Literární vyhlídky (XXVII) 

knihex_08První prosincový týden pro nás přichystal kromě řady knižních křtů a autorských čtení i další zimní Knihex, který se bude konat ve dnech 8. a 9. 12. od 10 do 20 hodin v prostoru Studia ALTA v pražských Holešovicích a vedle nové produkce tzv. malých nakladatelů nabídne i vcelku pestrý (nejen) literární program. Na závěr tradičně připojuji několik svých (audio)knižních tipů.

 

 

 

POZVÁNKY

3. 12.

Praha / Od 19 hodin se v podpalubí (A)VOID Floating Gallery uskuteční křest nové knihy básníka a činorodého propagátora poezie Josefa Straky (rozhovor s ním si můžete přečíst ZDE). Fragmentární básnickou prózu (slovy autora) s názvem Cizí země (nakl. Cherm) – ukázka ZDE  – uvede Jan Štolba, který též doprovodí na saxofon autorské čtení Josefa Straky.

 

ODKAZ NA DNEŠNÍ ČETBU

Praha / V 19 hodin představí v Dejvickém divadle české vydání knihy Ruzká klazika (nakl. Labyrint) osobně její autor, slovenský scenárista, dramatik a komiksový tvůrce Daniel Majling, jemuž ve stejném nakladatelství již vyšel komiks Rudo (jehož dotisk zde bude rovněž k dispozici). Scénického čtení z nové knihy se ujmou Martha Issová a Hynek Čermák.

 

 

4. 12.

V úterý 4. prosince bude mít v pražském Dejvickém divadle premiéru inscenace Egona Tobiáše & kol. s názvem Absolutno, kabaret o konci světa, scénická esej na motivy seriálu fejetonů Karla Čapka Továrna na absolutno v režii Anny Davidové a s hudbou Ivana Achera. Hrají Simona Babčáková, Lenka Krobotová, Anna Schmidtmajerová, Tomáš Jeřábek, Václav Neužil, Jaroslav Plesl a Lukáš Příkazký.

 

Praha / Od 17 hodin proběhne v knihkupectví Luxor na Václavském náměstí křest nové knihy Arnošta Goldflama Podivné historky ze života (nakl. Větrné mlýny). Soubor dvaceti krátkých povídek z pera oblíbeného herce, dramatika, režiséra a spisovatele doprovázejí ilustrace autorovy ženy Petry a jeho čtenáře čeká pouť od severního polárního kruhu přes moravskou megapoli až po království Tropikálů Přímořských, krajinami falešných proroků, rozumbradiček a uplakaných starců.

 

Praha / V 19 hodin vypukne v Knihovně Václava Havla tak trochu jiný knižní křest, s tradičním romským pohoštěním a velkou dávkou pospolitosti. Nakladatelství romské literatury KHER zde uvede novou knihu Ilony Ferkové De mek jekh, Ľida! / Ještě jedno, Lído! o Kaštánkovi, životním smolaři, který žije na ulici a v herně na náměstí vypráví romským štamgastům příběhy za pivo. Autorčino čtení z knihy o těžkém životě, který si lze prozářit příběhy, a o tom, že i bezdomovci a gambleři mají svou hrdost, bude v přímém přenosu ilustrovat výtvarník Martin Zach, o hudební doprovod se postará Marek Miko z Bengas, za nakladatelství KHER promluví jeho zakladatel Lukáš Houdek a večerem a následnou debatou provede Karolína Ryvolová.

 

Praha / Od 19.30 se v knihkupectví Fra uskuteční autorské čtení Pavla Kolmačky z jeho nové sbírky Život lidí, zvířat, rostlin, včel (nakl. Triáda). Moderovat a debatovat s autorem bude Robert Krumphanzl. Sbírka má stejně jako Kolmačkovy předchozí knížky (Moře, Wittgenstein bije žáka) několik částí složených z pásem, cyklů a samostatných básní, převažují v ní volné verše, ale vyskytují se zde i básně v próze. Žánrově je kniha velmi pestrá: lyrickou reflexi střídají hovory o snech, deníkové záznamy nebo zaslechnutá komunikace radioamatérů.

 

 

5. 12.

Praha / V 19.30 se v kavárně Divadla Na Prádle uskuteční opožděný křest knihy Jan Zábrana: básník, překladatel, čtenář (nakl. Karolinum), v níž esejistické i analytické stati řady přispěvatelů doplňují vzpomínkové bloky Zábranových redakčních spolupracovníků, vstupy strážkyně básníkova odkazu Marie Zábranové a také ukázky prací nadějných Zábranových oborových pokračovatelů. Účast na literárním večeru věnovaném Janu Zábranovi přislíbili editoři knihy Eva Kalivodová a Petr Eliáš, dále pak Stanislav Rubáš, Zuzana Šťastná, Hana Kofránková a Libor Vacek.

 

 

6. 12.

Praha / V 17 hodin bude v knihkupectví Academia na Václavském náměstí uvedena kniha Smutný konec Policarpa Quaresmy (nakl. Triáda) – ukázka ZDE – z pera brazilského autora Limy Barreta, v novém překladu Šárky Grauové. V tomto dnes již klasickém latinskoamerickém románu, knižně vydaném roku 1915, Lima Barreto (1881–1922) demaskuje ideologické snahy o vytváření kašírovaného obrazu země a podrobuje kritice politiku založenou na vojenské síle, v postavě Policarpa Quaresmy pak vytváří jímavý portrét nepraktického vizionáře, který se ocitl v nezadržitelném soukolí moderní doby.

 

Olomouc / Od 17 hodin proběhne ve Vědecké knihovně v Olomouci beseda s literárním teoretikem a spisovatelem Františkem Všetičkou nad jeho nejnovějším románem Kuděj aneb Krása kuráže (nakl. Poznání), jehož recenzi naleznete na webu Literárních novin (ZDE). Kniha je prozaickou poctou Zdeňku Matěji Kudějovi, spisovateli z bohémského okruhu Jaroslava Haška, a její jádro tvoří spontánní zajímavé příběhy z Kudějova života, v nichž vystupují i další postavy českého kulturního světa – vedle Jaroslava Haška kupříkladu malíř Jaroslav Panuška, polárník Jan Eskymo Welzel či Bob Hurikán.

 

Vsetín / V 17 hodin zavítá do Masarykovy veřejné knihovny ve Vsetíně v rámci projektu Spisovatelé do knihoven básník, překladatel, literární publicista a redaktor nakladatelství Plus Ondřej Hanus, držitel Ceny Jiřího Ortena (za básnickou sbírku Výjevy z roku 2013), jehož poslední sbírka Volné verše (nakl. Host) mu vynesla nominaci na cenu Magnesia Litera 2018.

 

Praha / V 18 hodin bude ve Vratislavově ulici slavnostně otevřeno knihkupectví Meander, první designové knihkupectví stejnojmenného nakladatelství, jež se věnuje originální umělecké tvorbě pro děti a mládež, zejména původní tvorbě a autorské knize, a které v roce 1995 založila překladatelka a spisovatelka Ivana Pecháčková. Na programu bude též křest dvou nových titulů Kryštofe, hoď mi žlutou! – ukázka ZDE – a Nesmysl!, představení nového katalogu či setkání s autory a výtvarníky spolupracujícími s dotyčným nakladatelstvím.

 

Praha / Od 19.30 se v Divadle Komedie uskuteční křest druhé sbírky Dominika Melichara Mizanscény (nakl. Dauphin). Bohemista, korektor, nakladatelský redaktor a literární a divadelní kritik, působící v současné době v Ústavu pro českou literaturu AV ČR jako bibliograf, přichází po svém debutu Schýlené tělo, který mu loni vynesl nominaci na Cenu Jiřího Ortena, s koncepčně sevřenější knihou doprovázenou fotografiemi Sáry Richterové, které básně neilustrují, ale vstupují s nimi do dialogu.

 

Brno / Ve 20 hodin pokřtí v ArtBaru Druhý pád svou novou sbírku Peníze (nakl. Větrné mlýny) básník Pavel Zajíc. Šéfredaktor Literárních novin Petr Bílek o jeho knize napsal: „Básně třicetiletého autora ironicky traktují poezii power pointových prezentací a romantické vanutí open spaců. Ve verších se s pověstnou něžností manažerů přetlačují slova jako Gross Income a Net Operating Income a čtenář sleduje nemilosrdnou bezútěšnost vyprázdněné komunikace, až je to k pláči. Už z některých názvů básní mrazí: spisový svazek; GP, G, A, PTS, PIM; milion; kancl; cv 2; prima start – up... Zajíc zdařile sugeruje úzký dech úzkosti těch, jejichž život běží podle business plánu, kde milníkem je první vydělaný milion a kde se ego realizuje potíráním jiných. Hněte se tu jazykový materiál ekonomiky a to haraburdí zavlékané do našich životů svědčí proti nám. Naštvané verše nakonec sjednocuje angažovaný člověk.“

 

 

7. 12.

Brno / V 17 hodin zavítá do Moravské zemské knihovny v rámci akce nazvané Literární advent spisovatelka a scenáristka Petra Dvořáková, mj. autorka knihy rozhovorů Proměněné sny (cena Magnesia Litera), autobiografické knihy Já jsem hlad, prozaického souboru Sítě — příběhy (ne)sebevědomí i několika titulů pro děti a mládež (Julie mezi slovy, Flouk a Líla, Každý má svou lajnu). V Brně bude číst ze svého nového románu Dědina (nakl. Host) – ukázka ZDE.

 

Brno / Od 20 hodin se Kabaret Špaček stane dějištěm autorských čtení Petra Stančíka a Ondřeje Hübla. Prvně jmenovaný spisovatel, mj. autor próz Mlýn na mumie a Andělí vejce, představí svůj nový román Nulorožec (nakl. Druhé město) – ukázka ZDE. Druhý autor, literárně debutující textař a scenárista, bude číst ze své povídkové knihy Hod mrtvou labutí (nakl. Druhé město) – ukázka ZDE. Jejich produkci doprovodí klavíristka Olga Punko.

 

 

8. 12.

V sobotu 8. prosince bude mít v pražském Švandově divadle premiéru dramatizace románu rakouského spisovatele Roberta Schneidera Bratr spánku (překlad Evžen Turnovský) v divadelní adaptaci Kateřiny Tučkové a režii Dodo Gombára. V příběhu lásky chlapce s výjimečným hudebním nadáním k jeho sestřenici v krutém prostředí komunity zapadlé vesnice, kde jakákoli výjimečnost budí podezření, se objeví mj. Jacob Erftemeijer, Denisa Barešová, Tomáš Červinek, Jan Novotný, Andrea Buršová, Tomáš Petřík či Marie Štípková.

 

Praha / Program prvního dne zimního Knihexu ve Studiu Alta nabídne kupříkladu autorské čtení Zuzany Dostálové z románu Hodinky od Ašera (14.00–15.00) – ukázka ZDE –, tanečně-divadelní inscenaci Bylo nás pět na motivy stejnojmenné knihy Karla Poláčka (16.00–16.20), představení knih Vyšehradské fejetony a Anonym 1968–1984 (16.00–17.00) nebo autorské čtení Evy Papouškové a Galiny Miklínové z knihy Cílovníci (18.00–19.00).

 

 

9. 12.

Praha / Program druhého dne zimního Knihexu ve Studiu Alta nabídne mimo jiné autorské čtení Jaroslava Konáše z jeho prozaické prvotiny Dominika (14.00–15.00), divadelně-hudební vystoupení Igora Orozoviče z Cabaretu Calembour (15.00–16.00) nebo představení knihy Jana Kalába Point of Space (16.00–17.00).

 

 

NOVÉ (AUDIO)KNIHY

V nakladatelství Torst vychází již třetí svazek monumentálního deníkového díla významného českého filmového režiséra Pavla Juráčka. Svazek Deník III. (1959–1974) zahrnuje autorovy deníky z let 1959–74, tedy z doby, kdy vznikly jeho filmy, k nimž nejen napsal scénář, ale které také režíroval: Postava k podpírání (1963), Každý mladý muž (1965) a Případ pro začínajícího kata (1969). Jsme zde svědky jeho dramatických životních a tvůrčích peripetií v kontextu společenských a politických událostí na konci padesátých a v šedesátých letech 20. století, které se staly podhoubím pro vznik jedinečných děl české filmové „nové vlny”. Hluboce osobní, literárně brilantní a až drásavé zápisy z těchto let vypovídají o Juráčkově zápasu s vlastním talentem, který nebyl schopen zvládat, stejně tak jako vztahy se spolužáky, kolegy a také ženami, a vyústil až v sebezničující způsob života. V deníkových zápisech nechybí fabulační mistrovství a v mnohých ani lehkost, humor, sebeironie a sarkasmus. Současné vydání je oproti vydání v Národním filmovém archivu (2003) rozšířené o další dokumenty z autorovy pozůstalosti (poznámky, úvahy, články z let 1962–1966, zápisník z vojny, deník z Montrealu aj). Edici z autorových rukopisů k vydání připravila a svazek jmenným rejstříkem, rejstříkem filmů a ediční poznámkou opatřila Marie Kratochvílová.

 

V záslužném představování tvorby francouzsky píšícího egyptského spisovatele Alberta Cosseryho (1913–2008) pokračuje nakladatelství Rubato. Po titulech Bohem zapomenutí lidé a Hrdí žebráci zde nyní v překladu Petra Januse vychází autorův předposlední román Ambice v poušti z roku 1984. Jeho děj se odehrává ve fiktivním malém emirátu, jenž díky naprosté absenci ropných zdrojů stojí na rozdíl od okolních států stranou pozornosti těžebních společností. Tento blahodárný stav je však od jisté doby narušován pravidelnými sériemi bombových útoků, jejichž zfušovaná podoba a mizivý dopad zůstávají záhadou. Hlavní hrdina Samantar, který „vždy děkoval prozřetelnosti za to, že se narodil na chudé půdě, neboť věděl, že bída nikterak neláká hrabivost mocných“, je tímto vývojem znepokojen. Rozhodne se najít pachatele a zabránit tak nebezpečí intervence imperialistických mocností, která by místnímu obyvatelstvu, dosud chráněnému svou chudobou před utrpením moderního světa, přinesla neštěstí. Ambice v poušti je Cosseryho nejpolitičtější román, v němž autor zároveň vizionářsky předjímá válku v Perském zálivu i model destabilizace regionů „revolučními“ silami.

 

V nakladatelství Plus vychází v překladu Martiny Kašparové román Nad propastí byla tma, za který jeho autorka, islandská spisovatelka Auđur Ava Ólafsdóttir, nedávno obdržela prestižní Cenu Severské rady za literaturu (více ZDE). Podle slov autorky se jedná o mnohovrstevnatý vývojový román, jakousi studii člověka, narušeného jedince v narušeném světě. Vypráví o Jónasi Ebeneserovi, rozvedeném muži ve středním věku, který právě zjistil, že není biologickým otcem své dcery, a rozhodne se dobrovolně ukončit svůj život. Nechce to ale udělat doma na Islandu, a tak si na internetu vyhledá nebezpečné země, kde se válčí nebo válčilo, a do jedné z nich odjede.

 

Audioknižní podoby se po románu Hana a knize pro děti Strašidýlko Stráša dočkala i druhá kniha úspěšné spisovatelky a překladatelky Aleny Mornštajnové. Prózu Hotýlek z roku 2015 pro vydavatelství OneHotBook načetl pod režijním vedením Jitky Škápíkové herec Jan Dulava (délka nahrávky 9 hodin 55 minut). Hotel pana Leopolda, vlastně spíše hodinový hotýlek, založený v dobách první republiky a nabízející potěšení a rozkoš pánům za protektorátu a dokonce i poté, co ho znárodnili komunisté. Oč více přímočaré lásky ale nabízely hotelové pokoje, o to osudovější a dramatičtější vztahy se odehrávaly v rodině majitele a posléze správce. 

 

 

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Pondělí, 03 Prosinec 2018 14:43 )  

Petr Nagy

medailonek-foto

Po studiích na Literární akademii v Praze (Tvůrčí psaní – Redakční práce) a Filozofické fakultě Univerzity Karlovy (Český jazyk a literatura) jsem pracoval v Národní knihovně ČR, od konce roku 2016 působím v Literárních novinách jako editor přílohy Biblio. O knihách jsem psal i pro Český rozhlas 3 – Vltava, Lidové noviny, Reflex, Aktualne.cz, iLiteraturu.cz, Hosta, Tvar aj.

 

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB