Literární vyhlídky (XVIII)


Prague Writers Festival 2018První říjnový týden bude literárními událostmi doslova nabitý, na čemž mají zásluhu především dvě velké tradiční akce – Festival spisovatelů Praha (www.pwf.cz) a Podzimní knižní veletrh v Havlíčkově Brodě (www.hejkal.cz/veletrh). Nebudete ochuzeni ani o zajímavé nové (audio)knihy.

 

 

 

POZVÁNKY

 

1. 10.

V 17 hodin bude v Knihovně Václava Havla uvedena kniha Souhvězdí Gulag Karla Pecky – výbor z díla spisovatele, politického vězně a disidenta. Na autora zde u příležitosti jeho nedožitých 90. narozenin zavzpomínají jeho přátelé, čtenáři, spoluvězni, kolegové a kolegyně, např. spisovatel Jiří Stránský, vydavatel výboru Daniel Pagáč, psychiatr a pedagog Cyril Höschl, socioložka Jiřina Šiklová či spisovatelka Hana Gerzaničová. Večerem bude provázet Jiří Padevět.

 

V 18 hodin bude v Goethe-Institutu v Praze představen český překlad románu Moc a vzdor (nakl. Filip Tomáš – Akropolis) za účasti jeho autora Iliji Trojanowa, překladatelky (a spisovatelky) Radky Denemarkové a Dušana D. Pařízka, režiséra dramatizace této prózy v Schauspiel Hannover. Autor kvůli práci na románu věnoval několik let průzkumu archivů bulharské Státní bezpečnosti a strávil hodiny s pamětníky z této země, odkud jeho rodina pochází, a napsal příběh o celoživotním nepřátelství dvou stárnoucích a záští deformovaných protagonistů, román o životě v totalitě, o bezmoci mocných a moci bezmocných. Ukázky z českého vydání přečte herec Martin Finger.

 

V 19 hodin odstartuje v pražské kavárně Fra další setkání v rámci tzv. Fra Book Club, tentokrát nad knihou Davida Fostera Wallace Krátké rozhovory s odpornými muži (recenzi čtěte ZDE) s jejím překladatelem Martinem Pokorným.

 

Od 19.30 proběhne v Knihovně Václava Havla prezentace knihy Podzemní symfonie Plastic People (nakl. Argo), která zachycuje osud rockové skupiny The Plastic People of the Universe na pozadí politického vývoje v šedesátých až osmdesátých letech minulého století. Titul uvedou jeho autoři František Stárek Čuňas a Martin Valenta spolu s Vratislavem Brabencem a Jáchymem Topolem. Moderovat jejich rozpravu bude Petr Onufer.

 

 

2. 10.

Od 17 hodin bude Goethe-Institut v Praze hostit slavnostní vyhlášení vítězů 27. ročníku Ceny Josefa Jungmanna a dalších tvůrčích ocenění za nejlepší literární překlady vydané v roce 2017. Při této příležitosti bude uděleno také Stipendium Hany Žantovské za překlad poezie.

 

V 18 hodin proběhne v Literární kavárně Řetězová křest nové knihy spisovatelky Edy Kriseové Mezi pannou a babou (nakl. Práh) – ukázku naleznete ZDE.

 

Od 19 hodin bude v Kavárně Liberál překladatel Tomáš Havel číst z dosud (většinou) nevydaných překladů frankofonních autorů (Alain Mabanckou, Velibor Čolić, Fiston Mwanza Mujila, Charles Duits). Večerem bude provázet Josef Straka.

 

V 19.30 se bude v kavárně Fra konat autorské čtení básníka a výtvarníka Ewalda Murrera (*1964) z jeho nové sbírky Tma se mne dotýkala (nakl. Argo) – ukázka ZDE. Autora uvedou a večerem budou provázet Petr Onufer s Petrem Borkovcem.

 

 

3. 10.

V 19 hodin bude v pražské Kavárně Liberál představen nový román spisovatelky Boženy Správcové s názvem Dárek (nakl. Trigon). Knihu spolu s autorkou představí redaktor Michal Jareš a ilustrátor Pavel Novotný.

 

 

4. 10.

V 16.30 pokřtí v Paláci knih Luxor na Václavském náměstí svou novou knihu Pokrokem k zániku kulturní antropolog, etnograf, spisovatel a bývalý velvyslanec ČR v Kolumbii a Ekvádoru Mnislav Zelený Atapana (jeho texty můžete pravidelně číst i na webu Literárek – VIZ) spolu s Jaroslavem Duškem.

 

V 17 hodin přivítá Vědecká knihovna v Olomouci spisovatelku Annu Bolavou, autorku básnické sbírky Černý rok, románu Do tmy, za který obdržela cenu Magnesia Litera za prózu, a románu Ke dnu.

 

V 19 hodin bude v Knihovně Václava Havla představen román Dixieland (nakl. Runa) – ukázka ZDE –, jehož autor Pavao Pavličić patří k nejuznávanějším spisovatelům současného Chorvatska. České vydání románu bude uvedeno za účasti autora a o knize dále promluví literární kritici Julijana Matanović a Jan M. Heller a překladatel Jan Doležal.

 

 

5. 10.

Páteční program Podzimního knižního veletrhu v Havlíčkově Brodě nabídne mimo jiné setkání s Radkem Malým, laureátem i porotcem Ceny Jiřího Ortena (11.30, salonek 1), přednášku Jany Čeňkové na téma Kulturní a literární časopisy v meziválečné době (viz kniha Česká publicistika mezi dvěma světovými válkami; 12.30, salonek 2), představení memoárů Václava M. Havla Mé vzpomínky (13.15, salonek 2), prezentaci českého vydání románu Pavaa Pavličiće Dixieland (13.45, salonek 1), setkání s Olgou Jeřábkovou, editorkou knihy Lásky a lijavce. Vzpomínky Antonína Přidala (15.30, prostor PEN), prezentaci českého vydání románu Viktora Horvátha Můj tank (15.30, salonek 2), autorské čtení Michala Hvoreckého z jeho románu Troll (16.00, salonek 1), setkání se spisovatelkou Alenou Mornštajnovou (16.15, salonek 2), čtení Michala Šanda z nové prózy Údolí (16.30, prostor PEN), beseda s německou spisovatelkou Sabine Dittrich (16.45, salonek 1) či setkání se spisovatelkou Irenou Douskovou (17.30, salonek 1).

 

V rámci Festivalu spisovatelů Praha se od 17 hodin v hlavním sále Senátu PČR uskuteční autorské čtení portugalské spisovatelky Any Luísy Amaral (uvádí Marie Iljašenko) a Petra Hrušky s hudebním doprovodem Yvetty Ellerové (uvádí Jan Němec).

 

V 18 hodin proběhne v Knihovně Václava Havla diskuze o knize Mihaila Sebastiana Už dva tisíce let / Jak jsem se stal chuligánem (nakl. Herrmann & synové) – ukázka ZDE – a jejím autorovi, kterou povede překladatelka paní Hana Herrmannová s filozofem a spisovatelem Ciprianem Vâlcanem a profesorem Michaelem Finkenthalem. Překlad do češtiny zajistí Jarmila Horáková a Jiří Našinec.

 

 

6. 10.

Sobotní program Podzimního knižního veletrhu v Havlíčkově Brodě nabídne mimo jiné překladatelské čtení Petra Kaliny z románu ukrajinské spisovatelky Sofie Andruchovyč Felix Austria (10.30, salonek 1), představení nové prózy Petry Dvořákové Dědina (12.00, salonek 1), setkání s polským spisovatelem a novinářem Mariuszem Suroszem (12.45, salonek 1), besedu s rakouským autorem a bývalým předsedou německého PEN klubu Josefem Haslingerem nad románem Jáchymov a jeho audioknižním zpracováním (13.00, salonek 2), setkání se spisovatelkou Viktorií Hanišovou nad její nejnovější prózou Houbařka (14.30, salonek 2) nebo prezentaci knihy Pavla a Lucie Kořínkových Punťa. Zapomenutý hrdina českého komiksu (15.00, salonek 1).

 

V rámci Festivalu spisovatelů Praha se v hlavním sále Senátu PSČ od 14.00 představí čínský spisovatel Jidi Majia (uvádí Li Li) a indický autor Kiran Desai (uvádí Inderjit Badhwar), od 17 hodin zde vystoupí švédský autor Cletus Nelson Nwadike (uvádí Michael March) a íránský básník a profesor mytologie Abolghasem Esmailour (uvádí Azadeh Mohammadi Kangarani), ve 20.00 pak jako součást galavečera proběhne diskuze na letošní festivalové téma Živé zlo, které se zúčastní irský prozaik Irvine Welsh, americký autor Colson Whitehead a americký spisovatel českého původu Mark Slouka, moderovat ji bude Petr Drulák.

 

 

7. 10.

V neděli Festival spisovatelů Praha nabídne v NG Anežský klášter od 14 hodin vedle projekce filmu Petra Tomaidese Američtí autoři v Praze autorská čtení Marka Slouky (uvádí Daniela Drtinová) a Colsona Whiteheada (uvádí Stephan Delbos), od 17 hodin diskuzi na téma Podstata zla, které se zúčastní Jidi Majia, Abolghasem Esmailpour a Cletus Nelson Nwadike spolu s Michaelem Marchem coby moderátorem a od 20 hodin v rámci galavečera diskuzi na téma Americký sen, moderovanou Inderjitem Badhwarem, jehož hosty budou Kiran Desai, Colson Whitehead a Iva Pekárková.

 

 

NOVÉ (AUDIO)KNIHY

Z knižních novinek bych rád upozornil kupříkladu na novou knihu spisovatele Emila Hakla (*1958). Nejedná se však o prózu, nýbrž o výběr z fejetonů, které psal v letech 2005–2016 pro magazín Čilichili. Do svazku nesoucího název Výsek (nakl. Argo) je uspořádal redaktor Jiří Popiolek, jehož zásluhou se čtenářům dostává do rukou – slovy autora – „pár desítek textů, které se hodí do tramvaje, do letadla nebo před usnutím na noční stolek“.

 

Nakladatelství Franze Kafky přichází s novelou Ottla (ukázku čtěte ZDE), jejíž hrdinkou je nejmilovanější sestra Franze Kafky. Autorem prózy je redaktor a spisovatel Petr Balajka (*1958) – syn literárního historika a prozaika Bohuše Balajky, jehož Přehledné dějiny literatury si možná pamatujete ze školy –, který v knize zachytil především poslední měsíce jejího života v Terezíně a Osvětimi (všechny tři Kafkovy sestry zemřely během druhé světové války).

 

V nakladatelství Trigon vychází nový román básnířky a prozaičky Boženy Správcové (*1969) s názvem Dárek, vyznačující se jako obvykle hravostí a ohledávající hranice dobra a zla. V příběhu člověkodlaka – vlka měnícího se za úplňku v člověka – se přes všechnu nadsázku zrcadlí naše každodennost. Knihu doprovázejí ilustrace Pavla Novotného.

 

Třetí prozaická kniha historičky umění, kurátorky a spisovatelky Mileny Slavické (*1949) nese název Ona (nakl. Torst) a přináší sedm povídek, v nichž reflektuje témata slavných románů mužských autorů s hlavními mužskými hrdiny z pohledu vedlejších ženských postav. Náměty pro své apokryfní texty nalezla v dílech Franze Kafky, Samuela Becketta, Henryho Millera, Milana Kundery, Thomase Bernharda, Torgnyho Lindgrena a Michela Houellebecqa.

 

Audioknižního vydání se dočkal román Vegetariánka (vyd. OneHotBook), za který obdržela jihokorejská spisovatelka Han Kang (*1970) v roce 2016 Mezinárodní Man Bookerovu cenu (česky vyšel loni v překladu Petry Ben-Ari). Na vzniku nahrávky o délce 6 hodin a 18 minut se pod režijním dohledem Jitky Škápíkové podílela čtveřice herců a hereček: Martina Krátká, Zdeňka Žádníková Volencová, Marek Holý a Filip Kańkovský.

 

 

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

Petr Nagy

medailonek-foto

Po studiích na Literární akademii v Praze (Tvůrčí psaní – Redakční práce) a Filozofické fakultě Univerzity Karlovy (Český jazyk a literatura) jsem pracoval v Národní knihovně ČR, od konce roku 2016 působím v Literárních novinách jako editor přílohy Biblio. O knihách jsem psal i pro Český rozhlas 3 – Vltava, Lidové noviny, Reflex, Aktualne.cz, iLiteraturu.cz, Hosta, Tvar aj.

 

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB