Saúdský MbS: Jemenské děti se před námi musejí třást strachy!


Prakticky na cokoli MbS sáhne, bortí se jako domeček z karet, a tak nelze vyloučit, že hvězda korunního prince pomalu zapadá a král jako svého nástupce nakonec vybere někoho méně impulzivního a uvážlivějšího. 

 

 

Nová zpráva OSN o Saúdy vedené invazi do Jemenu dospěla k závěru, že útočící koalice pozabíjela značné počty civilistů a spáchala i činy, které se „mohou rovnat válečným zločinům“. Zpráva připomíná, že saúdské a pirátské jednotky zabily tisíce civilistů, mučily vězně, znásilňovaly a nasazovaly do bojů dětské vojáky, v některých případech teprve osmileté, přičemž pravidelně bombardují obytné čtvrti a „existuje jen málo důkazů o tom, že by se snažily nějak minimalizovat civilní ztráty“. Saúdové si přitom prý sami vytvořili seznam 30 tisíc civilních míst, včetně uprchlických táborů, nemocnic nebo škol, které nesmějí být zasaženy, ale při náletech samotných na něj neberou zřetel.

Zpráva OSN v zásadě navazuje na dokument Human Rights Watch z minulého týdne, podle něhož saúdská koalice dál porušuje lidská práva a její vlastní vyšetřování jejích vlastních zločinů – jak ji před lety oprávnila sama OSN pod tlakem USA – postrádá jakoukoli důvěryhodnost.

Zpráva přichází v době, kdy se stále více spekuluje o politickém přežití faktického vládce Saúdské Arábie a hlavního strůjce agrese do Jemenu, korunního prince Muhammada bin Salmána. Jinak by totiž nejspíš do médií neunikl záznam z princovy „porady“, na níž vyzval vysoké důstojníky své armády, aby si mezinárodní kritiky saúdských náletů v Jemenu nevšímali. Podle portálu Alchalídž, který podle všeho není vůči královské rodině nepřátelský a únik zveřejnil, MbS prohlásil: „Chceme silně ovlivnit vědomí budoucích generací Jemenců. Chceme, aby se tamní děti a ženy, stejně jako muži, zachvěli hrůzou pokaždé, kdy uslyší o Saúdské Arábii.“ Je to jen pár dní, kdy saúdské nálety zmasakrovaly přes 40 dětí ve školním autobusu a další desítky dětí v uprchlickém táboře u přístavu Hodejdá… Možná, že za únikem stojí sám MbS, který chce ukázat, že se jen tak „zlomit nenechá“.

Nicméně, obvinění z válečných zločinů v Jemenu není jediným princovým problémem. V týdnu se ukázalo, že jeho otec a stále ještě oficiální panovník zrušil část princových „reforem“ a odložil beztak už opatrný vstup saúdského ropného konglomerátu Aramco na burzu. Král se prý obává, že by totiž muselo následovat zveřejnění finančních záležitostí. Přitom vstup Aramco na burzu byl středobodem princových ekonomických plánů na radikální proměnu saúdské ekonomiky, respektive snížení její totální závislosti na prodeji ropy. Nicméně, přímé zahraniční investice do Saúdské Arábie klesají už od chvíle, kdy MbS nechal v rijádském Ritz-Carltonu uvěznit nejbohatší muže svého království, aby si museli vykoupit svobodu miliardami do „státního“ rozpočtu, a s nimi zavřel mimo jiné i Saada Harírího, premiéra jinak svrchovaného Libanonu. A nedávný ostrý spor s Kanadou, která vyzvala „jen“ k propuštění vězněných aktivistek za ženská práva, už jen dokreslila skutečnost, že namísto „reformátora“ království vede ve skutečnosti impulzivní tyran. A král navíc nedávno „zpražil“ prince i tím, že odmítl obětovat „palestinskou otázku“ výměnou za zlepšení vztahů s Izraelem. Za takových okolností, kdy je vedení země víc než nejisté, by asi akcie Aramco beztak na „dračku“ nešly, nemluvě o skutečnosti, že hodnota saúdské (a obecně) ropy bude klesat s rozvojem elektromobilů. Místo miliard za pětiprocentní podíl v Aramco tak naopak Saúdové žádají ve světě o půjčky ve výši 11 miliard dolarů…    

Prakticky na cokoli MbS sáhne, bortí se jako domeček z karet, a tak nelze vyloučit, že jeho hvězda pomalu zapadá a král jako svého nástupce nakonec vybere někoho méně impulzivního a uvážlivějšího. Než se tak ale případně stane, lze předpokládat, že bude OSN za svou opovážlivou zprávu o válečných zločinech v Jemenu „ztrestána“, přinejmenším zrušením nebo snížením saúdských finančních příspěvků. Při tom všem má MbS ale stále podporu alespoň Bílého domu, kterou si koupil za stovky miliard zbrojních zakázek, a tak Pentagon dává najevo, že bude Saúdy v jejich agresi podporovat dál

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Tereza Spencerová

tereza-spencerova-107x150Redaktorka (nejen) zahraničních stránek Literárních novin, milovnice dobré kávy (na ulici v Káhiře), jablečné vodní dýmky (tamtéž), bílého vína (snad kdekoli jinde), dobrých filmů (tudíž do kina skoro nechodím), literatury faktu (hlavně o Blízkém východě), zvířátek (i těch kryptozoologických) a rozumu.

Motto:
Až všichni půjdou skákat z mostu, já s nimi nebudu

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB