Petr Schnur

„Politický střed“ je kapitulace demokracie před mamonem

„Politický střed“ je kapitulace demokracie před mamonem

Úterý, 17 Říjen 2017 08:28 Petr Schnur

Volba menšího zla a mýtus tzv. ztraceného hlasu znamená abdikaci na vyjádření politické vůle. Prožíváme babylonské zmatení pojmů, ale i politických vizitek.

Dalajláma na Hrad

Dalajláma na Hrad

Středa, 09 Listopad 2016 12:40 Petr Schnur

Někdy je nutné třikrát se nadechnout a teprve potom začít psát komentář, což ve zvýšené míře platí v případě letošních oslav 28. října. Zatímco americký volební cirkus dosáhl vrcholu, český bude zřejmě pokračovat. A zkušenosti z posledních let napovídají, že mnohé české figurky čekají na jeho finále.

Americké moderátní příměří

Americké moderátní příměří

Úterý, 27 Září 2016 06:31 Petr Schnur

Dohoda o zastavení bojů v Sýrii mezi Ruskem a Spojenými státy nevydržela dlouho. Další z bezpočetných „omylů“ americké „super army“ ji u Deir ez-Zor ukončil dříve, než vlastně začala.

 

Není zločinec jako zločinec

Není zločinec jako zločinec

Pondělí, 18 Červenec 2016 06:08 Petr Schnur

Fotbalové opojení netrvalo dlouho a francouzské Nice nás drasticky vrátilo zpět do evropské reality. Zní to až cynicky, ale pomalu si zvykáme na hromady mrtvých, které se pomalu ale jistě blíží k hranici stovky.

Panama Papers: Dosavadní bilance jedné „investigativní bomby“

Středa, 27 Duben 2016 15:56 Petr Schnur

Investigativní žurnalistika je skvělá věc. Představíme-li si demokratický a právní stát jako lidský organismus, potom by se dala přirovnat k jemným diagnostickým přístrojům, které jsou schopny v nejhlubších zákoutích těla vypátrat zrádné nádory a záněty. Jedno ze senzačních odhalení posledních týdnů přelétlo jako meteorit po nočním nebi, který zapadnul tak rychle, jak se objevil. Již toto je fenomén, který nutí k hlubšímu zamyšlení a k pokusu nahlédnout pod pokrývku ticha, která se nad celou kauzou rozestřela.

Třetí Prohlášení Českého mírového fóra k situaci v Sýrii

Pátek, 19 Únor 2016 07:07 Petr Schnur

Adresováno občanům ČR, ústavním zástupcům, vládě a prezidentovi republiky

 

Francouzské volby, evropská mlha

Čtvrtek, 17 Prosinec 2015 09:53 Petr Schnur

Vzhledem k aktuálnímu dění v Evropě a na Blízkém východě budiž aktuálně zopakováno: milovník absurdního dramatu – nebo komedií, každému podle jeho gusta – si v dnešní době musí přijít na své.

(Ne)umění „demokratické“ manipulace

Neděle, 18 Říjen 2015 09:12 Petr Schnur

Nedávno uveřejnila masmédia v SRN výsledky údajného prvního průzkumu mezi syrskými běženci na německé půdě, který měl ukázat, před kým tito lidé vlastně utíkají.

Je suis Cecil

Středa, 12 Srpen 2015 15:03 Petr Schnur

Nedávno Ameriku zachvátila vlna rozhořčení. V sociálních médiích vládla pogromová nálada, v plném proudu byly televizní debaty, populární osobnosti se hlásili o slovo. Nebývalý rozruch se netýkal policejních vražd a násilí páchaných na Afroameričanech, praktikám NSA doma i ve světě, postupné demontáži ústavy nebo třeba „kolaterálním škodám“ způsobeným bezpilotními drony.

strana 1 z 4

Petr Schnur

Petr Schnur

Petr Schnur patřil k brněnské disidentské skupině politického vězně a chartisty Jana Tesaře. V roce 1980 emigroval do Německa, kde žije dodnes.  V Hannoveru vystudoval historii, religionistiku a sociální psychologii. Na počátku 90. let externě spolupracoval s Československou, resp. Českou akademií věd. V roce 2004 vystoupil v Senátu ČR na veřejném slyšení o spisovných názvech České republiky a jejích cizojazyčných ekvivalentů. Působí rovněž jako nezávislý novinář. Publikuje zejména v Britských listech, Právu, Kritické příloze Revolver revue, Sedmé generaci, A2 kulturním týdeníku a samozřejmě v Literárních novinách, ale i v odborných periodikách (Religio).

Motto č. 1: „Musíme stále putovat z tábora do tábora, spolu s pravdou, tou uprchlicí z tábora vítězů.“ (Jan Pavel II.)

Motto č. 2: „Žurnalismus je tisknout něco, co někdo nechce, aby se tisklo. Všechno ostatní je Public Relations.“ (George Orwell)Akademie Literárních novin vás zve na kurz

Soudobé československé a české dějiny – významná výročí 2018

Lektory kurzu jsou vědečtí pracovníci Ústavu soudobých dějin Akademie věd České republiky

Oldřich Tůma a Jiří Kocian.

Kurz se zabývá československými a českými soudobými dějinami v souvislosti s významnými výročími roku 2018: 1918 vznik samostatného státu ČR, 1938 Mnichovská dohoda, 1948 komunistický převrat a 1968 konec Pražského jara, a to v kontextu mezinárodních souvislostí včetně studené války.

Středa a čtvrtek 10. a 11. ledna 2018 * 10:00 hod. až 16:00 hod. * 20 účastníků * Korunní 810/104, budova D, Praha 10-Vinohrady * 2400 Kč včetně oběda a občerstvení

Kurz je akreditován MŠMT ČR

AKADEMIE.LITERARKY.CZ

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB