůj důvod, proč vůbec tuto „zprávu“ sepisuji. Obojí se mi také zdálo trochu bizarní (honorář je i na americké poměry nezrovna nízký), zejména ovšem považuji uváděné skutečnosti za pozoruhodnou charakteristiku těch, kdož patří do skupiny dnes už proslulého „1%“ ve srovnání se zbytkem společnosti, tedy ostatními „99%“. A teď k věci samotné.

Reportér deníku The Washington Post mohl s odvoláním na zákon o svobodě informací nahlédnout do údajů, co stojí vystoupení Hillary Clintonové na univerzitní půdě. Je to 300 000 dolarů, zřejmě „zvláštní univerzitní sazba“. Tuto odpověď totiž dostala UCLA – Kalifornská univerzita v Los Angeles, když se dotázala, zda by mohla mít nějakou slevu. Výše požadované sumy vedení univerzity zřejmě neodradila, objednala si na 5. března letošního roku přednášku Hillary Clintonové v rámci cyklu nazvaného Přednášky pro myšlenkové vůdcovství, pojmenované po pionýru vzdělávací technologie Bernardu Luskinovi.

Honorář však zdaleka nebylo všecko, co si přednášející vyžádala. Vedení se například rozhodlo udělit jí medaili, nicméně její štáb – důkaz, jak důkladně se snaží naplánovat její veřejná vystoupení – požádal, aby medaile nebyla zavěšována na krk, nýbrž předána ve vhodné krabičce. Seznam dalších požadavků obsahoval tyto položky:

·         Na řečnickém stupínku budou plátky citronu, voda o pokojové teplotě, karafa vlažné popř. studené vody, pohárek kávy s podnosem

·         počítač, myš, tiskárna a skener

·         navoněná mýdlová pěna    

·         židle se dvěma dlouhými čtverhrannými polštáři a dvě rezervní podušky pro případ, že by bývalá ministryně „ptřebovala dodatečnou oporu zad“

·         teleprompter a „2 – 3 přetáčivé monitory“

·         zvláštní řečnický stupínek (ten, který byl původně nabídnut, její spolupracovníci odmítli)

·         káva

·         čaj

·         šumivý nápoj o pokojové teplotě

·         dietní zázvorové pivo

·         plátky syrového ovoce

·         nakrájené ovoce

·         informační materiál musí být schválen

·         zvukový záznam je povolen „pro archivní účely“ a pouze dvouminutové video smí být přehráno pro YouTube

·         skupinová fotografie musí být připravena tak, aby exministryně nečekala „než se ti lidé seřadí“, neboť Hillary Clintonová „nerada postává a čeká na lidi“.

Mluvčí bývalé ministryně odmítl požadavky komentovat.

Napadá mě mimochodem, aniž bych chtěl srovnávat, do jakých podrobností jde hradní protokol české hlavy státu při jeho veřejných vystoupeních.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Středa, 03 Prosinec 2014 06:58 )  


Akademie Literárních novin vás zve na kurz

Soudobé československé a české dějiny – významná výročí 2018

Lektory kurzu jsou vědečtí pracovníci Ústavu soudobých dějin Akademie věd České republiky

Oldřich Tůma a Jiří Kocian.

Kurz se zabývá československými a českými soudobými dějinami v souvislosti s významnými výročími roku 2018: 1918 vznik samostatného státu ČR, 1938 Mnichovská dohoda, 1948 komunistický převrat a 1968 konec Pražského jara, a to v kontextu mezinárodních souvislostí včetně studené války.

Středa a čtvrtek 10. a 11. ledna 2018 * 10:00 hod. až 16:00 hod. * 20 účastníků * Korunní 810/104, budova D, Praha 10-Vinohrady * 2400 Kč včetně oběda a občerstvení

Kurz je akreditován MŠMT ČR

AKADEMIE.LITERARKY.CZ

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB