Svět podle Erdogana: Turecko bude nejmocnější, Západ prohrál

Komentář tureckého prorežimního listu Yani Safak. Nemá smysl diskutovat o pravdivosti toho či onoho tvrzení, zajímavější je využít textu k pohledu na ideologii, která aktuálně ovládá tureckou vládu a státní aparát, a na myšlenky, jimiž se nechá vést. Mám za to, že je to vysoce aktuální „studijní materiál“. 

 

 

Tato válka změní svět.

Tyto změny dnes ještě nejsou vidět v plné míře, ale uplyne nějaký čas po válce v Sýrii a všichni uvidí, že se svět změnil.

Změní se Západ, změní se Východ, změní se islámský svět, změníme se my všichni.

Lidstvo ještě nikdy nezažilo v jedné době současně tolik bolesti, bezpráví, nespravedlnosti, násilí. Tento despotismus se odehrává všem na očích, před očima celého světa, před svědomím každého člověka.

 

Západ neprošel zkouškou, důvěra k němu je vyčerpána

Západ nepřikládal význam válkám, utrpení, smrtí v Sýrii, Iráku, Jemenu, nikde v islámském světě. Když muslimy zabíjeli, nestaral se o to. S klidem přihlížel tomu, jak umíráme, jak se naše děti topí ve Středozemním moři. Západ neprošel zkouškou humanismu a svědomí. Nikdo už se k němu nebude chovat, jako dřív.

Nyní je láska a pieta k Evropě v Turecku na nejnižší možné úrovni. Počet zastánců tureckého členství v EU klesl na 30 procent. Duch národa je zraněn dvojím metrem Francie, která nasvítila Eiffelovku věž barvami belgické vlajky, když umírali lidé v Bruselu, ale nezapálila ohně na památku stovek obětí teroristických útoků v Ankaře a Istanbulu.

Stejná situace je charakteristická pro všechny islámské země. Tvrdá, nemilosrdná a bezzásadová politika Západu podkopala zájem, který o něj do té doby byl, a do budoucna zmizí zcela. V budoucnosti nelítostný a nepoctivý Západ sám na sobě pocítí stejný přístup. Zvláště proto se po teroristických útocích v Paříži a Bruselu lidé na Východě, kteří stejnou bolest prožívají každý den, neroztrpčili, ale sami pro sebe si řekli: „Prožijte si jednou to, co my prožíváme každý den, a pochopte nás.“

 

Evropská unie se brzy rozpadne
Evropa je ochromena teroristickými útoky i nenadálým přívalem běženců. Ukázalo se, že je zbytečným a neohrabaným společenstvím bohatých, které není s to řešit problémy a utvářet adekvátní politiku. Stalo se jasným, že EU nikomu nepřináší žádný užitek v ekonomických a politických vztazích, stejně jako nemá v vojenského úhlu pohledu žádný užitek NATO. Rusko si toho všimlo a odvážně vystoupilo na mezinárodní scénu. Okupovalo Krym i Sýrii a ani jediný evropský stát ani nemuknul.

Evropskou unii ani v nejmenším nečeká zářná budoucnost, protože je odsouzena k rozpadu. Den za dnem budou Evropu svazovat rasismus, islamofobie a násilí. Sýrie rozpad Evropy urychlí.

 

Islámský svět se probere a změní

Islámský svět truchlí nad vším, co se odehrává. O dvojím metru Západu se nyní muslimové dozvídají nikoli z knih, ale na vlastní kůži – když umírají nebo se stávají uprchlíky. Kdo může pociťovat lásku k člověku, který lhostejně přihlíží smrti?

Když Rusko okupovalo Sýrii, tedy Středomoří, celý islámský svět pochopil, že zůstal zcela osamocen. Tu okupaci nedokázali zastavit Amerika, Evropa ani jakýkoli jiný stát. Když ruská letadla shazovala bomby a zabíjela ženy, děti a starce, muslimové viděli, že Západ nestydatě a zbaběle všemu jen ze strany přihlíží.

Islámské země, kterým už nezbyl nikdo, o koho by se mohly opřít, pochopily, že nemají jiné cesty než se sjednotit, shromáždit síly a začít se bránit. Tak se zrodila idea „islámské armády“ a do budoucna se islámské země sjednotí ještě silněji. Pochopily, že muslim nemá přítele kromě jiného muslima, a pro přežití musejí utvářet nová sdružení a svazy. Pochopil to také Írán a Saúdská Arábie a Egypt a Turecko.

 

Turecko nabere sílu a poroste
Podívejte se, co se děje po teroristických útocích v Bruselu. Vše se zastavilo, Evropa je v nedbalkách, její život jako by se zhroutil. A po kolikáté už prožíváme teroristické útoky my? A jak ovlivnily náš život?
Do Evropy přijelo několik set tisíc uprchlíků a Unie se ocitla na pokraji rozpadu. Turecko už do svého domu přijalo tři miliony uprchlíků a poskytlo jim veškeré podmínky pro život a adaptaci. Prošlo zkouškou humánnosti a svědomí a za to si zaslouží všeobecnou úctu a nadšení.
Útočí všechny teroristické organizace, syrská válka vyvolává chaos a Rusko uvaluje sankce a chce nás otrávit. V jakém jsme ale stavu? Máme zdravou ekonomiku, pevnou státní strukturu, neprožíváme rozpad. Podněcovali Kurdy, alávity, Turky i Araby, aktivizovali linie zlomu, ale přesto nedokázali rozpoutat občanskou válku a společenský konflikt v naší zemi.

 

Válka jednou skončí
Turecko pevně stojí na vlastních nohou, odráží veškeré útoky, bojuje. Jednou válka skončí, útoky přestanou a pak už Turecko nikdo nedokáže zadržet. A jakým podle vás po konci krize bude stát, která má už dnes silnou ekonomiku a silnou společenskou strukturu?

Turecko -- svědomí lidstva a přístav, v němž se lze ukrýt – se v budoucnu může stát nejsilnější zemí světa. Evropská unie se ve snaze předejít rozpadu bude pokoušet přijmout Turecko, ale Turecko už její návrhy akceptovat nebude.

 

Zdroj je ZDE

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Úterý, 29 Březen 2016 11:23 )  

Tereza Spencerová

tereza-spencerova-107x150Redaktorka (nejen) zahraničních stránek Literárních novin, milovnice dobré kávy (na ulici v Káhiře), jablečné vodní dýmky (tamtéž), bílého vína (snad kdekoli jinde), dobrých filmů (tudíž do kina skoro nechodím), literatury faktu (hlavně o Blízkém východě), zvířátek (i těch kryptozoologických) a rozumu.

Motto:
Až všichni půjdou skákat z mostu, já s nimi nebudu

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB