Literární vyhlídky (V) 

D Zábranský foto D KonečnýSe začátkem července jako každý rok nabídka literárních akcí i knižních novinek značně prořídla, naštěstí tu máme festivaly jako Na vlnách MKP (pro Prahu) či Měsíc autorského čtení (Brno a Ostrava), které tuzemským čtenářům dopřejí nejednu zajímavou besedu nebo autorské čtení. S novými tituly je to horší, ale kupříkladu Argo si nedopřává oddechu ani během léta, což se mimochodem jeví jako velmi dobrý marketingový tah. (vlevo spisovatel David Zábranský)

 

 

 

 

POZVÁNKY

V pondělí 2. 7. nabídne ostravský MAČ (od 20.30 ve Staré Aréně) vskutku ojedinělou možnost setkat se s celou řadou tuzemských literátů a literátek. U příležitosti uvedení nového čísla kulturní revue Protimluv se v průběhu večera nazvaného „Ostravská sajtna: Koks, prach a oheň 3“ a moderovaného Ivanem Motýlem představí „Básnířky a básníci, radikální buřiči i otcové zakladatelé, písmáci, spisovatelé, říkačkáři i vydavatelé. Opilci, bardi, vegani, lesní zvěř, máničky, Ostraváci, Opaváci, Prajzácí i filozofové z Frýdku-Místku a Slezské Ostravy.“ Jmenovitě například Dan Jedlička, Jiří Macháček, Roman Polách či Irena Šťastná.

 

Loď (A)VOID Floating Gallery bude v úterý 3. 7. od 19.30 hostit „Bulharsko-český večer“. Během akce pořádané v rámci festivalu Na vlnách MKP budou číst Bojko Lambovski, předseda bulharského PEN klubu, Lidia Galabova, bulharská básnířka žijící dlouhá léta v Praze, a český spisovatel Jan Sojka. Na programu je též představení bulharského čísla časopisu PLAV a Plovdivu coby evropského města kultury 2019 či vystoupení kapely Bosilek, hrající tradiční bulharskou hudbu.

 

Téhož večera bude hostem ostravského MAČe (od 20.30 ve Staré Aréně) známý polský publicista a reportér Witold Szablowski (*1980), který necelé dva roky žil a studoval v Turecku a v roce 2010 publikoval sbírku reportáží Vrah z města meruněk. Příběhy z Turecka (česky vydala roku 2016 nakladatelství Jaroslava Jiskrová – Máj a Dokořán v překladu Barbory Gregorové) – ukázku čtěte ZDE. Turecku věnoval i svou nejnovější knihu s názvem Merhaba (2018).

ZDE

 

Středa 4. 7. nabídne v Brně (opět v rámci festivalu MAČ) od 20.30 setkání s novinářem Markem Švehlou (*1966), redaktorem týdeníku Respekt a autorem hojně diskutovaného životopisu Ivana Martina Jirouse Magor a jeho doba (Torst 2017), který byl zvolen Knihou roku 2017 v anketě Lidových novin a s nímž letos získal cenu Magnesia Litera pro objev roku. Dotyčný titul jsme v Literárních novinách vyhlásili loni v listopadu Knihou měsíce a šéfredaktor LtN Petr Bílek ke knize napsal: „Když jsem uviděl biblickou mohutnost svazku, přepadla mě obava, že půjde o hagiografický spis, jaký musí kanonicky předcházet svatořečení vybrané osobnosti. Naštěstí tomu tak není proto, že knihu nepsal ani kunsthistorik, ani historik, nýbrž novinář zvyklý myslet na čtenáře. Švehla je dobrý vypravěč a solidně zdokumentované příběhy nechce brzdit teoretizováním. Je dobré, že Jirouse staví na bohatě zalidněné jeviště a z příslušníků undergroundu nečiní kompars, ale vybírá a charakterizuje jeho významné postavy, takže „jeho doba" v titulu nabývá plastických rysů. Je však škoda, že panoramatický záběr odpovídajícího společenského pozadí se z vyprávění po roce 1989 vytrácí. Přesto vzniklo podstatné dílo.“

 

Na čtvrtek 5. 7. přichystali studenti herectví Alternativního a loutkového divadla, Autorské tvorby DAMU a Vyšší odborné školy herecké v Praze ve spolupráci se členy spolku divadla KOMA autorské zpracování Čapkovy Bílé nemoci pod režijním vedením Ládi Kardy v nedivadelních prostorách bývalé vojenské nemocnice Terezín. Inscenace s prvky divadelní bojovky a site specific vznikla doslova na míru autentického prostoru a divákům nabídne možnost si vybrat, zda se jí zúčastní z pohledu barona, dvorního rady nebo maršála (trojice ústředních postav dramatu). Představení začíná v 16.30 a jeho repríza je plánována 2. září 2018.

 

Ve stejný den bude na palubě (A)VOID Floating Gallery v rámci festivalu Na vlnách MKP od 19.30 číst spisovatel David Zábranský (*1977) ze svého nejnovějšího románu Za Alpami (Větrné mlýny 2017), který jsme v Literárních novinách vyhlásili Knihou měsíce ledna. Rozhovor s úspěšným prozaikem a nově i dramatikem (jeho široce diskutovanou hru Herec a truhlář Majer mluví o stavu své domoviny uvádí Studio Hrdinů), nesoucí název „Odsoudili jsme se k roli pandy“, si můžete přečíst ZDE.

 

V sobotu 7. 7. pak od 20.30 v ostravské Staré Aréně (MAČ) společně vystoupí bratři Pavel a Petr Hruškovi – oba se narodili roku 1964 a vystudovali českou literaturu, které se nadále věnují jako autoři, editoři, historici, vědci, kritici, publicisté. Pavel Hruška působí na Slezské univerzitě v Opavě a Petr Hruška, laureát Státní ceny za literaturu pro rok 2013, pracuje v Ústavu pro českou literaturu AV ČR v Brně. Recenzi nejnovější sbírky Petra Hrušky Nevlastní (Argo 2017) čtěte ZDE.

 

A v neděli 8. 7. nabídne MAČ pro změnu v Brně setkání s uznávaným prozaikem, dramatikem a esejistou Jiřím Kratochvilem (*1940), který představí dvojici svých nejnovějších knih – román Jízlivá potměšilost žití (Druhé město 2017) a grotesku Bakšiš (Větrné mlýny 2018).

 

Na stejný den mimochodem připadá jedno literární výročí – uplyne rovných 60 let od smrti spisovatele, esejisty a překladatele Pavla Eisnera (1889–1958), mj. autora popularizační jazykovědné publikace Chrám i tvrz (1946, později vydána též jako audiokniha v podání Karla Högera) či literárněhistorické knižní studie Milenky (1930), označované za vůbec první monografii o pražské německé literatuře. Do českého literárního kontextu uvedl svými překlady a zpřístupnil komentáři či studiemi mj. tvorbu Thomase Manna či díla svých vrstevníků Franze Werfela a Franze Kafky.

 

 

NOVÉ (AUDIO)KNIHY

Z aktuálních knižních novinek tentokrát musím předně upozornit na titul Elvis ze Záluží (nakl. Argo). Soubor čtyřiadvaceti kratších próz napsal Jiří Kamen (*1951), spisovatel, publicista a autor rozhlasových her i dokumentů působící jako vedoucí redakce kulturní publicistiky na stanici Českého rozhlasu 3 – Vltava. Ukázku z knihy si můžete přečíst ZDE a rozhovor s autorem by mělo přinést chystané srpnové číslo Biblia!

ZDE

 

Rovněž v Argu vychází publikace s názvem Podzemní symfonie Plastic People, kterou společně napsali pracovníci Ústavu pro studium totalitních režimů František „Čuňas“ Stárek (*1952) a Martin Valenta (*1980). Kniha slibuje zasvěceně pojednat o legendární undergroundové skupině a její době a přinést i některá nová fakta, popřípadě nasvítit jisté dobře známé skutečnosti z dosud neznámých úhlů.

 

A nakladatelství Druhé město vydalo novou sbírku brněnského básníka a publicisty Petra Hrbáče (*1958) Na okraji topologické propasti, v níž autor reflektuje lidské stárnutí a s vášnivým zaujetím také milovaný svět bylin i dřevin. Ukázku z knihy čtěte ZDE.

 

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Pondělí, 02 Červenec 2018 10:29 )  

Petr Nagy

medailonek-foto

Po studiích na Literární akademii v Praze (Tvůrčí psaní – Redakční práce) a Filozofické fakultě Univerzity Karlovy (Český jazyk a literatura) jsem pracoval v Národní knihovně ČR, od konce roku 2016 působím v Literárních novinách jako editor přílohy Biblio. O knihách jsem psal i pro Český rozhlas 3 – Vltava, Lidové noviny, Reflex, Aktualne.cz, iLiteraturu.cz, Hosta, Tvar aj.

 

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB