Literární vyhlídky (XV)


vyhlidky15Nabídka literárních akcí v druhém zářijovém týdnu, který nabídne rovněž březinovské výročí a dvě nové divadelní adaptace českých próz, je zejména v Praze více než bohatá a korunuje ji nedělní festival Literatura v parku / Literatur im Park. Pozvánky jako vždy doplňuji několika (audio) knižními tipy.

 

 

 

POZVÁNKY

V úterý 11. 9. proběhne v Literární kavárně knihkupectví Academia na Václavském náměstí v Praze od 17 hodin křest knihy Jana Štiftera (*1984) Sběratel sněhu (nakl. Vyšehrad). Novinář narozený v Českých Budějovicích, s nimiž spojuje svá díla, vystudoval kulturní dějiny v Pardubicích. Debutoval novelou Kathy, jejíž hrdinkou je Kateřina Schwarzová (rozená Zahradníková), která se provdala ze šumavského Němce. Novela sleduje její osud od dětství přes dění druhé světové války až k událostem odsunu. Román Sběratel sněhu do jisté míry navazuje na autorovu prvotinu – líčí v několika prolínajících se časových rovinách a na základě archivních dokumentů i českobudějovické architektury události odsunu a poválečných let, které se nám jako drobné střípky skládají do plastického obrazu toho, jak to možná bylo, možná nebylo, ale určitě nemělo a nejspíš nemuselo být.

 

Ve středu 12. 9. se bude od 17 hodin v Ústavu pro českou literaturu AV ČR, v. v. i. konat přednáška nazvaná „Současná slovenská literatura (2017–2018)“, pořádaná v rámci Česko-slovenských konfrontací/konfrontácií, kterou připravili Vladimír Barborík (próza za uplynulý rok), Viliam Nádaskay (poezie za uplynulý rok) a Lenka Macsaliová (literatura na internetu) z Ústavu slovenskej literatúry SAV.

 

Téhož večera se od 17 hodin v brněnském Knihkupectví Barvič a Novotný uskuteční beseda nad knihou Brno okupované. Průvodce městem v letech 1968–1969 (nakl. Host) – ukázka ZDE – a autogramiáda jejích autorů, historiků Alexandra Brummera a Michala Konečného. Kniha navazuje na jejich trojici jejich předchozích historických průvodců jihomoravskou metropolí: Brno nacistické (1939–1945), Brno stalinistické (1948–1953) a Brno účtující (1945–1946). U příležitosti padesátého výročí srpnové okupace připomíná místa a fenomény spojené s demokratizačním procesem, příchodem a pobytem sovětských vojáků a v neposlední řadě i s plíživým nástupem normalizace.

 

 

 

Ve stejný den proběhne od 18 hodin v pražském Kafe DAMU křest knihy Fína (nakl. Argo), třetího románu spisovatelky a výtvarnice Daniely Šafránkové (*1974), autorky próz Anísa a Bydlim v Nuslích. Takřka detektivní pátrání americké hrdinky po jejích českých kořenech zachycuje kulturní rozdíly mezi Američany a Čechy, mezi světem Západu a Východu raných 90. let.

 

V tutéž dobu se v pražském Domě čtení uskuteční Večer Českého literární centra. Před rokem a půl předložilo České literární centrum veřejnosti koncepci svého fungování (viz ZDE). Jak se ji daří naplňovat? Jaké byly aktivity centra v prvním roce fungování, na jakých projektech tým ČLC pracuje a jaké se připravují? O tom bude hovořit vedoucí ČLC, překladatel a básník Ondřej Buddeus (*1984).

 

 

A rovněž ve středu proběhne od 20 hodin v Knihovně Václava Havla křest knihy Terezy Boučkové (*1957) Závod s časem /99 nejrychlejších fejetonů/ (nakl. Odeon) – ukázku naleznete ZDE. „Vybrala jsem texty, o nichž si myslím, že jsou nadčasové a dobré a obstojí bez dalšího jako literatura. Pominula jsem fejetony vyloženě politické, neboť strašně rychle zestárnou. I tak se v téhle knížce zrcadlí doba, kterou žijeme. Píšu o ní se smutkem i rozčarováním. A především s humorem a ironií!“ představuje spisovatelka svou novou knihu, jejímiž kmotry budou Pavel Kohout, Jiří Bouček, Vincenc Bouček a šéfredaktor Odeonu Jindřich Jůzl.

 

 

Ve čtvrtek 13. 9. si připomeneme 150 let od narození českého básníka a esejisty Otokara Březiny (1868–1929). Narodil se jako Václav Jebavý v rodině maloměstského obuvníka, vystudoval reálku v Telči, posléze složil doplňovací maturitu na učitelském ústavu v Praze. Od studentských let publikoval verše a prózy pod pseudonymem Václav Danšovský. Do povědomí čtenářstva pronikl až s novým básnickým jménem i poetikou a záhy se stal nejvýraznějším představitelem českého literárního symbolismu. Březina žil vždy mimo kulturní centra, po maturitě (1887) působil jako učitel v oblasti západní Moravy: nejprve krátce v Jinošově, poté v Nové Říši, od roku 1901 pak v Jaroměřicích nad Rokytnou. Ze svého ústraní přitom intenzivně sledoval soudobou literaturu, filozofii a přírodní vědy, četl v mnoha jazycích, zajímal se též o mimoevropské kultury a tyto zájmy vtěloval do své tvorby. Po vydání básnických sbírek Tajemné dálky (1895), Svítání na západě (1896), Větry od pólů (1897), Stavitelé chrámu (1899) a Ruce (1901) a knihy esejů Hudba pramenů (1903) publikoval už jen sporadicky, po roce 1907 se zcela odmlčel. Jeho nerozsáhlé dílo mu zajistilo trvalý obdiv – byl opakovaně nominován na Nobelovu cenu, překládán a velkou částí české kulturní obce považován za intelektuální i mravní autoritu. Březinův myšlenkový odkaz se stal předmětem diskusí po jeho smrti, kdy se začala objevovat řada vzpomínkových textů, mnohdy navzájem rozporných, z nichž největší kontroverze vzbudila kniha Jakuba Demla Mé svědectví o Otokaru Březinovi (1931). Důkaz blízkého přátelství Březiny a Demla nedávno nabídla kniha Poznávám krásu Vašich krajin, představující jejich vzájemnou korespondenci – více ZDE.

 

 

V pátek 14. 9. se bude od 19 hodin v pražské Kavárně Liberál konat křest knihy prozaika, esejisty a kritika Vojtěcha Němce (*1983) Neocortext aneb Kybernetické romanetto (nakl. Dybbuk) – ukázka ZDE – spojený s autorským čtením. Autor povídkového souboru Mozkobouře, novely Uroboros a románu Opus pictum ve své nové prózy zavádí čtenáře na cestu bez oddychu vedoucí útrobami organického města-těla, cestu měnící se co chvíli v bloudění... Jako hostující čitatel vystoupí spisovatel Patrik Linhart, role moderátora se ujme básník Josef Straka.

 

Téhož večera bude mít v 19 hodin v Divadle pod Palmovkou premiéru inscenace Žítkovské bohyně, divadelní adaptace úspěšného románu Kateřiny Tučkové z roku 2012, napsaného volně podle skutečných událostí a historických dokumentů a vyprávějícího o závisti, pomstě a minulosti, před kterou nelze uniknout. Do hlavní role Dory Idesové obsadil režisér Michal Lang herečku Terezu Dočkalovou, držitelku ceny Thálie 2017 za mimořádný jevištní výkon.

 

V sobotu 15. 9. proběhne další výprodej knih vyřazených Městskou knihovnou v Praze. Mezi 9. a 17. hodinou budete moci ve skladovém areálu v Jenči u Prahy (brána Zahradní 105) doplnit své knihovny o tituly za příznivou cenu (20 Kč za kus!), jejichž kvalita fyzická i obsahová je prý zaručena.

 

Ve stejný den nabídne Divadlo DISK v 19.30 premiéru inscenace Cizinec hledá byt, divadelní adaptace stejnojmenné prózy Egona Hostovského (1908–1973) z roku 1947 – existencialistického románu o ahasverovském bloudění českého emigranta v odcizeném prostředí amerického velkoměsta. Režie se ujal Tomáš Loužný (*1991), herecky se představí studenti 4. ročníku Katedry činoherního divadla.

 

V neděli 16. 9. si nenechte ujít již 8. ročník open-air festivalu Literatura v parku / Literatur im Park, který se uskuteční od 14.30 do 20.00 v prostředí žižkovského Prague Central Camp a na němž se představí řada českých, rakouských a německých autorů a autorek: básník, překladatel a prozaik Marek Toman (14.45), německá autorka Juliana Kálnay (15.45), česko-německý spisovatel a scenárista Jindřich Mann (15.45), básník a překladatel Pavel Novotný (16.45), německá básnířka Nadja Küchenmeister (16.45), rakouská prozaička Petra Piuk (17.45) a spisovatelka Irena Dousková (17.45). Moderují Petr Borkovec a Jitka Nešporová. Německojazyčné ukázky zazní i v českém překladu, festival je obousměrně tlumočen, vstup volný.

 

 

NOVÉ (AUDIO)KNIHY

Mezi knižními novinkami mne zaujal kupříkladu román Opskurno (nakl. Host) přeložený Petrou Johanou Poncarovou. Jeho autor Andrew Caldecott působí jako advokát v oblasti médií a zároveň je autorem fantasy románů i příležitostným dramatikem. Na New College v Oxfordu studoval historii a láska k tomuto oboru ho inspirovala k představě městského státu, který skrývá nebezpečné tajemství – výsledkem se stal právě román Opskurno z roku 2017, na jehož pokračování autor v současné době pracuje.

 

Očekávání vzbuzuje též román Neviditelná republika (nakl. Paseka), jímž se českým čtenářům poprvé představuje andorrský spisovatel, historik a novinář Joan Peruga (*1954). Hrdinou knihy přeložené Michalem Brabcem je novinář Miqel, který přijíždí do Andorry, malého knížectví sevřeného vrcholky Pyrenejí, aby napsal reportáž o vzácných knihách. Ale nachází tu mnohem víc – lásku ke knihovnici a vášnivé bibliofilce Maríi, s níž se pouští do pátrání po vzácném cestopisu anglické autorky, o němž vědí jen tolik, že byl vydán roku 1865 v Londýně a před mnoha lety se objevil v katalogu jistého knihkupce.

 

Záslužným počinem je vydání poémy Král na střeše / König auf dem Dach (nakl. Triáda) – ukázka ZDE –, kterou v polovině 70. let 20. století v Izraeli složil německy píšící básník, překladatel a pražský rodák Franz Wurm (1926–2010). Kniha vychází v zrcadlovém vydání obsahujícím německý originál a český překlad Věry Koubové a obsahuje rovněž podrobnou chronologii autorova života a díla. Překlad básně Král na střeše má to ojedinělé štěstí, že mohl být přehlédnut – a tudíž autorizován – básníkem samým, jenž dobře ovládal český jazyk.

 

 

Z nových audioknih nesmím pominout vydání rekonstruované nahrávky románu amerického spisovatele Kena Keseyho (1935–2001) Vyhoďme ho z kola ven (vyd. Tympanum), vydaného poprvé v roce 1962 a do češtiny přeloženého Jaroslavem Kořánem, který se stal předlohou Formanova filmu Přelet nad kukaččím hnízdem. Původní nahrávka vznikla v Knihovně a tiskárně pro nevidomé Karla Emanuela Macana roku 1982, kde knihu načetl již zesnulý herec a dabér Jiří Zavřel.

 

 

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Petr Nagy

medailonek-foto

Po studiích na Literární akademii v Praze (Tvůrčí psaní – Redakční práce) a Filozofické fakultě Univerzity Karlovy (Český jazyk a literatura) jsem pracoval v Národní knihovně ČR, od konce roku 2016 působím v Literárních novinách jako editor přílohy Biblio. O knihách jsem psal i pro Český rozhlas 3 – Vltava, Lidové noviny, Reflex, Aktualne.cz, iLiteraturu.cz, Hosta, Tvar aj.

 

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB