Dan Meridor: Írán nikdy nehrozil vymazáním Izraele z mapySouhrn: Izraelský ministr nečekaně přiznal realitu, což bude nejspíš bagatelizováno jen coby přeřeknutí, Mahmúd Abbás přiznává, že jeho samospráva je nanic, ale rozpustit ji bůhvíproč nechce, Obama slibuje další sankce proti Íránu, v Bahrajnu zatýkáni aktivisté, aby měla formule 1 o víkendu klid na ježdění… VIDEO

V rozvášněných diskusích kolem básně Güntera Grasse obhájci izraelské politiky odmítají tvrzení, že Izrael ohrožuje Írán, a razí tezi přesně opačnou. Nyní do debaty poměrně nečekaně vstoupil Dan Meridor, dlouholetý člen pravicového Likudu, vicepremiér Netanjahuovy vlády a zároveň ministr pro zpravodajskou činnost a jadernou energetiku. V rozhovoru pro Al Džazíru přiznal, že notoricky omílaná fráze o snaze Íránu vymazat Izrael z mapy, která je pravidelně připisována íránským lídrům, je falešná.

Meridor konstatoval, že Ahmadínežádovy řeči o Izraeli coby rakovinovém nádoru jsou pro Izrael také stresující, nicméně potvrdil, že žádný ze současných íránských vůdců nikdy nevolal po zničení státu Izrael. „(Íránští vůdci) všichni přicházejí v zásadě ideologicky, nábožensky, s prohlášením, že Izrael je nepřirozená entita, že nepřežije. Neříkají „zničme to“, to je pravda, ale že nepřežije, že je to rakovinový nádor…“

Po tomto „přeřeknutí“ se Meridor v rozhovoru nicméně hned dvakrát vrátil k tvrzení, že iránští vůdci chtějí Izrael z „mapy vymazat“, což lze vnímat jako ukázku myšlení politika, který ví, že něco není pravda, veřejně to přizná, a pak se automaticky vrátí k popření sebe sama.

Nicméně, zajímavý je celý rozhovor. Například na otázku, jaké hrozby Írán představuje pro Izrael nebo Blízký východ, Meridor odpovídá, že právě Írán do regionu vnesl nebezpečný prvek, náboženství. Islám je pro íránský režim opravdu klíčovým prvkem, nicméně jak z tohoto pohledu potom vnímat Izrael coby „židovský stát“? Vždyť radikálně socialistické vize prvních kibucníků jsou zapomenuty – dnes 80 procent Izraelců věří, že bůh existuje. Vyplývá to z lednového průzkumu agentury Gutman a americko-izraelské nadace Avi Chai. Studie rovněž zjistila, že 70 procent dotázaných věří, že Židé jsou „vyvolený národ“, 65 procent je přesvědčeno, že tóru a náboženské příkazy dal Židům bůh, a 56 procent nepochybuje o životě po smrti.

Méně než polovina izraelských Židů by ve sporu mezi židovskými zákony a zákony demokratickými dala přednost demokracii. Za sekulární se dnes totiž považuje jen 46 procent izraelských Židů, přičemž ještě v roce 1999 jich bylo 52 procent, zatímco 22 procent jich sama sebe vnímá jako ortodoxní nebo ultraortodoxní (v roce 1999 to bylo jen 16 procent).

Ale zpátky k Meridorovi: v rozhovoru pak ještě vyloučil, že by izraelský ministr zahraničí Avigdor Lieberman při agresi do Gazy v rámci Operace Lité olovo požadoval útok tak drtivý, aby zničil vůli Palestinců k odporu, což bylo ve své době vnímáno jako parafráze amerických argumentů ke shození atomových bomb na Japonsko na konci druhé světové války (přičemž na hrozbu Šimona Perese z roku 2006, že z mapy může být vymazán Írán, řeč nepřišla). Meridor ještě zopakoval, že Íránci „usilují o jaderné zbraně“ (byť i izraelské tajné služby spolu s USA či Evropou tvrdí opak), a nakonec na otázku, proč se Izrael nepřipojí ke smlouvě o nešíření jaderných zbraní a neumožní mezinárodní inspekci přístup ke svým jaderným zařízením, odpověděl, že izraelská politika je v tomto směru „zdravá a dobrá“ a že „nikomu ve skutečnosti nevadí“.   

A pokud někoho zajímá, jestli Ahmadínežád někdy opravdu řekl, že je „Izrael třeba vymazat z mapy“, asi nejobsáhlejší analýzu nabízí Huffington Post.

Aktuálněji. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ostře odsoudil výsledky víkendového istanbulského jednání 5+1 o íránském jaderném programu. Podle něj je rozhodnutí pokračovat v těchto jednáních za měsíc „dárkem“ Íránu, který mu umožní pokračovat nerušeně v obohacování uranu. Netanjahu prohlásil, že Západ musí požadovat okamžité ukončení celého programu obohacování a k tomu i okamžité uzavření jaderného provozu ukrytého v hoře u Furdú nedaleko Kómu. Barack Obama se následně pokusil Netanjahua uklidnit prohlášením, že Írán žádné „dárky“ nedostal, a slíbil, že v dohledné době na Írán uvalí další sankce. Představitelé ostatních zúčastněných zemí nicméně konstatují, že Írán při jednáních vystupoval překvapivě seriózně.

 

 

Tak dál. Šéf palestinské samosprávy Mahmúd Abbás svou palestinskou samosprávu nerozpustí, byť ji Izrael učinil naprosto bezmocným orgánem. K rozpuštění tohoto spolku Abbáse vyzvali nedávno jak Marván Barghútí, tak i Jossi Beilin. V rozhovoru pro palestinský deník Al Ajjám Abbás prohlásil, že v důsledku izraelského postupu nemá samospráva žádnou smysluplnou jurisdikci v politické, ekonomické, územní nebo bezpečnostní sféře, ztratila „raison d'etre“ a za současných podmínek nemůže pokračovat, rozpuštění samosprávy je „mimo diskusi“.

V úterý by měl palestinský „premiér“ Salám Fajjád předat Abbásův dopis s tímto stýskáním izraelskému premiérovi Benjaminu Netanjahuovi. V původním znění byla údajně hrozba rozpouštěním samosprávy, nicméně na nátlak USA vše zmizelo. Plný text Abbásova dopisu je zde, co chce dál dělat se svou bezmocnou samosprávou je ve hvězdách. 

 

 

A ještě stručně Egypt: Včera jsem psala o tom, že junta diskvalifikovala desítku prezidentských kandidátů bez udání důvodu, dnes se už jakési důvody objevily. Islámský radikál Házim Abú Ismaíl má opravdu matku s americkým občanstvím, což se u kandidáta nesmí, Mubarakův řezník Umar Sulejmán nezískal v jednom z governorátů příslušný počet hlasů tamních zastupitelů, kandidát Muslimské bratrstva Chajrát Šatír zase nemá v pořádku doklady od ministerstva spravedlnosti o tom, že mu byla navrácena všechna politická práva. Jistý Ibrahim Gharíb byl škrtnut protože má americké občanství, Ašraf Barúma protože neabsolvoval vojenskou službu, Murtada Mansúr a Ahmad Saídi proto, že oba bojují o post lídra Egyptské národní strany a nedoložili, jestli kandidují z pozice šéfa strany nebo jako nezávislí atd atp, ale nejvíc mě zaujala kauza Mamdúha Kutba. Junta ho škrtla proto, že všichni poslanci za jeho stranu Hadra po celém Egyptě podali na protest proti jeho kandidatuře rezignaci. To je skoro až tak nějak veverkovské…

A tak ještě záběry z páteční demonstrace muslimů proti juntě na Tahríru:

 

 

Jednou větou: Bahrajnský režim začal zatýkat opoziční aktivisty, aby před víkendovými závody formule 1 závoďákům ze Západu zajistil klid na závodění a sobě trochu toho lesku…

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Pondělí, 16 Duben 2012 20:19 )  

Tereza Spencerová

tereza-spencerova-107x150Redaktorka (nejen) zahraničních stránek Literárních novin, milovnice dobré kávy (na ulici v Káhiře), jablečné vodní dýmky (tamtéž), bílého vína (snad kdekoli jinde), dobrých filmů (tudíž do kina skoro nechodím), literatury faktu (hlavně o Blízkém východě), zvířátek (i těch kryptozoologických) a rozumu.

Motto:
Až všichni půjdou skákat z mostu, já s nimi nebudu

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB