Literární vyhlídky (XVI)


 

Plzeň Svět knihyV předposledním zářijovém týdnu se pomyslné dveře literárního života vskutku netrhnou, a to nejen v Praze, ale koncem týdne též v západočeské metropoli, kde proběhne historicky první ročník Světa knihy Plzeň (tímto zvu všechny návštěvníky na stánek Literárních novin a naši páteční besedu). Navrch přidávám několik tipů na zajímavé knižní novinky.

 

 

 

 

POZVÁNKY

V pondělí 17. 9. proběhne v Literární kavárně Řetězová od 19 hodin křest povídkového souboru nazvaného Elvis ze Záluží (nakl. Argo) a ilustrovaného Janem Macúchem – ukázku naleznete ZDE –, jehož autorem je spisovatel a rozhlasový redaktor Jiří Kamen (*1951). Rozhovor s ním jsme přinesli v srpnovém Bibliu. Ukázku z knihy přečte Vladimíra Bezdíčková.

 

 

Ve stejnou dobu bude hostem nedalekého Café Kampus Mazen Maarouf (*1978), palestinský básník, prozaik a novinář žijící na Islandu. Svou tvorbu představí v České republice poprvé – v průběhu večera zazní výběr jeho básní a jedna povídka v překladu Burhana Kalaka. Setkání uvede Alexandra Büchler z pořádající organizace Literature Across Frontiers.

 

V úterý 18. 9. se u příležitosti vydání výboru z textů francouzského politologa Jacquese Rupnika (*1950) Střední Evropa je jako pták s očima vzadu (nakl. Novela bohemica) bude v Knihovně Václava Havla od 17 hodin konat debata nad dotyčnou knihou – s autorem budou hovořit Karel Hvížďala a Jiřina Šiklová, role moderátora se ujme ředitel KVH Michael Žantovský.

 

Téhož večera se v Galerii Hollar od 19 hodin uskuteční první z plánovaných literárních večerů, který nabídne autorské čtení básníka a literárního historika Petra Hrušky (*1964), laureáta Státní ceny za literaturu za sbírku Darmata, o které jsme nedávno psali v souvislosti s odstoupením několika členů poroty Státní ceny za literaturu (VIZ). Úvodní slovo pronese básník Josef Straka.

 

 

Ve středu 19. 9. přichystala pobočka Městské knihovny v Praze Korunní na 17. hodinu autorské čtení jihočeského spisovatele Jiřího Hájíčka (*1967), dvojnásobného držitele ocenění Magnesia Litera za romány Selský baroko a Rybí krev. V souvislosti s jeho nejnovějším románem Dešťová hůl, který zvítězil roku 2016 v anketě Kniha roku Lidových novin, šéfredaktor LtN Petr Bílek o autorovi mimo jiné napsal: „Je poctivě přímočarý a nepředstírá hloubky tam, kde nejsou. Miluje rodné jižní Čechy a stává se tak představitelem venkovské prózy, což je u nás disciplína s bohatou tradicí.“

 

Ve stejnou dobu proběhne v Knihkupectví Luxor na Václavském náměstí beseda o „backmanovkách“, tj. čtenářsky úspěšných knihách švédského spisovatele Fredrika Backmana (*1981), za účasti dosavadních interpretů tuzemských audioknižních zpracování jeho děl – herců Pavla Soukupa, Jana Vlasáka a Valérie Zawadské. Bude se debatovat o tom, jaké je to číst a interpretovat Backmanovy knihy, a zároveň se zde pokřtí nová audiokniha My proti vám.

 

Téhož dne, ale od 19 hodin, představí v žižkovském prostoru s názvem "prostor39" svou novou sbírku Ondřej Macl (*1989), který s knižní prvotinou Miluji svou babičku víc než mladé dívky letos vyhrál Cenu Jiřího Ortena (více ZDE). Rozhovor s autorem jsme přinesli v červencovém Bibliu. Jeho nová sbírka s názvem K čemu jste na světě (Nakladatelství Petr Štengl) obsahuje variace na Jiřího Žáčka. Knižní křest doprovodí koncert uskupení Make Up Not War Aleše Kauera (hudba) a Michaely von Pacher (performance).

 

 

Ve čtvrtek 20. 9. se od 17 hodin v Café Central uskuteční setkání s autory a členy rumunského a českého PEN klubu. Organizátorem večera je básník, filmový vědec, překladatel a vysokoškolský učitel Mircea Dan Duta, jehož pozvání přijali spisovatelka a dramatička Daniela Fischerová, novinářka, spisovatelka a překladatelka Eva Hauserová, spisovatelka, překladatelka a nakladatelka Markéta Hejkalová, básník a literární kritik George Mihalcea, spisovatelka a překladatelka Alena Mornštajnová, prozaička a historička Alina Pavelescu a spisovatelka, překladatelka a nakladatelka Iva Pecháčková.

 

Téhož dne proběhne od 18 hodin v Ústřední pobočce Městské knihovny v Praze (prostor u časopisů) již druhý Literární salónek Nób(e)l, který bude tradičně věnován jedné knize nositele Nobelovy ceny za literaturu a jedné knize laureáta jiné literární ceny. Tentokrát půjde o titul Nepřítel, přítel, ctitel, milenec, manžel, soubor devíti povídek kanadské spisovatelky Alice Munroové (*1931), laureátky Nobelovy ceny za literaturu (2013), a román letos zesnulého amerického spisovatele Philipa Rotha (1933–2018) Profesor touhy.

 

V 19 hodin pak bude v Knihovně Václava Havla představena kniha s názvem Hledání dějin (nakl. Karolinum) – dialog novináře Karla Hvížďaly (*1941) s Jiřím Přibáněm (*1967), právním filozofem z britského Cardiffu, nad uzlovými body naší historie v širokém teritoriálním i časovém kontextu od 9. do 21. století. Knihu zde uvede Lenka Bradáčová, Jan Kuklík a Petr Zelenka, zazpívá a zarecituje Jitka Molavcová, večerem bude provázet Petr Fischer.

 

A ve stejnou dobu se v Kavárně Mlýnská uskuteční křest románu Hypofýza v exilu (nakl. Argo), v němž Sofija Kordić (*1965) spojuje dvě na první pohled nesouvisející témata – válku v Jugoslávii a snahu o početí dítěte. Autorka se narodila v Chorvatsku do srbské rodiny, studovala politologii a žurnalistiku a do roku 2004 působila v rádiu Svobodná Evropa, v současnosti žije v Praze a živí se jako novinářka na volné noze. Dotyčný titul přeložený Jakubem Novosadem je její románovou prvotinou. Kromě ukázky (ZDE) si můžete na webu Literárek přečíst i recenzi knihy (ZDE).

 

V pátek 21. 9. začíná dvoudenní Svět knihy Plzeň, kde budou mít svůj stánek i Literární noviny. V 16 hodin pak všechny srdečně zveme na besedu s názvem „Plzeň a Plzeňáci v Literárních novinách“, která se bude konat v prostoru Terasy a nabídne setkání s několika našimi spolupracovníky z řad významných osobností kultury plzeňského regionu. Z dalšího pátečního programu stojí za pozornost kupříkladu beseda pořádaná Asociací spisovatelů a nazvaná „Proč (ne)maturovat z klasiky“ (15.00–15.50, Ateliér 2), setkání s izraelským básníkem a esejistou Amirem Orem (17.00–17.50, Kavárna) či beseda s básníky Milanem Děžinským a Petrem Hruškou moderovaná Jaromírem Typltem (18.00–18.50, Kavárna).

 

V sobotu 22. 9. nabídne Svět knihy Plzeň mimo jiné debatu „Spisovatel a novinář – politické téma“, které se zúčastní Jan Guillou, Ondej Kundra a Kateřina Kadlecová (11.00–11.50, Klempírna), setkání se spisovatelkou Alenou Mornštajnovou (14.00–14.50, Klempírna), diskuzi spisovatele Benoita Meuniera a překladatelky Jovanky Šotolové nazvanou „Češi a Francouzi nad knihou“ (14.00–14.50, Ateliér 2), debatu Kateřiny Tučkové, Marka Šindelky a Kateřiny Kadlecové na téma „Fikce a pravda“ (14.00–15.50, Klempírna) nebo setkání se spisovatelem Vratislavem Maňákem, autorem oceňovaného „plzeňského románu“ Rubikova kostka (16.00–16.50, Ateliér 2).

 

Téhož dne bude v 15.30 v rámci Vinobraní na Grébovce (Havlíčkovy sady) slavnostně uvedena kniha Neptunova jeskyně (nakl. Plus) – ukázka ZDE –, nového románu spisovatele, překladatele a publicisty Marka Tomana (*1967). Rozhovor s ním přineslo květnové Biblio, na jehož stránkách se také můžete potkávat s autorovými knižními recenzemi. Po křtu knihy (15.30, hlavní pódium) bude následovat čtení ukázky v podání Samuela Tomana přímo v Neptunově jeskyni (17.00).

 

 

NOVÉ KNIHY

Z knižních novinek si kromě výše zmíněného románu Neptunova jeskyně dovolím upozornit na prózu americké spisovatelky Tracy Chevalierové (*1962) Ten černý vzadu (nakl. Práh) – ukázka ZDE –, která je součástí literárního projektu Shakespeare 400, v jehož rámci vycházejí knihy předních současných spisovatelů inspirované hrami, postavami i zápletkami z děl Williama Shakespeara. Úspěšná autorka historických románů (např. Dívka s perlou) si za předlohu své knihy, do češtiny přeložené Petrou Martínkovou, zvolila proslulou tragédii Othello.

 

 

Druhou knihou se tuzemským čtenářům představuje významný maďarský dramatik, spisovatel a esejista György Spiró (*1946). Po satirickém románu Žena, propánakrále! (česky 2016) se českého vydání – opět v překladu Roberta Svobody – dočkala autorova pohádkově laděná satira o lidské hlouposti Kamenný žabák (nakl. Novela bohemica) – ukázka ZDE –, která se sice odehrává v minulosti a v budoucnosti, ale pitvá naši živou přítomnost.

 

A pozornost si jistě zaslouží i vydání knihy vzpomínek Václava Marii Havla (1897–1979), otce prezidenta Václava Havla a nevšední osobnosti, jejíž podnikatelský duch (mj. zakladatelem pražské čtvrti Barrandov) se přirozeně snoubil se společenskou odpovědností. Objemnou knihu nazvanou jednoduše Mé vzpomínky a vydanou Knihovnou Václava Havla lze číst i jako monumentální fresku počátku moderních českých dějin.

 

 

 

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

Petr Nagy

medailonek-foto

Po studiích na Literární akademii v Praze (Tvůrčí psaní – Redakční práce) a Filozofické fakultě Univerzity Karlovy (Český jazyk a literatura) jsem pracoval v Národní knihovně ČR, od konce roku 2016 působím v Literárních novinách jako editor přílohy Biblio. O knihách jsem psal i pro Český rozhlas 3 – Vltava, Lidové noviny, Reflex, Aktualne.cz, iLiteraturu.cz, Hosta, Tvar aj.

 

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB