Literární vyhlídky (VI)


Druhý červencový týden přinese tuzemským čtenářům další literární akce pořádané v rámci festivalů Měsíc autorského čtení (Brno, Ostrava) a Na vlnách MKP (Praha) a také premiéru jedné české filmové adaptace. Nebudeme ochuzeni ani o zajímavé (audio)knižní novinky.

 

 

 

 

 

 


POZVÁNKY

V pondělí 9. 7. přivítá od 20.30 ostravská Stará Aréna dalšího hosta MAČ – herce, spisovatele, dramatika a režiséra Arnošta Goldflama (*1946). „Člověk nakonec může tvořit jen z toho materiálu, který má. Těžko přesáhnete svoji zkušenost a svoje znalosti. Rád beru věci, které odpozoruju, které jsem zažil nebo které zažili moji blízcí,“ říká autor mnoha knih pro děti i dospělé a rovněž interpret řady audioknih vlastních i cizích.

Úterní večer 10. 7. bude na palubě (A)VOID Floating Gallery od 19.30 patřit dvojici umělkyň stejné generace – polské reportérce Katarzyně Boni (*1982) a česko-japonské filmařce a překladatelce Haruně Honcoop (*1982), které budou vyprávět o životě ve stínu cunami a Fukušimy, ale také o japonské společnosti a tradicích. Pokřtěn zde bude i český překlad reportážní knihy Katarzyny Boni Ganbare! Workshopy smrti (Absynt 2017, překlad Michael Alexa), věnované stejnému tématu.

P. S.: Katarzyna Boni poté zavítá jako host MAČ také do Brna (11. 7.) a do Ostravy (13. 7.).

Téhož večera se v brněnském Divadle Husa na provázku od 20.30 představí spisovatelka a redaktorka Lucie Faulerová (*1989), která se podílela na knize Kateřiny Šedé Brnox (2016), oceněné loni cenou Magnesia Litera, a za svou prózu Lapači prachu (2017) byla letos nominována na Literu za prózu i na Cenu Jiřího Ortena. Šéfredaktor Literárních novin Petr Bílek o autorčině prozaické prvotině referoval následovně: „Tak tedy, co mám napsat? Všechno, co bych zde utrousil na adresu této novely, mohlo by být použito proti mně, jelikož bych budoucím čtenářům zkazil zážitek. Zbavím-li se však aspoň na chvíli mlčenlivosti, sdělím, že autorka píše o mladé ženě, která prochází ulicí. Ta žena si občas lehne do sprchy ve svetru i v kalhotách. Občas ani nespí, ani nebdí, ani nemyslí. Obvykle nechodí na firemní večírky. Ve svém bytě shromažďuje harampádí (jež zpředmětňuje jednu vrstvu titulní metafory ‚lapači prachu‘), ale nenašli byste u ní ani jednu fotku. Proč? Na otázku si zakazuji odpovědět. Kdybyste se ale zeptali, jestli má Faulerová talent, ó jé, to bych radostně přitakal. „Splachuju matčinu tvář, splachuju ji skoro zoufale...“

Ostravští čtenáři pak mohou v úterý večer vyrazit do Staré Arény, kam přijali v rámci festivalu MAČ pozvání Jana Orlová (*1986) a Petr Čichoň (*1969), dvojice literátů věnujících se též hudbě, výtvarnému umění a performanci.

A abych nezapomněl – 10. 7. slaví devadesátiny básník a doyen české poezie Karel Šiktanc! O vydávání jeho díla pečuje nakladatelství Karolinum, kde mu nedávno vyšla nová sbírka s názvem Ubírati se.

Ve čtvrtek 12. 7. přivítá ve 20.30 brněnské Divadlo Husa na provázku spisovatelku a scenáristku Petru Soukupovou (*1982), která se letos dočkala dvou nominací na ceny Magnesia Litera, a to v kategoriích próza (Nejlepší pro všechny) a literatura pro děti a mládež (Kdo zabil Snížka?). Nedávno měl také premiéru snímek Na krátko podle její stejnojmenné povídky z knihy Zmizet (oceněné v roce 2010 Literou za prózu), k němuž napsala scénář a který režíroval Jakub Šmíd. Recenzi filmu si můžete přečíst v červencovém Bibliu a rozhovor s Petrou Soukupovou ZDE. P. S. Autorka zavítá v rámci MAČ rovněž do Ostravy (14. 7.).

A ve stejný den přijde do českých kin snímek Úsměvy starých mužů, který režisér Dan Svátek natočil podle stejnojmenné knihy spisovatele a reportéra Josefa Formánka (*1969) z roku 2014, přinášející příběhy čtyř pacientů protialkoholní léčebny. Zahrají si v něm kupříkladu David Švehlík, Jaroslav Dušek, Ondřej Malý, Simona Babčáková či Jaroslav Plesl.

Sobotní večer 14. 7. nabídne v brněnském Divadle Husa na provázku od 20.30 setkání s Adamem Borzičem (*1978), básníkem, psychoterapeutem a šéfredaktorem literárního obtýdeníku Tvar, autorem sbírek Rozevírání (2011), Počasí v Evropě (2013) či Orfické linie (2015).

NOVÉ (AUDIO)KNIHY

Druhého českého vydání se po třiadvaceti letech dočká kniha oceňovaného polského reportéra a novináře Ryszarda Kapuścińského (1932–2007) Impérium z roku 1993 (česky 1995, 2018). Ukazuje se totiž, že reportážní esej pojednávající o Sovětském svazu, který autor v průběhu svého života opakovaně navštívil, je stále aktuální. Svazek vydává slovenské nakladatelství Absynt v původním českém překladu Dušana Provazníka jako další svazek edice Prokletí reportéři, kde loni vyšla už Kapuścińského kniha Šáhinšáh.

V nakladatelství Odeon vyjde jedna z raných próz uznávaného britského spisovatele Juliana Barnese (*1946) s názvem Než potkala mě (1982). Druhý román tuzemským čtenářům dobře známého autora a laureáta prestižní Man Bookerovy ceny (za román Vědomí konce) přeložil Jiří Hanuš a stane se prvním svazkem zavedené edice Světová knihovna se změněnou grafickou úpravou. Ukázku z knihy si můžete přečíst ZDE.

Z nových audioknih si pozornost jistě zaslouží Příběh nového jména od Eleny Ferrante. Druhý díl proslulé románové tetralogie (tzv. Neapolské ságy), jejíž autor(ka) se skrývá za pseudonymem, vychází stejně jako první svazek Geniální přítelkyně ve vydavatelství Audiotéka v podobě digitální nahrávky (ve formátu MP3 a o celkové délce 19 hodin 57 minut) určené pouze ke stažení. Knihu přeloženou Alicí Flemrovou načetla i tentokrát herečka Zuzana Slavíková.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Středa, 11 Červenec 2018 16:06 )  

Petr Nagy

medailonek-foto

Po studiích na Literární akademii v Praze (Tvůrčí psaní – Redakční práce) a Filozofické fakultě Univerzity Karlovy (Český jazyk a literatura) jsem pracoval v Národní knihovně ČR, od konce roku 2016 působím v Literárních novinách jako editor přílohy Biblio. O knihách jsem psal i pro Český rozhlas 3 – Vltava, Lidové noviny, Reflex, Aktualne.cz, iLiteraturu.cz, Hosta, Tvar aj.

 

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB