Literární vyhlídky (X) 

vyhlidky10Během druhého srpnového týdne se česká metropole zahalí do duhových barev a v rámci festivalu Prague Pride (www.praguepride.cz) nabídne i několik akcí s literární tematikou. Ochuzeni nebudeme ani o zajímavé knižní novinky.

 

 

 

POZVÁNKY

V pondělí 6. 8. bude v Centru člověka v tísni (bývalá Langhans Galerie, Vodičkova 37, Praha 1), po několik dalších dní překřtěném na Pride House, zahájena výstava Mannovi / The Manns: Amazing Family, která zde potrvá až do konce srpna. Výstava pořádaná ve spolupráci s Buddenbrookhaus bude věnována rodině Mannů, označované někdy za největší německou rodinu 20. století – rodině, jež byla tak výjimečná, a přitom tak běžná. Její autoři se zamýšlejí nad osudy vybraných členů této rodiny, nad někdejším i současným stavem přijímání a projevování jiné než heterosexuální orientace a nad podobami rodiny. Zároveň připomenou i vazby příslušníků rodiny Mannů k Československu.

 

Ve středu 8. 8. bude Venuše ve Švehlovce (Slavíkova 1499/22, Praha 3) od 20.00 hostit Večer slam poetry, na němž se představí několik mistrů přednesu autorské poezie. Před publikem majícím zároveň funkci poroty zde vystoupí Dr. Filipitch (mistr ČR 2017), Tukan (vicemistr ČR 2017), Barbo Ra, Karin a Markéta Effenbergerová, celé klání bude moderovat Anatol Svahilec.

 

Ve čtvrtek 9. 8. představí v 16 hod. ve Studijní a vědecké knihovně Plzeňského kraje (Smetanovy sady 2, sál beletrie, 2. patro) svou druhou básnickou sbírku herec a hudebník Petr H. Batěk (*1972), starší bratr o něco známějšího herce Pavla B. Literárně debutoval v roce 2015 lyricky laděnou sbírkou Ona má křídla, na kterou nyní navázal sbírkou Výkřik motýla (nakl. No Limits).

 

Téhož dne proběhne od 20.00 na palubě pražské (A)VOID Floating Gallery první z dvojice večerů české, slovinské a slovenské queer literatury s názvem Stýkání. Svou tvorbu zde představí Kristina Hočevar, Aljaž Koprivnikar, Uroš Prah, Nataša Sukič, Suzana Tratnik, Adam Borzič, Emma Kausc, Marek Torčík, Andrea Vatulíková, Michal Tallo, Lukáš Senft a Hana Mžourková, večerem budou provázet Lukáš Senft a Hana Mžourková.

 

V pátek 10. 8. proběhne od 17.00 v již zmíněném Pride House (Centrum člověka v tísni, kavárna v přízemí) přednáška (v němčině a slovenštině) nazvaná Po Königsallee s Hansem Pleschinskim. – V létě 1954 přijíždí Thomas Mann do Düsseldorfu, kde má předčítat ze své nejnovější knihy Felix Krull. Ve stejném hotelu je ubytován i Klaus Heuser se svým indonéským milencem. Ve svých denících psal Mann o podstatně mladším Klausovci jako o milenci a jeho manželka Katia nyní vsadí vše na to, aby zabránila jejich setkání. Hans Pleschinski popisuje ve svém románu Königsallee (2013) fiktivní situaci, která se tehdy mohla odehrát. Byl velký autor Thomas Mann homosexuál? Literární večer s vícenásobně oceněným německým spisovatelem Hansem Pleschinskim zve k procházce po düsseldorfské Königsallee a k debatě o bývalém československém občanovi Thomasu Mannovi.

 

Ve stejný den se bude konat druhý z večerů české, slovinské a slovenské queer literatury s názvem Stýkání. Obsazení bude stejné jako o den dříve na náplavce, tentokrát se však dotyční autoři a autorky představí od 20.00 v knihkupectví, čítárně, vinném baru a kavárně Božská lahvice (Italská 211/13, Praha 2).

 

A v neděli 12. 8. odstartuje v 11 hod. na Náměstí Míru historická vycházka s autorem průvodce Queer Prague Janem Seidlem, který zájemce seznámí s tím (pouze v angličtině), jak se žilo gayům a lesbám v Praze během 20. století – v meziválečném období, během nacistické okupace i za komunistického režimu. P. S. České vydání neobvyklého průvodce s názvem Teplá Praha (2014) jsem svého času recenzoval pro iLiteraturu.cz.

 

 

NOVÉ KNIHY

Mezi knižními novinkami musím jako čtenář Devíti bran a obdivovatel chasidského světa upozornit na knihu židovského filozofa Martina Bubera (1878–1965) Příběhy rabiho Nachmana z roku 1906, která nyní vychází v překladu Václava Ondráčka v nakladatelství Malvern. Jde o výběr výroků a tvůrčí převyprávění části (6 ze 13) příběhů z původní textové sbírky Sipurej ma‘asijot, tradující výroky, příběhy a pohádky rabiho Nachmana z Braclavi (1772–1810), zakladatele jedné z předních chasidských škol.

 

Za pozornost jistě stojí i publikace vydaná Ústavem pro českou literaturu AV ČR a nazvaná Jakub Deml a literární tradice. Dotyčný almanach s podtitulem „Cožpak jsem to chtěl, aby mne zařadili do literatury?“ shrnuje čtyřiadvacet příspěvků z konference a čtenářského setkání v tasovské sokolovně 16. a 17. září 2016 a tři přednášky zahraničních slavistů Xaviera Galmiche, Josepha Normona Rostinského a Alexandera Wölla, kteří se poetikou Demlova díla zabývají dlouhodobě a na jaře 2017 vystoupili na toto téma v Ústavu pro českou literaturu v Praze.

 

Nakonec si dovolím trpělivějším staromilcům doporučit prazvláštní knihu, kterou mám právě rozečtenou, a sice novelu Evička (nakl. Dauphin) z pera Zuzany Říhové (*1981) – ukázku čtěte ZDE. Jedná se o prozaický debut bohemistky, jež se po několika letech strávených v čele katedry bohemistiky na univerzitě v Oxfordu vrátila zpět do Ústavu pro českou literaturu AV ČR a která má na svém kontě vedle dvou odborných publikací (Neplač, vstaň a střílej!, 2015; Vprostřed davu, 2016) i básnickou sbírku Pustím si tě do domu (2016). A na závěr dobrá zpráva – autorka mi již přislíbila poskytnout rozhovor do zářijového čísla Biblia!

 

 

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Pondělí, 06 Srpen 2018 11:17 )  

Petr Nagy

medailonek-foto

Po studiích na Literární akademii v Praze (Tvůrčí psaní – Redakční práce) a Filozofické fakultě Univerzity Karlovy (Český jazyk a literatura) jsem pracoval v Národní knihovně ČR, od konce roku 2016 působím v Literárních novinách jako editor přílohy Biblio. O knihách jsem psal i pro Český rozhlas 3 – Vltava, Lidové noviny, Reflex, Aktualne.cz, iLiteraturu.cz, Hosta, Tvar aj.

 

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB