Izraelské tanky v Gaze nemají svrhnout Hamas

V mediálním „stínu“ kolem malajsijského letounu na Ukrajině Izrael zahájil pozemní ofenzívu do blokádou obehnaného pásma Gazy.

 

 

 

 

 

Tanky do pásma vjely krátce poté, co izraelská armáda spustila „spalující dělostřeleckou palbu“, při níž zabila další civilisty, včetně nejméně sedmi dětí. Terčem tankové palby se mezitím už stala i nemocnice Al Wafa ve městě Gaza. Zatímco mluvčí izraelské vlády trvá na tom, že armáda necílí na civilisty, od zahájení nynější agrese izraelská armáda už zabila nejméně 248 Palestinců a dalších 1920 jich zranila. Podle OSN tvoří asi 80 procent obětí civilisté. Pozemní ofenzíva už si vyžádala životy dalších 23 lidí, přičemž zabit byl i jeden izraelský voják.

Počet obětí nicméně bude narůstat, protože izraelský premiér Benjamin Netanjahu na páteční ráno svolal zasedání bezpečnostního kabinetu, aby projednal eskalaci útoků. Vláda mezitím povolala dalších 18 tisíc rezervistů, čímž jejich celkový počet dosáhl 65 tisíc.

Kolik vojáků se pozemní invaze účastní, není zatím zřejmé, podle všeho jich jsou ale tisíce.

Až dosud přitom izraelské vedení agresi proti Gaze vydávalo za trest pro Hamas, nicméně mluvčí armády nyní popírá, že by smyslem mělo být svržení vlády fundamentalistů. Jaký je tedy oficiální cíl zabíjení a destrukce? Netanjahu ve svém prohlášení zmiňuje snahu zničit tunely z Gazy do Egypta a Izraele, nicméně se přitom soustředí spíš na retroaktivní ospravedlnění invaze, než na stanovení skutečných cílů. Tím se nynější agrese nijak neliší od předchozích, které rovněž rychle propukly, prudce eskalovaly, ale jasný konec neměly, nemluvě o tom, zda opravdu dosáhly toho, co izraelská vláda chtěla. Tím spíš, že si i izraelská vláda uvědomuje, že svržení Hamasu by utvořilo politické vakuum, které by se „stalo magnetem pro mnohem radikálnější organizace“.

Podle britského vicepremiéra Nicka Clegga Izrael zabitím čtyř dětí hrajících si na pláži „zašel příliš daleko“. Obvinil židovský stát z „neuměřené formy kolektivního trestu“ obyvatel Gazy, což povede ke „skutečně nepředstavitelné“ a „nepřijatelné“ humanitární krizi. Americká televize NBC vzápětí stáhla svého redaktora, který zabití čtyř dětí natočil, oficiálně z bezpečnostních důvodů před blížící se izraelskou invazí, ale vzápětí do Gazy vyslala dva nové redaktory, kteří ani nemluví arabsky…  

Na padesát politických stran a odborových organizací mezitím ve Francii uspořádaly masivní demonstrace požadující okamžité ukončení izraelské agrese, což vedlo vládu – násilnostech při předchozí akci -- k zákazu všech propalestinských demonstrací.

Izrael mezitím své nálety rozšířil také na území Egypta, kde zničil několik domů.

 

A stručně z regionu:

-- Irácký parlament po týdnech nekonečných diskusí do svého čela jmenoval sunnitu Sálima Džabúrího. Vládní vojska se mezitím musely stáhnout z Tikrítu, který ovládli bojovníci Islámského státu. Ti nově ukořistili 52 amerických houfnic ráže 155 mm (každá v ceně půl milionu dolarů) a k tomu už mají na 1500 obrněných amerických humwees. Je ironií, že i miliony dolarů v podobě humanitární pomoci z USA a EU do Sýrie proudí přes oblasti ovládané IS. A k tomu navíc IS po bojích obsadil také největší syrské ropné pole, které se nachází východně od Homsu. A za své sídlo v Mosulu si IS vybral budovu evakuovaného tureckého konzulátu.

-- Saúdská královská rodina před postupem jednotek IS dál opevňuje své hranice s Irákem.

-- Letos už v bojích a při atentátech v Iráku zahynulo přes 5000 lidí.

-- Paniku v Libyi vyvolávají džihádisté, kteří se vracejí ze Sýrie a Iráku.

-- Okupační úřady v Afghánistánu za zabitého afghánského civilistu vyplácejí kompenzaci v průměru 2500 dolarů, ale většinou se cena života pohybuje kolem dvou tisíc dolarů.

-- Írán doufá, že od Ruska dostane protiraketové systémy S 300 "nebo i modernější".

-- Bašár Asad složil přísahu před dalším mandátem ve funkci syrského prezidenta.

A na závěr nečekané využití izraelských náletů – proměna bomb v umění v palestinském podání (a další obrázky jsou ZDE):

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Pátek, 18 Červenec 2014 11:42 )  

Tereza Spencerová

tereza-spencerova-107x150Redaktorka (nejen) zahraničních stránek Literárních novin, milovnice dobré kávy (na ulici v Káhiře), jablečné vodní dýmky (tamtéž), bílého vína (snad kdekoli jinde), dobrých filmů (tudíž do kina skoro nechodím), literatury faktu (hlavně o Blízkém východě), zvířátek (i těch kryptozoologických) a rozumu.

Motto:
Až všichni půjdou skákat z mostu, já s nimi nebudu

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB