Co to ten Trump vyzradil Rusům o Daeši? Tedy pokud vůbec…

Jsou toho plná i česká média – Donald Trump prý Rusům prozradil cosi tajného o Islámském státu. Co se tedy vlastně stalo?

  

 

Před pár dny se objevily zprávy, podle nichž chce americké ministerstvo pro vnitřní bezpečnost zakázat laptopy a tablety na leteckých linkách z Evropské unie směřujících do Spojených států, a to kvůli údajnému chystanému teroristickému útoku Daeše. Právě to mělo být minulý týden i jedním z témat Trumpovy diskuse s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem.

Samo o sobě není ono téma ničím novým, protože spekulace o bombách v počítačích jsou tu už několik měsíců a USA spolu s Británií zakázaly elektronické přístroje na palubách svých letadel mířících z Blízkého východu už letos v březnu. Novinkou je vlastně jen rozšíření zákazu na destinace ze zemí Evropské unie, o čemž chce nyní Brusel s Washingtonem jednat.      

A za této situace někteří „současní i bývalí“ američtí činitelé tvrdí, že Trump Lavrovovi vyzradil „top secret“ informátora, který údaje o chystaných teroristických útocích Daeše Spojeným státům předal. Trump prý uvedl, že tato zpravodajská informace pochází od zdroje v určitém městě ovládaném Daešem – zveřejněné zprávy sice město neuvádějí, ale někteří „současní i bývalí“ činitelé mají za to, že pokud by Rusové chtěli, budou nyní s to si dotyčný zdroj identifikovat.

Rusko bojuje proti Daeši stejně jako Spojené státy a nelze tedy předpokládat, že by tuto nově získanou informaci předalo zrovna Islámskému státu, ale spekulace amerických médií, které dál „jedou“ na protiruské vlně, počítají s tím, že by právě onen vzácný zpravodajský zdroj mohl jednou, v budoucnu, poskytnout i nějakou vhodnou informaci proti Asadovu režimu, a právě proto ho Rusové budou chtít „zaříznout“.

Bílý dům odmítá, že by k nějakému prozrazení čehokoli vůbec došlo, s tím, že Rusům byly o medializovaných údajných přípravách teroristických útoků předány informace, které už byly beztak „veřejně dostupné“. Zdroje z řad „bývalých a současných“ činitelů nicméně mluví o „šokujícím“ odhalení a dalekosáhlých důsledcích pro americkou národní bezpečnost – tak dalekosáhlých, že je nikdo ani není s to nějak konkretizovat. A k tomu Trumpovi vyčítají, že „neměl povolení“ sdílet podobné informace, byť i sám ostrý Trumpův kritik John McCain, šéf senátního výboru pro ozbrojené síly, připouští, že prezident coby vrchní velitel ozbrojených sil, takovou pravomoc ve skutečnosti má.

Čili, není známo, co vlastně Trump Lavrovovi řekl, není zřejmé, proč spekulovat, jak Rusko naloží s informací, kterou možná vůbec nedostalo, nejasné jsou i dalekosáhlé důsledky tohoto „šokujícího vyzrazení“, na které měl – pokud k němu tedy vůbec došlo – Trump legální právo, a není jasné ani to, proč Rusko odmítá celou aféru komentovat – nezájem nebo snad už jen pocit marnosti?

Ale za to je o čem psát.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Úterý, 16 Květen 2017 08:25 )  

Tereza Spencerová

tereza-spencerova-107x150Redaktorka (nejen) zahraničních stránek Literárních novin, milovnice dobré kávy (na ulici v Káhiře), jablečné vodní dýmky (tamtéž), bílého vína (snad kdekoli jinde), dobrých filmů (tudíž do kina skoro nechodím), literatury faktu (hlavně o Blízkém východě), zvířátek (i těch kryptozoologických) a rozumu.

Motto:
Až všichni půjdou skákat z mostu, já s nimi nebudu

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB