Přestane být Sýrie „arabskou“?

Kurdové mění realitu Sýrie a je zřejmé, že se věci do budoucna budou muset změnit, ať už s tím režim v Damašku nebo Erdoganovo Turecko budou souhlasit nebo ne. 

 

 

Rusko tlačí na pilu, aby uchovalo dynamiku Astany, a tak se ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov koncem ledna v Moskvě setkal se zástupci roztříštěné syrské exilové opozice. Tématem jednání byl návrh nové syrské ústavy, a jediní, kdo se diskuse odmítli zúčastnit, byli džihádisté a exiloví Syřané placení Saúdskou Arábií, kteří už v Kazachstánu konstatovali, že o „ruské“ ústavě diskutovat nebudou.

Z kusých informací, které unikly do médií, lze sestavit jakýs takýs obrázek ústavy, kterou Rusko Sýrii předkládá. Syrská arabská republika by podle návrhu mohla přijít o ono slovo „arabská“ ve svém názvu, aby se zohlednil fakt, že Arabové tvoří „jen“ 74 procent populace, přičemž je tu také devět procent Kurdů a v předválečné Sýrii žilo i na 100 tisíc příslušníků turkických národností. Návrh počítá rovněž s omezením pravomocí prezidenta, jehož jediný mandát by trval sedm let bez možnosti dalšího funkčního období, a s proporčním rozdělením míst ve vládě mezi zástupci různých náboženských a etnických skupin, které by jmenoval prezident a premiér po konzultacích se členy dvou komor parlamentu, Národního shromáždění a Shromáždění regionů. Největší diskuse ale prozatím vyvolává postulát o „autonomii“ pro kurdské regiony, který je z hlediska Ruska jakýmsi kompromisem vůči federalizaci země. Podle této vize by Kurdové i Arabové na kurdských územích měli stejná práva, přičemž by ale každý region Sýrie měl získat právo legalizovat užívání jazyka, který je v dané oblasti většinový, samozřejmě vedle oficiálního jazyka státního.    

Rusko se o široké autonomii pro Kurdy pokusilo vyjednávat už loni v září, ale tehdy narazilo na rozhodný nesouhlas Damašku. I nyní námitky zaznívají jak z Damašku, tak od opozice, ale podle očekávání i z Turecka. Nicméně, není zatím jasné, jaká bude pozice Trumpovy administrativy. V týmu nového prezidenta mají Kurdové poměrně silné zastání, přičemž současně z něj zaznívají plány na zařazení Muslimského bratrstva na seznam teroristických organizací. Právě Muslimské bratrstvo je ideovým základem celé vlády tureckého prezidenta Edrogana, a tak se zdá, že jeho naděje na sblížení s novou administrativou v Bílém domě nebudou z největších. A tím se může výrazně zmenšit i turecký manévrovací prostor v otázce budoucnosti syrských Kurdů.

V prvních reakcích na nynější ruský návrh ústavy Damašek odmítl vizi předání pravomocí prezidenta parlamentu a nesouhlasí ani se vznikem nové parlamentní komory, etnicko náboženského Shromáždění regionů. Svůj návrh ústavy razí i syrská opoziční Strana demokratické jednoty, další opozičníci, kteří zastupují syrskou levici, trvají na tom, že syrskou ústavu si musejí sepsat sami Syřané, a se svou vlastní ústavou přišli i syrští Kurdové, kterým ruské „kosmetické“ návrhy nestačí a požadují „federalismus“.

Po nárazu na nesouhlas snad ze všech stran se Rusko ocitlo v defenzívě a hájí se, že se nesnaží nikomu svůj dokument vnucovat násilím. Ministr zahraničí Sergej Lavrov přitom odmítl srovnání s ústavou Iráku, kterou podle něj Spojené státy Bagdádu „vnutily“. „My jsme jen syrským stranám předložili své návrhy, aniž bychom měli v úmyslu nutit je, aby je přijaly. Na základě zkušenosti z posledních pěti let jsme přesvědčeni, že praktická práce může započít pouze v případě, kdy na stole leží konkrétní návrhy. Doufám, že si náš návrh přečtou všichni Syřané v rámci přípravy na jednání v Ženevě, a že návrh poskytne základ pro praktické diskuse.“

Ženevské rozhovory byly mezitím z počátku února odloženy na jeho konec, a to podle Ruska prý kvůli liknavosti OSN. Al Monitor nicméně shrnuje, že v Moskvě očekávají, že „všechny zúčastněné strany nakonec dojdou k poznání, že extrémní a nekompromisní stanoviska neukončí válku v dohledné budoucnosti, a ocení ruský návrh ústavy jako nejlepší možné řešení za současných okolností“.

A Kurdové si mezitím trpělivě budují v Sýrii vlastní stát, v němž jsou syrští Arabové prakticky považováni za cizince a který mění "realitu v terénu". Je zřejmé, že se věci budou muset změnit, ať už s tím režim v Damašku nebo Erdoganovo Turecko budou souhlasit nebo ne…

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Úterý, 31 Leden 2017 12:43 )  

Tereza Spencerová

tereza-spencerova-107x150Redaktorka (nejen) zahraničních stránek Literárních novin, milovnice dobré kávy (na ulici v Káhiře), jablečné vodní dýmky (tamtéž), bílého vína (snad kdekoli jinde), dobrých filmů (tudíž do kina skoro nechodím), literatury faktu (hlavně o Blízkém východě), zvířátek (i těch kryptozoologických) a rozumu.

Motto:
Až všichni půjdou skákat z mostu, já s nimi nebudu

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB