Petr Schnur

Falešné otázky, pochybné odpovědi

Falešné otázky, pochybné odpovědi

Úterý, 27 Listopad 2018 08:29 Petr Schnur

Od oslav 100. výročí založeni Československé republiky uplynul bezmála měsíc a Česko i Slovensko se opět navrátily do všedních dnů domácí, evropské a světové politiky. Ta na naše nostalgické výlety do minulosti nebere pražádné ohledy, ba naopak: ofenzíva strážců panujícího řádu politické degenerace pokračuje, nejnověji francouzsko-německou iniciativou za tzv. evropskou armádu. K tématu se dostaneme později.

Česká „diplomacie“ - tragikomedie nejhorší kvality

Česká „diplomacie“ - tragikomedie nejhorší kvality

Neděle, 15 Duben 2018 14:15 Petr Schnur

T. G. Masaryk si v časech dávno minulých postěžoval kromě jiného na čtyři fenomény české politiky: na „kocourkov a hulvátov“, nedostatek „kritického rozumu“, na zpupnou nadutost „indiferentního liberalismu a povrchního kosmopolitismu“, a konečně na „diletantský eklekticismus“. Jeho syn Jan zase propagoval vládu „common sense“, což koresponduje s tátovým požadavkem kritické reflexe.

Orwell opět zde: Diktatura uvnitř a permanentní válka navenek!

Orwell opět zde: Diktatura uvnitř a permanentní válka navenek!

Pátek, 30 Březen 2018 07:43 Petr Schnur

V další, tentokrát „ruské“ chemické kauze v anglickém Salisbury, měli britští „experti“ Theresa May, Boris Johnson a Gavin Williamson jasno již několik hodin po atentátu.

Málem jsme se sešli v Hannoveru

Málem jsme se sešli v Hannoveru

Sobota, 27 Leden 2018 06:23 Petr Schnur

Naprosto není mým zvykem zabývat se minulostí politiků nebo těch, kteří se jimi chtějí stát – ať již z vlastní nebo cizí ambice. Výjimkou je klání o prezidentský úřad mezi Jiřím Drahošem a Milošem Zemanem.

Masakr u Poraněného kolena

Sobota, 30 Prosinec 2017 07:48 Petr Schnur

29. prosince 1890 zmasakrovala americká armáda v Jižní Dakotě na místě zvaném Wounded Knee (Poraněné koleno) na tři sta příslušníků indiánského kmene Lakota-Siouxů – mužů, žen a dětí. Jednalo se o závěrečný akt brutálního státního terorismu na posledních svobodně žijících původních obyvatelích USA; krvavou tečku v celé řadě masakrů, kterým předcházelo systematické porušování smluv, devastace životního prostoru a zdecimování celých kmenů zavlečenými nemocemi „bílé civilizace“.

Rajko in memoriam

Pátek, 29 Prosinec 2017 19:59 Petr Schnur

Česko-srbský a československý dietolog a docent Rajko Doleček již fyzicky není mezi námi.

 

„Politický střed“ je kapitulace demokracie před mamonem

Úterý, 17 Říjen 2017 08:28 Petr Schnur

Volba menšího zla a mýtus tzv. ztraceného hlasu znamená abdikaci na vyjádření politické vůle. Prožíváme babylonské zmatení pojmů, ale i politických vizitek.

Dalajláma na Hrad

Středa, 09 Listopad 2016 12:40 Petr Schnur

Někdy je nutné třikrát se nadechnout a teprve potom začít psát komentář, což ve zvýšené míře platí v případě letošních oslav 28. října. Zatímco americký volební cirkus dosáhl vrcholu, český bude zřejmě pokračovat. A zkušenosti z posledních let napovídají, že mnohé české figurky čekají na jeho finále.

Americké moderátní příměří

Úterý, 27 Září 2016 06:31 Petr Schnur

Dohoda o zastavení bojů v Sýrii mezi Ruskem a Spojenými státy nevydržela dlouho. Další z bezpočetných „omylů“ americké „super army“ ji u Deir ez-Zor ukončil dříve, než vlastně začala.

 

strana 1 z 5

Petr Schnur

Petr Schnur

Petr Schnur patřil k brněnské disidentské skupině politického vězně a chartisty Jana Tesaře. V roce 1980 emigroval do Německa, kde žije dodnes.  V Hannoveru vystudoval historii, religionistiku a sociální psychologii. Na počátku 90. let externě spolupracoval s Československou, resp. Českou akademií věd. V roce 2004 vystoupil v Senátu ČR na veřejném slyšení o spisovných názvech České republiky a jejích cizojazyčných ekvivalentů. Působí rovněž jako nezávislý novinář. Publikuje zejména v Britských listech, Právu, Kritické příloze Revolver revue, Sedmé generaci, A2 kulturním týdeníku a samozřejmě v Literárních novinách, ale i v odborných periodikách (Religio).

Motto č. 1: „Musíme stále putovat z tábora do tábora, spolu s pravdou, tou uprchlicí z tábora vítězů.“ (Jan Pavel II.)

Motto č. 2: „Žurnalismus je tisknout něco, co někdo nechce, aby se tisklo. Všechno ostatní je Public Relations.“ (George Orwell)

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB