Literární vyhlídky (XIV)Kutná HoraS koncem léta ožívají tuzemští nakladatelé i organizátoři literárních akcí – už první zářijový týden nabídne řadu zajímavých setkání s literaturou ve všech podobách, ba i jeden z tradičních českých literárních festivalů, Ortenovu Kutnou Horu (http://okhfestival.blogspot.com). Závěrem jako vždy připojuji několik knižních tipů.

 

 

 

 

POZVÁNKY

V pondělí 3. 9. uplyne 140 let od narození básníka, esejisty, divadelního kritika a překladatele Hanuše Jelínka (1878–1944), který významně přispěl k prohloubení česko-francouzských kulturních styků. Autor Zpěvů sladké Francie pochovaný na vyšehradském hřbitově strávil dva semestry na pařížské Sorbonně, kde se podrobně seznámil s francouzskou literaturou, zejména poezií, a do Paříže se ještě několikrát vrátil, ať už kvůli přednáškám o české literatuře, nebo ve službách československé diplomacie. Jeho záslužné dílo připomíná i výstava Naše Francie, pořádaná Památníkem národního písemnictví v letohrádku Hvězda do 31. 10., a stejnojmenná publikace vydaná rovněž PNP. (Rozhovor s jedním z kurátorů výstavy, potažmo editorů publikace, francouzským bohemistou a historikem Antoinem Marèsem (*1950), přinesly srpnové Literární noviny v příloze Interview.)

 

Jiná výstava začíná téhož dne v nově otevřené pražské galerii s kavárnou Buben, kde bude ve dnech 3. 9. až 19. 10. představen dětský časopis Raketa (http://www.raketa-casopis.cz), vycházející od roku 2014. Na tvorbě výtvarně pojatého periodika „pro děti chytrých rodičů“ se pravidelně podílejí např. Nikkarin, Lukáš Urbánek a Milada Rezková či Aneta Františka Holasová, publikovala zde ovšem i řada dalších autorů a výtvarníků (Jana Šrámková, Ondřej Horák, Jiří Franta, David Böhm ad.).

 

V úterý 4. 9. bude v pražské Literární kavárně Řetězová v 19 hod. slavnostně uvedena kniha Mona Lisa s rovnátky z nakladatelství Dauphin. Její autor užívající pseudonymu Ondřej Abrahám (*1954) je český diplomat a novinář, kterého osud na dlouhá léta zavedl na Kubu, do Brazílie, Venezuely, Portugalska a Chile. Jeho povídky však nemají ryze cestopisný charakter, ve zdánlivě exotických kulisách a zážitcích nachází spíše příležitost k obecnějším úvahám. Ukázku z knihy si můžete přečíst ZDE.

 

Ve středu 5. 9. proběhne v Domě čtení, pobočce Městské knihovny v Praze, od 18 hod. literární setkání nazvané Večer bratří Senftů, kde se představí bratři Lukáš, Jan a Matěj Senftovi – dva básníci a písničkář mající společné kořeny v krajině Posázaví. S texty obou básníků se už mohli čtenáři setkat na stránkách literárních časopisů, písničkář Jan Senft je zase znám pod pseudonymem Člověk krve.

 

Ve čtvrtek 6. 9. se na Starém Městě odehraje již posedmé Betlémská kulturní noc, která nabídne i několik literárních akcí. V sídle Národního památkového ústavu se v 17 hod. představí spisovatel a kastelán zámku Hrubý Rohozec Jiří Holub, který zde bude číst ze své poslední knihy Prostě na mě zapomněli a informovat o vývoji kauzy restituce majetku Karla Des Fours Walderode. Do baru Duende zavítá ve 20.00 jeden z tuzemských mistrů slam poetry Anatol Svahilec. A Donuterie nabídne od 20.30 autorské čtení básnického trojlístku ve složení Zdeněk Rosenbaum, Teodor Kravál a Tereza Sylva Klenorová.

 

Téhož dne se bude v Paláci knih Luxor na Václavském náměstí od 17 hod. konat křest knihy K čemu samé jedničky? (nakl. Mladá fronta) a autogramiáda jejího autora Ondřeje Šteffla (*1954), zakladatele vzdělávací společnosti Scio. V dotyčné knize shromáždil výběr svých blogových zápisků o českém školství, v nichž se zaměřuje na to, co by měla současná škola rozvíjet, aby žáci a studenti v dospělosti obstáli ve stále proměnlivějším světě. Poukazuje na to, jaké metody jsou v současné škole zastaralé, a naopak nabízí, jak jinak by mohlo vyučování vypadat, a uvádí příklady ze škol, které připravují děti pro plnohodnotný život v polovině 21. století.

 

A rovněž ve čtvrtek se ve Skautském institutu na Staroměstském náměstí od 19 hod. uskuteční první z plánovaného cyklu večerních rozhovorů o literatuře a světě, světě a literatuře, literatuře ve světě a světě v literatuře. Na téma Literatura a svět: Migrační krize pohovoří sociální antropoložka Petra Ezzeddine (FHS UK, Sdružení pro integraci a migraci) se spisovatelem Markem Šindelkou, jehož poslední román Únava materiálu inspirovala právě tzv. migrační krize (rozhovor s autorem naleznete ZDE). Diskuzi bude moderovat básník Jan Škrob.

V pátek 7. 9. začíná již 25. ročník festivalu festivalu Ortenova Kutná Hora (reportáž z loňského ročníku přineslo Biblio 10/2017). Na páteční večer je v sále Základní umělecké školy v Kutné Hoře od 18 hod. přichystáno kromě slavnostního zahájení i pásmo z díla Jiřího Ortena v podání Evy Hadravové, Otakara Pokorného a Jana Mrázka a v 19.30 zde proběhne slavnostní vyhlášení výsledků letošního ročníku soutěže mladých básníků OKH. Večerní program v kutnohorské ZUŠ uzavře koncert uskupení Carlos, Cebolla & George, které zhudebnilo verše Jiřího Ortena. Autorská čtení Jindřicha Jinocha, Josefa Straky, Ivany Myškové a Jonáše Hájka pod taktovkou Jana Těsnohlídka pak nabídne večer mladých básníků v Blues Café Kutná Hora od 21.30.

 

V sobotu 8. 9. je pro návštěvníky Ortenovy Kutné Hory nachystáno kupříkladu vystoupení Jana Vodňanského (od 15 hod. v sále Základní umělecké školy) nebo další série autorských čtení, tentokrát od 19 hod. v Klubu Česká, kde ukázky své tvorby představí Tomáš Čada, Martin Šindelář, Anna Prstková a Natálie Paterová.

 

Téhož večera proběhne od 18 hod. v kladenských Hutích Koněv Literární noc 2018. Pro letošní třetí ročník literárního festivalu pod širým nebem organizátoři sáhli do knih prvorepublikových autorů, jako jsou Karel Čapek, Fráňa Šrámek, Karel Poláček nebo Vladislav Vančura. Jejich texty si v podání profesionálních divadelních herců budete moci vyslechnout celkem na čtyřech místech Vojtěšské huti (Koněv).

 

 

NOVÉ (AUDIO)KNIHY

Nakladatelství Runa vydalo v překladu Jana Doležala román Dixieland, jehož autor, prozaik a literární vědec Pavao Pavličić (*1946), patří k významným představitelům chorvatské literatury. Česky již vyšel například jeho román Večerní akt, který v roce 1997 přeložil loni zesnulý Dušan Karpatský, nebo kniha povídek Loď z vody (překlad Jan Doležal, Runa 2017). Hrdinou Dixielandu je člen národnostně pestré vukovarské dixielandové kapely, který vzpomíná v záhřebském vyhnanství na dospívání a zrání členů orchestru v rozmezí let 1960–1991. Ukázku z knihy naleznete ZDE.

 

Hned dva nové tituly nabízí českým čtenářům nadějný prozaik Miroslav Pech (*1986), mj. autor úspěšného románu Cobainovi žáci (Argo 2017) nebo povídkového souboru Američané jedí kaktusy (Protimluv 2017). Nyní přichází s hororem Mainstream (ukázku nabízíme ZDE), který vyšel v nedávno založeném nakladatelství Carcosa, a s novelou Otec u porodu (ukázka ZDE), jež vychází v nakladatelství Argo. Dvě žánrově dosti odlišné knihy spojuje mimo jiné motiv čerstvého otcovství.Mezi audioknižními novinkami jistě stojí za pozornost zpracování dalšího titulu Raye Bradburyho (1920–2012), na vydávání jehož děl k četbě i poslechu se v poslední době zaměřilo nakladatelství Plus. Po nedávné nahrávce Marťanské kroniky (o které píšu v aktuálním zářijovém Bibliu) nyní vychází v podobě audioknihy i jeho dystopický román 451 stupňů Fahrenheita, který načetla pětice nadmíru zkušených interpretů, a sice Jaromír Meduna, Jan Hartl, Kamil Halbich, Tereza Bebarová a Jiří Lábus. Jeho poslech vám zabere jen 5 hodin a 32 minut.

 

   

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Pondělí, 03 Září 2018 14:23 )  

Petr Nagy

medailonek-foto

Po studiích na Literární akademii v Praze (Tvůrčí psaní – Redakční práce) a Filozofické fakultě Univerzity Karlovy (Český jazyk a literatura) jsem pracoval v Národní knihovně ČR, od konce roku 2016 působím v Literárních novinách jako editor přílohy Biblio. O knihách jsem psal i pro Český rozhlas 3 – Vltava, Lidové noviny, Reflex, Aktualne.cz, iLiteraturu.cz, Hosta, Tvar aj.

 

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB