Literární vyhlídky (XVII)


TabookDruhá polovina posledního zářijového týdne nabídne kromě středeční besedy Literárních novin a řady jiných literárních akcí rovněž další ročník táborského knižního festivalu Tabook (www.tabook.cz). Na závěr připojuji jako obvykle několik tipů na nové knihy a audioknihy.

 

 

 

POZVÁNKY

26. 9.

Ve středu si vás dovolím přednostně pozvat na další z pravidelných besed, které pořádají Literární noviny v Literární kavárně Řetězová nad vybranými knižními tituly. Tentokrát se zde sejdeme v 19 hodin, abychom debatovali nejen o románu Mu-žung Süe-cchuna Než slehne rudý prach (nakl. Argo), ale i o současné čínské literatuře vůbec. Nanejvýš povolanými hosty budou překladatel zmíněné knihy a publicista Denis Molčanov, sinoložka a překladatelka Zuzana Li, literární historik a komparatista Martin Bedřich a filozof a sociolog Marek Hrubec. Role moderátora se zhostí šéfredaktor LtN Petr Bílek, který o knize mj. napsal: „Autor, vlastním jménem Chao Čchün, se narodil v roce 1974 a jeho texty jsou plodem úžasu, který zažívá při pohledu na společenskou dynamiku své země. Přitahují jej hlavně negativní stránky čínské reality, jako jsou korupce, nevymahatelnost práva, mocenská zvůle a rozpad tradičních mezilidských vazeb. V brutální výpovědi se vypravěč vyrovnává i s buddhismem a jeho životním krédem je nihilismus.“

 

V 18.00 uvede v Kavárně Mlýnská americko-izraelský spisovatel, dramatik a novinář Tuvia Tenenbom (*1957) svou knihu Chyťte Žida!, kterou v českém překladu Davida Weinera vydalo Nakladatelství Zeď. Přijďte se pobavit se spisovatelem, který píše neobyčejně vtipně o závažných věcech. Proč Evropa nenávidí Izrael a miluje Palestince? Setkání v angličtině moderuje komentátor Hospodářských novin Daniel Anýž.

 

Rovněž v 18 hodin proběhne v sále Společnosti Franze Kafky slavnostní uvedení nového přírůstku Nakladatelství Franze Kafky, kterým je kniha Ottla autora Petra Balajky. Hlavní postavou příběhu je Ottla, nejmilovanější sestra Franze Kafky, žena nekonvenční, tvrdohlavá a energická, kterou osud postavil před těžko řešitelné problémy. Kniha Petra Balajky zachycuje především poslední měsíce Ottlina života, přičemž vychází z historických faktů, nepublikovaných dopisů, motáků a z osobních rozhovorů s Věrou Saudkovou. Večer za účasti autora bude moderovat Markéta Mališová.

 

A v 19.00 bude Malá vila Památníku národního písemnictví hostit další z cyklu literárních pořadů Slova mají křídla (č. 58). Řeč bude hlavně – ale nejen – o dětské literatuře a jako hlavní hosté se zde představí Jiří Kamen (rozhovor s ním přineslo Biblio 8/2018), Pavla Horáková a Michaela Vetešková, trojice autoři, které spojuje též práce v rozhlase.

 

 

27. 9.

Ve čtvrtek začne v Táboře již 7. ročník Tabooku, festivalu malých nakladatelů, ale také jejich autorů, překladatelů, redaktorů, editorů či knihovníků. První den nabídne kupříkladu besedu spisovatele Karola Sidona se šéfredaktorem nakladatelství Sefer Jiřím Daníčkem (17.00, Jednota), dvoudílnou diskuzi s výmluvným názvem ExCzechoslovakia – nejprve s Fedorem Gálem, Janou Horváthovou a Petrem Placákem (18.00, BaoDílna) a poté s Renatou Putzlacher, Bohunkou Koklesovou, Josefem Mlejnkem ml. a Helenou Sadílkovou (19.30, BaoDílna) –, či setkání s prozaičkou Dorou Kaprálovou (21.00, BaoDílna).

 

V Berouně se toho večera od 17.30 v čítárně MIC představí básník, šéfredaktor literárního obtýdeníku Tvar a psychoterapeut Adam Borzič, s nímž budou o poezii, literárním provozu a odpovědnosti umělce debatovat Lenka a Peter Kuharovi.

 

A do Pardubic ve čtvrtek přijede v rámci projektu Asociace spisovatelů s názvem Spisovatelé do knihoven Adéla Knapová, prozaička a novinářka, která je dlouhodobě spjatá s týdeníkem Reflex. Setkání s autorkou proběhne od 17 hodin v univerzálním sále Krajské knihovny v Pardubicích.

 

 

28. 9.

Třetí ročník básnické Ceny Václava Buriana přivede v pátek do Olomouce čtyři výjimečné hlasy soudobé lyriky: Varšavana Jarosława Mikołajewského, Pražana Jakuba Řeháka, Michala Habaje z Bratislavy a Vídeňanku Cornelii Hülmbauerovou. Cenu za kulturní přínos pro středoevropský dialog převezme polský bohemista, překladatel, disident a novinář Andrzej Jagodziński (*1954). Hlavní program – básnické čtení účastníků soutěže a debata porotců – proběhne od 15 do 18 hodin v Divadle na cucky. Po vyhlášení výsledků soutěže, laureáta Ceny diváků a besedě Patrika Eichlera a Jana Jeništy s Andrzejem Jagodzińským pokračuje v Hospodě U Musea (Ponorce) koncertem krakovského básníka a zpěváka Marcina Świetlického a jazzové formace Zgniłość.

 

Z páteční nabídky Tabooku si dovolím vypíchnout debatu na téma „Proč nemá kultura víc místa v médiích?“ (14.00, kavárna Divadla Oskara Nedbala), které se spolu se Zbyňkem Vlasákem (Salon Práva), Antonínem Pfeiferem (Český rozhlas), Jaroslavem Špulákem (Právo) a Janem Vitvarem (Respekt) nejspíše zúčastní i moje maličkost. Moderuje spisovatel, překladatel a literární publicista Marek Toman. Návštěvníci festivalu se ovšem mohou těšit rovněž na Kateřinu Tučkovou (10.00, Jednota), Marka Šindelku s Vojtěchem Maškem a Markem Pokorným (11.00, Divadlo Oskara Nedbala), maďarského literáta György Spiróa a jeho českého překladatele Roberta Svobodu (13.30, Střelnice - kavárna) nebo Arnošta Goldflama (19.30, kavárna Divadla Oskara Nedbala).

 

 

29. 9.

Bohatý bude i sobotní program Tabooku, který nabídne mimo jiné setkání se spisovatelem a redaktorem měsíčníku Host Janem Němcem (11.00, kavárna Divadla Oskara Nedbala), anglistou a překladatelem Ladislavem Nagyem (13.30, kavárna Divadla Oskara Nedbala), debatu o literárních časopisech s Petrem Placákem, Janem Němcem ad. (14.00, Střelnice - kavárna), autorská čtení spisovatelů z okruhu časopisu Tvar – Lukáše Senfta, Svatavy Antošové či Vojtěcha Němce (15.30, kavárna Divadla Oskara Nedbala) –, besedu s hungaristou a překladatelem Robertem Svobodou (16.30, Jednota), autorské čtení německého spisovatele Iliji Trojanowa a scénický rozhovor s režisérem a inscenátorem jeho románu Dušanem D. Pařízkem (19.30, Jednota) nebo autorské čtení spisovatele Petra Borkovce (21.00, Jednota).

 

 

NOVÉ (AUDIO)KNIHY

Spisovatel Marek Toman (*1967) přichází s novým románem Neptunova jeskyně (nakl. Plus) – a podobně jako ve Chvále oportunismu i s netradičním hlavním hrdinou. Stěžejní postavou jeho příběhu je totiž oživlá socha Neptuna z Grébovky, která se coby štukatér Josef Posedloň stává svědkem společenských, politických i architektonických proměn pražských Vinohrad od konce 19. století až po současnost. Ukázku z románu čtěte ZDE.

 

Spisovatelka, herečka a dlouholetá redaktorka Hlasu Ameriky Eva Límanová (*1935), sestra filmového režiséra Ivana Passera a manželka letos zesnulého japanologa a překladatele Antonína Límana, napsala autobiografickou prózu Chodí pešek okolo (nakl. Argo) – ukázka ZDE –, v níž poklidný život dvou sourozenců obklopených milující rodinou obrátí naruby druhá světová válka.

 

Anglický spisovatel Algernon Blackwood (1869–1951) je pevně spjat s duchařskými a mysteriózními příběhy. V novele Vrby z roku 1907, která patří do kánonu fantastické literatury, se dvojice osamělých cestovatelů v kánoi vydává na výpravu po proudu Dunaje a dopluje do končin, kterým vládnou mocnosti lidskému světu cizí. Knihu vydává v překladu Petry Johany Poncarové nakladatelství Vyšehrad.

 

Oceňovaná husákovská biografie z pera historika Michala Macháčka (*1986), nazvaná Gustáv Husák (Vyšehrad 2017) – recenzi naleznete ZDE  –, nyní vychází jako audiokniha o délce 4 hodin a 11 minut. Vyčerpávající historiografickou práci, prezentující posledního předlistopadového československého prezidenta především jako politickou personu dramatického 20. století, pro vydavatelství Radioservis načetli ve zkrácené verzi Aleš Procházka, Martin Matejka a Martin Veliký.

 

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

Petr Nagy

medailonek-foto

Po studiích na Literární akademii v Praze (Tvůrčí psaní – Redakční práce) a Filozofické fakultě Univerzity Karlovy (Český jazyk a literatura) jsem pracoval v Národní knihovně ČR, od konce roku 2016 působím v Literárních novinách jako editor přílohy Biblio. O knihách jsem psal i pro Český rozhlas 3 – Vltava, Lidové noviny, Reflex, Aktualne.cz, iLiteraturu.cz, Hosta, Tvar aj.

 

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB