Pozoruhodný příběh o Mistralech, Francii, Rusku a USA

Americká snaha izolovat Rusko a ztrestat ho za anexi Krymu a postup na východě Ukrajiny vedla k k ruskému finančnímu zisku a posílení jeho vlivu ve strategickém Středomoří. 

 

Vše začalo v době, kdy ruskému ministerstvu obrany šéfoval Anatolij Serďukov. Rád objednával zbraně na Západě, údajně proto, aby přitlačil domácí zbrojní průmysl k lepšímu výkonu a snížení cen, podle jiných hlavně proto, že od západních zbrojařů dostával tučné úplatky. Stal se tak chodícím symbolem korupce na takové úrovni, že to překvapovalo i v tak zkorumpovaném státě, jakým je Rusko. O funkci přišel až v roce 2012, o dva roky později jeho vyšetřování skončilo a všichni zapomněli.

Kauza dvou vrtulníkových nosičů Mistral, které Serďukov objednal ve Francii, ale s ukrajinskou krizí naopak doslova rozkvetla. Mimochodem, právě ještě Serďukov nakoupil také italské obrněné vozy Iveco. Požadavky ruské armády tehdy splnila jen první várka dodaných „Rysů“, zbytek kontraktu byl zrušen, a nyní se tato vozidla objevila s ruskými vojáky v Sýrii.  

Dodávka Mistralů byla sama od sebe zpožděná o nejméně rok, pak přišel Majdan a vše se po ruské reakci na západní postup na Ukrajině zkomplikovalo ještě víc, shrnuje americký analytický Stratfor, neboť do kauzy vstoupily Spojené státy. Spolu s EU v zádech začaly tlačit na Francii, aby obchod s Ruskem zrušila. Nakonec se tak i stalo, a zatímco Rusko dopředu Francii vyplatilo 893 milionů eur, Francie nedávno Rusku za nedodržený kontrakt vyplatila bezmála miliardu eur.

Kauza Mistral ale vyústila v ještě překvapivější konec. Obě plavidla totiž namísto Ruska kupuje Egypt, nově blízký arabský spojenec Ruska, ruský výrobce vojenských vrtulníků Kamov navíc na egyptské Mistraly dodá 50 strojů Ka-50 Alligator za miliardu dolarů a k tomu Rusku zbyla kompletní technická dokumentace Mistralů, což v zásadě znamená, že na vývoj vlastních vrtulníkových plavidel nemusí vynaložit ani kopějku, a když, tak jen na jejich případné vylepšení. Suma sumárum, pro Rusko celý obchod končí velkým plusem, ať už finančním, nebo strategickým, tedy posílením strategického partnera ve strategickém Středomoří.

Francie na druhou stranu tvrdí, že na původním zrušeném a novém prodeji neprodělá, nicméně při projednávání kauzy ve francouzském parlamentu zaznělo, že jen demontáž ruského vybavení z lodí, která by se měla stihnout do konce roku, bude stát „přinejmenším 300 milionů eur“ pro každé plavidlo. Cena, za niž Káhira Mistraly kupuje, nebyla zveřejněna, ale vysoká podle všeho nebude, protože Egypt měl zájem také o korvety třídy Gorwind, ale tak nízkou cenu, jakou nabízel, Paříž neakceptovala.    

Rusko si mne ruce a mluví o dohodě s Francií, podle níž měla Paříž při prodeji Mistralů třetí straně „brát v úvahu zájmy Ruska“, a prodej lodí Egyptu „znamená, že ruské zájmy do úvahy brány jsou,“ prohlásil Putinův mluvčí Dmitrij Peskov. Ruský vicepremiér Dmitrij Rogozin navíc dodal, že Paříž -- bez ohledu na krizi kolem Ukrajiny -- Moskvu o celém obchodu s Egyptem průběžně informovala. A Spojené státy proti prodeji Mistralů Egyptu nemohly příliš protestovat, protože by riskovaly, že poté, co podporovaly egyptskou muslimskobratrskou vládu svrženého prezidenta Mursího, zhorší své beztak už velmi komplikované vztahy s novým vedením Egypta ještě víc.

Je dost ironické, že to, co začalo velmi nákladným a diskutabilním pokusem donutit ruské zbrojovky k maximálnímu výkonu, anebo jen dalším Serďukovovým korupčním trikem, shrnuje UNZ Review, nakonec pro Rusko skončilo docela pěkně. „Francie se zakuckala hamburgerem, Rusko jede dál.“ Také zmíněná analýza Stratforu k tomu sice poukazuje na pokračující schopnost USA ovlivňovat dění ve světě, připouští ale, že některé důsledky těchto kroků jsou někdy dost nepředvídatelné a Washington nad nimi ztrácí kontrolu.

Související: Pozoruhodný příběh nových US „rebelů“ v Sýrii

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Neděle, 27 Září 2015 14:16 )  

Tereza Spencerová

tereza-spencerova-107x150Redaktorka (nejen) zahraničních stránek Literárních novin, milovnice dobré kávy (na ulici v Káhiře), jablečné vodní dýmky (tamtéž), bílého vína (snad kdekoli jinde), dobrých filmů (tudíž do kina skoro nechodím), literatury faktu (hlavně o Blízkém východě), zvířátek (i těch kryptozoologických) a rozumu.

Motto:
Až všichni půjdou skákat z mostu, já s nimi nebudu

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB