O „zrádci“ Trumpovi a Asadovu „krematoriu“

Takřka každý den přináší nejrůznější „skandály“, jejichž podstata bývá často neuchopitelná, nedopovězená, mimo kontext nebo rovnou skrytá.

 

 

 

 

 

 

 

Kauza „Trump Rusům vyzradil tajemství“ nabírá na obrátkách. Bílý dům zprvu vše popíral a tvrdil, že Donald Trump ani neměl potřebné zpravodajské informace, které by vyzradit vůbec mohl, ale kruhovou obranu neudržel dlouho, neboť ji na svém oblíbeném Twitteru zbořil sám Trump – vzhledem k tomu, že je řeč o výbušných laptopech Daeše na palubách civilních letadel, a tím i obecně o bezpečnosti leteckého provozu, existují prý racionální „humanitární důvody“ k tomu, aby se o informaci podělil s Rusy a umožnil jim tak přijmout příslušná bezpečnostní opatření.

Americký prezident k tomu navíc zdůraznil, že má z titulu své funkce „absolutní právo“ sdílet zpravodajské informace, což je bez ohledu na celý ten „hukot“ kolem pravda. Američtí prezidenti mají právo pracovat s tajnými údaji podle svého uvážení, včetně jejich sdělování zahraničním politikům. Nynější „skandál“ se ale točí kolem skutečnosti, že byla tajná fakta sdělena právě Rusku. V americkém Kongresu dál panují silně rusofobní nálady, přičemž pro některé volené zástupce lidu bylo „přes čáru“ už jen to, že Trump ve Washingtonu vůbec přijal ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova. Například členka Sněmovny reprezentantů za Demokratickou stranu Stephanie Murphyová má za to, že nějaký „vhodný kontakt“ s ruskou vládou ani nemůže existovat

Bez ohledu na legitimitu prezidentova postupu je to ale skandál „Trumpa s Rusy“, což znamená, že z titulních stran hned tak nevyšumí. Naopak, síly, které ho budou přiživovat, v rámci útoku na Trumpa odhalují, že americký prezident Rusům předal informaci pocházející od izraelského zpravodajského zdroje z nejmenovaného syrského města – a tím, mimochodem, už i celý svět nyní ví v kostce nejspíš totéž, co Trump prozradil Rusům…

Izraelská tajná služba kvůli vyzrazení tajné informace prý „pění vzteky“, míní Trumpovi kritici s tím, že se tak „naplňují nejhorší obavy“ židovského státu z toho, že v rámci exkluzivní výměny zpravodajských informací mezi USA a Izraelem dané údaje putují dál bez předchozího izraelského souhlasu. Izrael prý byl už těsně po Trumpově zvolení varován, aby novému americkému prezidentovi moc tajných informací nepředával, protože skončí u Rusů, a nyní se tak tedy i stalo… To vše může být i pravda. Ale také nemusí, samozřejmě. Koneckonců, izraelské a ruské tajné služby si už roky vyměňují informace (nejen) o amerických politicích, obě země v poslední době sbližují své názory na situaci v regionu, Rusko předběhlo Západ s uznáním Jeruzaléma za metropoli Izraele, a posiluje se i vojenská spolupráce obou zemí, a tak nelze v nejmenším vyloučit, že Rusko už stejnou informaci od izraelské strany dávno dostalo (nebo v rámci svého angažmá v Sýrii o problému ví po „své vlastní linii“). Je pravděpodobné, že nynější izraelské „rozhořčení“ je Trumpovými domácími kritiky silně „přefukované“ a ze strany Izraele případně jen hrané – souvisí totiž spíš s izraelsko-americkými vztahy, konkrétně s obavami Izraele z nejasných Trumpových úmyslů kolem řešení palestinské otázky, přičemž je prý řeč až o právu Palestinců na sebeurčení, nebo možná i z amerických plánů zmírnit protiíránské sankce.

Nabízí se ale i další úhel pohledu. Ona údajná izraelská zpravodajská informace prý už letos v březnu motivovala zákaz laptopů a dalších elektronických zařízení na palubách letadel mířících do USA z osmi převážně muslimských zemí. Postiženy byly aerolinie Jordánska, Egypta, Turecka, Saúdské Arábie, Kuvajtu, Maroka, Kataru a dvou společností ze Spojených arabských emirátů. A všechny tyto aerolinie byly, obzvláště v letních dovolenkových měsících, ostrou konkurencí americkým leteckým společnostem. A k tomu bývalý agent CIA a whistleblower John Kiriakou pochybuje, zda vůbec Izrael může mít citlivé informace o kapacitě Daeše při výrobě specializovaných náloží. „Kdyby to byly jordánské nebo turecké tajné služby, kdo by s takovou informací přišel, dávalo by to větší smysl, protože tyto organizace jsou už dlouho v kontaktu se skupinami typu Daeše,“ uvažuje. „Nepřekvapilo by mě, kdyby se ukázalo, že v tomto případě Izrael prosazuje své vlastní zájmy na poškození byznysu blízkovýchodních aerolinek tím, že do toho hodí vidle.“

„Skandál“ kolem Trumpa a „tajné informace“ předané Rusku samozřejmě pokračuje.

 

Krematorium

Takřka současně propukl i další „skandál“. Letos v únoru Amnesty International s odvoláním na nejmenované Syřany žijící mimo Sýrii oznámila, že ve věznici v Sajdnáji nedaleko Damašku syrský režim popravil mezi pěti tisíci a třinácti tisíci vězňů. Ministerstvo zahraničí USA nyní k této zprávě přidalo satelitní snímky, které prý byly pořizovány od roku 2013 a mají ukazovat krematorium, v němž režim spaluje těla svých četných obětí, aby – slovy náměstka ministra zahraničí pro Blízký východ Stuarta Jonese – „skryl rozsah svého masového vraždění“ a „dospěl tak na novou úroveň podlosti“. Jones použil nezvykle tvrdé formulace i na adresu Ruska a Íránu, které „takovým zvěrstvům poskytují bezpodmínečnou podporu“.

Nicméně, předložené snímky nijak nedokazují, že by zobrazovaly krematorium. Stuart Jones navíc ukončil svůj brífink ve chvíli, kdy začaly padat první otázky požadující nějaké důkazy pro jeho tvrzení. Stihl ale zkritizovat „deeskalační“ zóny, na nichž se v Sýrii nedávno dohodly Damašek s Ruskem, Íránem a Tureckem, byť není příliš jasné, jak souvisejí právě s údajným krematoriem.

Jistě, obří „krematorium“ by mohlo elegantně vysvětlit, proč se v Sýrii stále nenacházejí masové hroby, které Západ od Asadova „řeznického“ režimu už od propuknutí tamní války „očekával“. O krematoriu se ale přitom nezmiňuje ani únorová zpráva Amnesty International, která jinak věznici v Sajdnáji označuje za „lidská jatka“…

Než se stačily naplno „rozjet“ úvahy o tom, zda Jonesovo vystoupení ve skutečnosti není jen „oznámením humanitárních důvodů“ pro další americký útok proti Sýrii, a než syrská vláda veškerá obvinění stihla odmítnout, byl Stuart Jones ze své funkce „odejit“.

„Skandál“ kolem "krematoria" nejspíš pomalu utichne. Až do dalšího použití.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Středa, 17 Květen 2017 12:24 )  

Tereza Spencerová

tereza-spencerova-107x150Redaktorka (nejen) zahraničních stránek Literárních novin, milovnice dobré kávy (na ulici v Káhiře), jablečné vodní dýmky (tamtéž), bílého vína (snad kdekoli jinde), dobrých filmů (tudíž do kina skoro nechodím), literatury faktu (hlavně o Blízkém východě), zvířátek (i těch kryptozoologických) a rozumu.

Motto:
Až všichni půjdou skákat z mostu, já s nimi nebudu

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB