Třetí Prohlášení Českého mírového fóra k situaci v Sýrii


Adresováno občanům ČR, ústavním zástupcům, vládě a prezidentovi republiky

 

 

 

 

 

My, členové ČMF, se obáváme, že světový mír je v akutním ohrožení. Jak se k tomu postaví Česká republika? Podpora skutečného mírového procesu je mezinárodním úkolem ČR.

Pokračuje úspěšný postup letectva Ruské federace a Syrské armády proti IS. V reakci na tento vývoj vyhrožují Turecko a Saudská Arábie vojenskou intervencí v Sýrii. Vzhledem k historické zkušenosti, že šílenci jsou nejnebezpečnější, když se nacházejí v úzkých, nelze vyloučit reálný plán zatáhnout do konfliktu USA a NATO.

1. Turecko i Saudská Arábie vedou agresivní politiku a podporují ty síly, proti kterým Západ údajně bojuje. Větší politická schizofrenie snad ani není možná.

2. Turecko se vydalo na cestu k sunnitsko­islamistické diktatuře. Podpora terorismu v Sýrii, válka proti Kurdům a politická i fyzická likvidace opozice je vládami západních států ignorována. Naopak jako odměnu za aktivní podporu islamistických milicí v Sýrii a za spoluvinu na masové migraci dostává Ankara miliardy eur, NATO posiluje v regionu. Existuje dvojí možné vysvětlení. Buď se EU zbláznila, nebo zcela abdikovala na veškeré evropské hodnoty.

3. O stavu lidských práv v Saudské Arábii není zapotřebí psát. Tato fanatická diktatura potírá nejbrutálnějším způsobem všechny hodnoty, na kterých kdy stála osvícenská Evropa. Zároveň vede krvavou válku v Jemenu, o kterou se však EU a NATO vůbec nezajímá.

Vyzýváme českou vládu k následujícím krokům:

V rámci EU a NATO se postavit zcela jednoznačně a srozumitelně proti džihádistickému válečnému hazardu. I přes nejnovější prohlášení tureckého ministra obrany, který intervenci vyloučil, není hrozba velkého vojenského konfliktu zažehnaná.

V rámci EU iniciovat transparentní vyúčtování miliard, které Turecku darovala Evropská unie. Požadovat důkazy, že slouží k zastavení masové migrace a ne k financování boje proti Kurdům či syrského džihádu.

Vyjádřit politickou podporu všem demokratickým silám v Turecku a požadovat okamžité zastavení jejich perzekucí.

V rámci OSN se zasadit za okamžité ukončení saúdskoarabské intervence v Jemenu a iniciovat celoevropský zákaz prodeje zbraní golfským feudálům.

Objasnit občanům státu, který zastupuje, jaká je role kancléřky SRN Merkelové v rámci EU a na půdě mezinárodní diplomacie. Nikoliv vrcholné orgány Unie, ale spolková kancléřka rozhoduje o tzv. evropských záležitostech. Kdo ji k tomu dal mandát? Máme Evropskou nebo Německou unii?

 

 

V Praze, dne 16. února 2016

Vladimíra Vítová

Ivan Müller

Petr Schnur

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Petr Schnur

Petr Schnur

Petr Schnur patřil k brněnské disidentské skupině politického vězně a chartisty Jana Tesaře. V roce 1980 emigroval do Německa, kde žije dodnes.  V Hannoveru vystudoval historii, religionistiku a sociální psychologii. Na počátku 90. let externě spolupracoval s Československou, resp. Českou akademií věd. V roce 2004 vystoupil v Senátu ČR na veřejném slyšení o spisovných názvech České republiky a jejích cizojazyčných ekvivalentů. Působí rovněž jako nezávislý novinář. Publikuje zejména v Britských listech, Právu, Kritické příloze Revolver revue, Sedmé generaci, A2 kulturním týdeníku a samozřejmě v Literárních novinách, ale i v odborných periodikách (Religio).

Motto č. 1: „Musíme stále putovat z tábora do tábora, spolu s pravdou, tou uprchlicí z tábora vítězů.“ (Jan Pavel II.)

Motto č. 2: „Žurnalismus je tisknout něco, co někdo nechce, aby se tisklo. Všechno ostatní je Public Relations.“ (George Orwell)

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB