Literární vyhlídky (IV)Morštajnová přebal audioknihaPoslední červnový týden nabízí poslední příležitost navštívit řadu literárních akcí, byť kupříkladu v Knihovně Václava Havla již takříkajíc zavřeli krám. Začínají už také některé tradiční literární festivaly jako Měsíc autorského čtení (1. července až 4. srpna), Na vlnách MKP (mezi 28. červnem a 19. červencem) nebo Šrámkova Sobotka (od 30. června do 7. července). A několik zajímavých novinek se najde i na knihkupeckých pultech.

 

 

 

POZVÁNKY

V pondělí 25. 6. se bude v Kavárně Liberál od 19 hodin konat slavnostní uvedení knihy Amalgamy (nakl. Trigon) – souboru 11 kreseb Miloše Síkory a Pavla Turnovského, doplněného 10 básnickými texty Stanislava Dvorského z let 1974–1975, které vycházejí zároveň ve francouzském překladu Petra Krále.

 

Rovněž od 19 hodin se bude v Literární kavárně Řetězová konat uvedení románu Povodeň (když ustaly deště) (nakl. Dauphin). Jeho autor, prozaik a překladatel Josef Moník (*1952), bratr již zesnulé spisovatelky Libuše Moníkové, čtenářům slibuje „komicky deziluzní text generace, která prožila lepší část života za socíku“. Role uvaděče se zhostí spisovatel, filozof a překladatel Ladislav Šerý.

 

Další pondělní akce, začínající rovněž v 19 hodin, nabídne v Galerii Hollar autorské čtení hned trojice básnířek – Simony Rackové (*1976), Jitky N. Srbové (*1976) a Olgy Stehlíkové (*1977). Večer poezie se zde bude konat v rámci výstavy Tváří v tvář a uvede jej spisovatel Josef Straka.

 

A aby toho nebylo málo, tak v kasárně Karlín (opět od 19 hodin) proběhne křest knihy Saši Uhlové (*1977) Hrdinové kapitalistické práce (nakl. Cosmopolis), která sestává především z reportáží publikovaných v rámci speciálního projektu magazínu A2larm.cz (autorka se roce 2017 nechávala zaměstnávat pod změněnou identitou jako zaměstnankyně či brigádnice v různých nízkopříjmových zaměstnáních). Po besedě se Sašou Uhlovou a dokumentaristkou Apolenou Rychlíkovou bude následovat projekce snímku Hranice práce, který Rychlíková v souvislosti s dotyčným projektem natočila.

 

V úterý 26. 6. se v Paláci knih Luxor od 16.30 uskuteční křest audioknihy Jedlová samota (vyd. AudioStory) za přítomnosti dvou z jejích interpretů, Jiřího Dvořáka a Lukáše Hlavici. Námětem oceňované knižní prvotiny německé spisovatelky Andrey Marii Schenkelové (*1962) se stala skutečná tragická událost – vyvraždění statkářské rodiny v Bavorsku po druhé světové válce, kde pachatel nebyl nikdy usvědčen.

 

Od 17 hodin se bude nedaleko odtud, v kavárně knihkupectví Knihy Dobrovský na Václavském náměstí, konat autogramiáda britské spisovatelky Sharon J. Bolton (*1960), která v Praze představí svou novou knihu Temné říční proudy (nakl. Domino), čtvrtý svazek ze série s vyšetřovatelkou Lacey Flintovou. A pokud vás zajímá, co si tato uznávaná autorka detektivek myslí o současném britském kriminálním žánru, přečtěte si její text napsaný exkluzivně pro Literární novinyZDE.

 

A od 19.30 vypukne v kavárně a knihkupectví Fra „Poslední večer sezony“ – pásmo čtení, v rámci něhož třináct básníků a překladatelů přečte po třech básních z nedávno vydaných či teprve chystaných knih nakladatelství Fra. Mezi účinkujícími nebudou chybět Petr Borkovec, Erik Lukavský, Jakub Řehák, Kamil Bouška nebo Wanda Heinrichová, která minulý týden na tomtéž místě pokřtila svou novou sbírku Jehla sestupuje.

 

Ve středu 27. 6. byste měli vyrazit do Literární kavárny Řetězová, kde se bude od 19 hodin konat další z řady pravidelných besed Literárních novin nad vybranými „knihami měsíce“. Tentokrát ovšem půjde o audioknihu, a sice o román Hana (vyd. OneHotBook) Aleny Mornštajnové (*1963), jehož autorka v neděli oslavila krásné půlkulatiny. Pozvání do diskuze, kterou bude moderovat šéfredaktor LtN Petr Bílek, přijali kromě Mornštajnové další zajímaví hosté – herečka Tereza Dočkalová, šéfredaktor magazínu Naposlech.cz Jakub Horák, redaktorka vydavatelství OneHotBook Šárka Nováková a recenzentka Alena Tománková. Budu se těšit na viděnou!

 

Ve čtvrtek 28. 6. proběhne od 17.30 v Pražském literárním domě vzpomínkový večer na Lenku Reinerovou (1916–2008), pořádaný u příležitosti 10. výročí spisovatelčina úmrtí. Pozvání do pořadu, který se bude konat v českém a německém jazyce a bude simultánně tlumočen, přijali Anna Fodorová, Viera Glosíková, František Černý a Stephan Nobbe. Na programu je rovněž projekce sestřihu dokumentárního filmu Flucht nach Mexiko, pojednávajícího o návštěvě Lenky Reinerové v Mexiku v roce 1993 a o německém exilu v Mexiku za 2. světové války.

 

Od 19 hodin se v barokním refektáři dominikánského kláštera sv. Jiljí na Starém městě uskuteční křest posmrtně vydaného románu spisovatele Eugena Lišky (1920–1997) Ospravedlnění (nakl. Cherm) – ukázku nabízíme ZDE. Večerem bude provázet autorův syn, scenárista a prozaik Eugen Liška jr., a knihu představí Jan Šulc s Annou Liškovou.

 

V 19.30 pak na palubě (A)VOID Floating Gallery odstartuje již zmiňovaný literární festival Na vlnách MKP autorským čtením amerického spisovatele českého původu Jaroslava Kalfaře (*1988), který je aktuálně rezidentem projektu Praha, město literatury, z jeho úspěšného románového debutu Kosmonaut z Čech, po němž bude následovat vystoupení hudební skupiny První hoře.

 

Sobota 30. 6., kromě toho, že bude dnem začátku další tradiční akce – „festivalu českého jazyka, řeči a literatury“ Šrámkova Sobotka –, nabídne od 19.30 v prostoru Punctum – Krásovka zahájení dalšího ročníku literární soutěže Básne SK/CZ. Během večera přečtou ukázky ze své tvorby vítězka roku 2017 Simona Racková a dva loňští porotci, Michal Habaj a Jakub Řehák, samotnou soutěž blíže představí koordinátor celého projektu Michal Tallo.

 

A v neděli 1. 7. odstartuje i Měsíc autorského čtení, jehož čestným hostem je letos Turecko. „Měsíc autorského čtení proběhne i letos v pěti městech (Brno, Košice, Lvov, Ostrava, Vratislav) a přijede celkem 31 tureckých autorů, aby se tu potkali s 31 českými, slovenskými, polskými a ukrajinskými spisovateli. A bude to ten starý formát, kdy autor sedí a čte, diváci poslouchají, a pak se osmělí, aby položili otázku. Je to trošku rozhlas po drátě, bytové divadlo a literární seance v jednom. Proč se postupem času stala setkání se spisovateli tak populárními, to nevím. Jan Balabán říkal, že jde o to svědectví autora, který stojí před svým čtenářem a ručí za svůj text,“ zve na letošní MAČ Petr Minařík z nakladatelství Větrné mlýny, které festival pořádá. Celý jeho sloupek, nazvaný Ne, Pamuk nepřijede, si budete moci přečíst v červencovém Bibliu, které vyjde 28. 6. v Deníku i Literárních novinách 7/2018.

 

 

NOVÉ (AUDIO)KNIHY

Bohdan Chlíbec vydává ve svém nakladatelství Aula sbírku A stejně tančím v rytmu bosém, obsahující básně Beatrice Landovské (*1962) z 80. let, které autorka vydávala ve strojopisných edicích pro své přátele z disentu a undergroundu a jejichž převažujícími tématy jsou existenciální trable a erotické féerie.

 

Ryze současné téma vetkl již do titulu své páté sbírky Hranice a zdi (JT's nakladatelství) básník a nakladatel Jan Těsnohlídek (*1987). Knihu oscilující mezi bezútěšnou sociální kritikou a osobní výpovědí doprovázejí ilustrace od uznávaného malíře Josefa Bolfa.

 

 

HRANICE A ZDI

uvidíme se

ještě někdy?

uvidíme se

někdy ještě?

tisíce

kilometrů od sebe

lidi zase

hlídaj hranice

lidi zase

stavěj zdi – –

uvidíme se

ještě někdy?

uvidíme se

někdy ještě?

tisíce

kilometrů od sebe

plánujeme

sníme

že jo

 

 

Chorvatský spisovatel a literární vědec Pavao Pavličić (*1946) není tuzemským čtenářům neznámý, byť z jeho rozsáhlého prozaického díla česky dosud vyšel pouze oceňovaný román Večerní akt a povídkový soubor Loď z vody. Nyní vychází v překladu Jana Doležala autorův román Dixieland (nakl. Runa) z roku 1995, jehož hrdina – trombonista vukovarské dixielandové kapely – vzpomíná v záhřebském vyhnanství na dospívání a zrání členů orchestru v rozmezí let 1960–1991.

 

Co se týče audioknih, pozornost si jistě zaslouží nové vydání zrestaurované nahrávky kultovního Stalkera (vyd. Tympanum) v podání již zesnulého herce Jiřího Zavřela. Audioverzi knihy bratrů Arkadije (1925–1991) a Borise (1933–2012) Strugackých z roku 1977, nesoucí původně název Piknik u cesty a počítané dnes ke klasice žánru sci-fi, vytvořila Knihovna a tiskárna pro nevidomé K. E. Macana s využitím překladu Vladimíra Blažka v roce 1987.

 

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Petr Nagy

medailonek-foto

Po studiích na Literární akademii v Praze (Tvůrčí psaní – Redakční práce) a Filozofické fakultě Univerzity Karlovy (Český jazyk a literatura) jsem pracoval v Národní knihovně ČR, od konce roku 2016 působím v Literárních novinách jako editor přílohy Biblio. O knihách jsem psal i pro Český rozhlas 3 – Vltava, Lidové noviny, Reflex, Aktualne.cz, iLiteraturu.cz, Hosta, Tvar aj.

 

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB