Když CNN lže o „Rusku“ a Trump o „chemických útocích“…

Slovutná americká CNN si vykopala hrob, když jeden z jejích hlavních produkčních přiznal, že televize dlouhé měsíce vysílá vylhané zprávy o spojení Donalda Trumpa s Ruskem jen proto, aby si zvýšila sledovanost. Jinými slovy, veškeré to zpravodajské zahlcení „ruskou chobotnicí“ je jedna velká lež.

 

 

 

 

 

 

Neziskový Project Veritas, který už loni upozornil například na fakt, že se volby v USA falšují už dobrých padesát let i bez „ruského vměšování“, nyní znovu upoutal pozornost: Zveřejnil video, na němž produkční CNN John Bonifield v rozhovoru přiznává, že „narativ“ televize o Rusku je jedna velká fake news. „Chci říci, že je to všechno většinou blbost,“ říká na videu – nazvaném symbolicky „American Pravda“ a snímaném skrytou kamerou -- Bonifield. „Kdyby to nebyly blbosti, tak už se něco proláklo.“

A jiné pasáži přiznává, že „neviděl žádný dobrý důkaz, že by prezident spáchal zločin.“ (…) Je to o sledovanosti. (…) Jsou to obchodníci. Všechna ta přenádherná etika, o níž se mluvívalo na novinářských školách, je parádní. Tohle je ale byznys,“ shrnuje Bonifield s tím, že „ruskou stopu“ razil osobně výkonný ředitel CNN Jeff Zucker, bez ohledu na skutečnost, že 64 procent Američanů má za to, že vyšetřování „ruské stopy“ Americe škodí a 73 procent je přesvědčeno, že celý ten humbuk jen odvádí pozornost Kongresu od důležitých problémů typu zdravotní reformy nebo daní.

Donald Trump v souvislosti s médii plnými „Ruska“ mluví o „honu na čarodějnice“, a Bonifield s ním v zásadě souhlasí: „Nemají žádné důkazy, ale chtějí dál pokračovat v kopání. Možná že má prezident pravdu, když říká, že ho honíme jako čarodějnici. Nemáte žádnou kouřící zbraň, žádný skutečný důkaz.“

Aby toho nebylo málo, tři reportéři CNN byli nuceni ze CNN odejít za to, že zveřejnili vymyšlenou reportáž, která se pokoušela propojit Trumpa s ruským investičním fondem. Samotnou reportáž CNN ze svého archivu stáhla minulý pátek.

Vnucuje se logická otázka: Pokud vědomě lže vlivná a renomovaná CNN, jak jsou na tom ostatní americká mainstreamová média, která do světa vypouštějí tytéž zprávy bez jediného důkazu? A samozřejmě nejen ta americká, ale například i ta česká, která vesměs své americké kolegy až nábožně papouškují coby zdroje „jediné pravdy“?

A pokud přiznání pravdy ze CNN neudělá kříž nad protiruskou hysterií, co ještě bude muset přijít?

Prezident Donald Trump po zveřejnění „padáka“ pro tři reportéry CNN zakřepčil vítězný tanec: „Páni, CNN stáhla velkou story o „Rusku“ a tři zaměstnanci museli rezignovat. A co se všemi ostatními falešnými zprávami co odvysílali? FAKE NEWS!“

Jeho úřad ale vzápětí varoval, že Asadův režim chystá „další chemický útok“, přičemž Bílý dům už dopředu věděl, že se odehraje „masová vražda civilistů, včetně nevinných dětí“. Zaznělo to jen pár hodin poté, co renomovaný Seymour Hersh s odvoláním na americké zpravodajské zdroje zpochybnil, že by se vůbec konal i ten chemický útok minulý, v dubnu v idlíbském Chán Šajchúnu. I nyní zaskočený Pentagon připouští, že nemá žádné důkazy, které by podepřely prezidentovo tvrzení, mnohými považované za předehru k americkému útoku na Sýrii, i nyní překvapené ministerstvo zahraničí, s nímž Bílý dům případné útoky obvykle konzultuje, připouští, že se nikdo neozval

Pokud si ale CNN (a zřejmě i další) s Demokraty a dalšími soustřednými silami v zádech vymýšlejí (nejspíš nejen) „Rusko“, zatímco Trump si vymýšlí „chemické útoky“, tak… Komu nebo čemu z těch současných USA vlastně věřit?

Vítejte ve světě falešných zpráv. Nebo lépe, ve světě, v němž se lež stala normou.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Středa, 28 Červen 2017 07:55 )  

Tereza Spencerová

tereza-spencerova-107x150Redaktorka (nejen) zahraničních stránek Literárních novin, milovnice dobré kávy (na ulici v Káhiře), jablečné vodní dýmky (tamtéž), bílého vína (snad kdekoli jinde), dobrých filmů (tudíž do kina skoro nechodím), literatury faktu (hlavně o Blízkém východě), zvířátek (i těch kryptozoologických) a rozumu.

Motto:
Až všichni půjdou skákat z mostu, já s nimi nebudu

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB