Literární vyhlídky (XIII) 

Říhová ZuzanaV nadcházejícím týdnu si určitě nenechte ujít křest novely Evička od Zuzany Říhové (vlevo na snímku), se kterou vyjde ve čtvrtek rozhovor v zářijovém Bibliu. A pokud se chystáte „na sever“, doporučuji vaší pozornosti již 18. ročník Literárního Zarafestu, který se bude konat od 30. 8. do 1. 9. v Děčíně (www.zarafest.cz).

 

 

 

POZVÁNKY

Ve středu 29. 8. se bude v Paláci knih Luxor na Václavském náměstí v 17 hodin konat křest knihy Ivana Fíly (*1956) Muž, který stál v cestě (nakl. Universum) – ukázku si můžete přečíst ZDE – a následně autogramiáda autora, který již plánuje její zfilmování. Ostatně i proto budou kmotry knihy Tomáš Töpfer, Táňa Medvecká, Miroslav Donutil a Anna Kareninová. Příběh Františka Kriegla (1908–1979), který v srpnu 1968 jako jediný člen čs. delegace odmítl podepsat tzv. Moskevský protokol, si takové připomenutí dozajista zaslouží.

 

Téhož večera proběhne na palubě (A)VOID Floating Gallery od 19 hodin křest hned dvou čísel kulturního magazínu Lógr, a sice čísla 27 věnovaného „Ženám s perem“ a čísla 28 s tématem LGBTQ. Autoři časopisu, který vychází v tištěné podobě se čtvrtletní periodicitou, pro své příznivce připravili mimo jiné vystoupení hudebního dua Debbi Love, které tvoří slamerka a herečka Bio Masha s hudebníkem Luďkem Kazdou, či performerky Kateřiny Ká.

 

Ve čtvrtek 30. 8. se zásluhou Národního filmového archivu na plátna kin vrací (digitálně zrestaurovaný) snímek Jana Němce Démanty noci z roku 1964. Celovečerní debut jednoho z představitelů tzv. československé nové vlny je volnou adaptací povídky Arnošta Lustiga (1926–2011) Tma nemá stín z knihy Démanty noci (1958), kterou autor později rozpracoval do podoby samostatné novely. Drama naturalisticky zachycující útěk dvou židovských mladíků z transportu smrti získalo v roce 1964 Velkou cenu na MFF v Mannheimu-Heidelbergu.

 

V pátek 31. 8. se v pražské Kavárně Liberál představí bohemistka a spisovatelka Zuzana Říhová (*1981), která v letech 2014–2017 vedla katedru bohemistiky v Oxfordu a v současné době působí v Ústavu pro českou literaturu AV ČR. Autorce, jež literárně debutovala básnickou sbírkou Pustím si tě do domu (2016), nyní vyšla v nakladatelství Dauphin poměrně zajímavá novela Evička. À propos, rozhovor s autorkou si budete moci přečíst v zářijovém Bibliu, příloze Literárních novin 9/2018, které vycházejí již tento čtvrtek!

 

Téhož večera nabídne Literární Zarafest od 19 hodin v děčínském Baru Bodenbach čtení básníků a básnířek oceněných v soutěži Literární ceny Vladimíra Vokolka, kterou vyhlašuje město Děčín a Městská knihovna Děčín od roku 1997 s cílem objevovat nové básnické talenty, jmenovitě Terezy Šustkové (recenzi její debutové sbírky Skrýše si můžete přečíst ZDE), Ondřeje Hložka, Matouše Holady, Elišky Kremlové a Šimona Leitgeba. Večerem bude provázet básník Josef Straka.

 

V sobotu 1. 9. se na Literárním Zarafestu představí autoři o něco zkušenější a známější – počínaje 15. hodinou vystoupí v Růžové zahradě děčínského zámku Jiří Hájíček, Petr Stančík, Petra Strá, Karel Škrabal, Milan Ohnisko, Jáchym Topol a Olga Stehlíková s Tomášem Braunem (spoluautoři projektu Vejce/Eggs). Role moderátora se opět ujme Josef Straka.

 

Ve stejný den nabídnou bohatý literární program i Všenory, kam pod hlavičkou „Dne pro současnou českou poezii“ sezval několik básníků spisovatel, překladatel a dramaturg kavárny Fra Petr Borkovec. V sálu Vladimíra Holana ve Všenorské knihovně (od 12.00) a poté i v zámeckém parku (15.30) vystoupí Jitka N. Srbová, Beata Hlavenková, Jonáš Hájek, Milan Děžinský, Jakub Řehák, Petr Borkovec, Lukáš Kliment a Jan Šulc.

 

 

NOVÉ (AUDIO)KNIHY

V nakladatelství Plus vychází kniha Nenávratně ztracené leváctví, soubor humoristických a vzpomínkových fejetonů, jejichž autorem je přední současný polský spisovatel a novinář Jerzy Pilch (*1952). Česky dosud vyšel autorův nejoceňovanější – a posléze zfilmovaný – román Pod Mocnym Aniołem (U strážnýho anděla, 2007) a sbírka próz Moje pierwsze samobójstwo (Moje první sebevražda, 2009). Pilchovy fejetony místy připomínají krátké povídky na věčná témata, jako je život, smrt, bolest a láska, píše v nich však také o Visle, Krakově, náboženství, alkoholismu, polských spisovatelích, svém dědovi nebo o kočkách. Ukázku z knihy si můžete přečíst ZDE.

 

Nakladatelství Pistorius a Olšanská vydává román nizozemské spisovatelky Doly de Jongové (1911–2003) Strážkyně domácího krbu, v němž autorka z asimilované židovské rodiny, která v roce 1940 emigrovala do USA, zachytila vztah dvou žen – solidní úřednice a bohémské začínající novinářky – balancující na hraně přátelství a lásky. Jejich příběh se nadto odehrává na přelomu 30. a 40. let 20. století, kdy do hry vstupuje hrozba nacistického pronásledování nejen Židů, ale třeba i homosexuálů. Knihu přeložila Magda de Bruin Hüblová, stejně jako autorčin román Pole je tento svět (česky 2016).

 

Vydavatelství Audiotéka připravilo audioknižní verzi Černé země (česky 2015) od Timothyho Snydera (*1969), o které šéfredaktor LtN Petr Bílek svého času napsal: „Americký historik vzal Hitlera za slovo a vyvražďování národů v průběhu druhé světové války rekonstruoval v duchu jeho logiky. Holokaust přestal najednou být excesem a jeho stránky, se kterými si „normální" rozum neví rady, se ukázaly jako zákonité. Přijmeme-li ovšem biologické pojetí lidstva v duchu rasové teorie. Snyder trvá na tom, že nacismus byl postaven při své expanzi na snaze rozbíjet státy, aby na jejich troskách bylo dovoleno vše. Proč byly tak odlišné osudy ukrajinských a dánských Židů? Reálná hloubka katastrofy jménem holokaust nám podle něj zůstane skryta, pokud se spokojíme s metaforou Osvětimi. Pozoruhodná kniha nabízí klíče i k mnoha dnešním zavřeným dveřím.“ Nyní si knihu přeloženou Martinem Pokorným můžete poslechnout v podání Pavla Rímského – zabere vám to celkem 19 hodin a 11 minut.

 

 

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Pondělí, 27 Srpen 2018 15:09 )  

Petr Nagy

medailonek-foto

Po studiích na Literární akademii v Praze (Tvůrčí psaní – Redakční práce) a Filozofické fakultě Univerzity Karlovy (Český jazyk a literatura) jsem pracoval v Národní knihovně ČR, od konce roku 2016 působím v Literárních novinách jako editor přílohy Biblio. O knihách jsem psal i pro Český rozhlas 3 – Vltava, Lidové noviny, Reflex, Aktualne.cz, iLiteraturu.cz, Hosta, Tvar aj.

 

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB