Literární vyhlídky (III) 

vyhlídky výřez foto archivPřed blížícím se literárním půstem v podobě letních prázdnin tu naštěstí máme další týden plný zajímavých akcí i několik čerstvých knižních tipů...

 

 

POZVÁNKY

V pondělí 18. 6. proběhne od 16 hodin v sídle Spolku občanů a přátel Malé Strany a Hradčan (Malostranské náměstí 27) křest knihy Postavy grónské mytologie (nakl. Meander) za účasti dánského velvyslance v Praze Ole Frijs-Madsena, autora českého překladu Zdeňka Lyčky či nakladatelky Ivany Pecháčkové. Autor knihy vydané poprvé roku 1949, dánský výtvarník Aage Gitz-Johansen (1897–1977), byl v roce 1933 vyzván slavným polárním badatelem a spisovatelem Knudem Rasmussenem, aby svým charakteristickým uměleckým stylem „lovil lidské duše“ v Grónsku. Nakonec tyto vzdálené končiny navštěvoval po řadu let a od Gróňanů si za své dílo vysloužil přezdívku Qalipaasorsuaq – Velký malíř.

 

Od 19 hodin se pak bude ve Velkém sále Ústřední pobočky Městské knihovny v Praze konat další z cyklu shakespearovských přednášek profesora Martina Hilského, tentokrát na téma Shakespearových sonetů. Přední znalec a překladatel díla Williama Shakespeara posluchačům přiblíží proměny sonetů na jejich cestě od sicilských notářů až k Shakespearovi do renesanční Anglie a slibuje též poodhalit některá tajemství, jež alžbětinský básník a dramatik do svých sonetů ukryl.

 

Úterní večer (19. 6.) nabídne v Praze autorská čtení dvou slovenských básnířek. Na palubě (A)VOID Floating Gallery se v 19.30 představí spisovatelka, dramatička a režisérka Jana Miceniková (*1980) se svou knižní prvotinou, povídkovým souborem Sladký život (2017), v němž podle poroty Anasof Litery 2018 „pod zdánlivě vtipným povrchem schovala hodnotnou generační výpověď dnešních třicátníků“.

 

Ve stejnou dobu, tedy rovněž v půl osmé, uvede v literární kavárně a knihkupectví Fra svou novou sbírku Jehla sestupuje (nakl. Fra) básnířka, překladatelka a literární kritička Wanda Heinrichová (*1968), slovenská rodačka žijící od roku 1988 v Praze.

 

Ve středu 20. 6. proběhne v Divadle Viola od 17 hodin slavnostní předávání výročních cen za literaturu Nadace Český literární fond. Večerem bude provázet spisovatel a všestranný umělec Eugen Brikcius (rozhovor s ním přinesly dubnové Literární noviny) a o hudební doprovod se postarají Vladimír Merta s Ondřejem Fenclem.

 

A od 19.30 se bude ve vinárně Božská lahvice konat autorské čtení básníka, fotografa a také člena výboru Asociace spisovatelů Ondřeje Lipára (*1981), jemuž dala název následující báseň Zase se svlékáš z jeho sbírky Komponent (2013):

Zase se svlékáš

že nemáš co říct nahlas

a přes veškerou snahu

ti cukají koutky

 

Ani tentokrát se na ta prsa

nemůžu dívat jinak

než se dívám na svá

Odrážíš se

a v zákopech

se nestřílí

 

 

Čtvrtek 21. 6. nabídne přednášku spisovatele a antikváře ze strakonického hradu Ondřeje Fibicha (*1954) s názvem Od Franze Kafky přes Jiřího Ortena až po Josifa Brodského, pořádanou Společností Franze Kafky (Široká 14, Praha 1). „Vzpomínky na to, jak jsem je potkával osobně či v jejich dílech,“ přibližuje autor náplň svého vystoupení, během něhož přečte ukázky z vlastních textů i vybraných děl židovských osobností dvou století.

 

Téhož večer se bude v Knihovně Václava Havla od 19 hodin konat debata o stěžejních textech historika Jana Tesaře, které letos vyšly knižně pod názvem Co počít ve vlkově břiše. Práce o vytváření struktur občanské společnosti 1968–1980 (nakl. Triáda). V diskuzi moderované nakladatelem a editorem svazku Robertem Krumphanzlem vystoupí historik Jaroslav Cuhra, literární kritik Michael Špirit a filosof a historik Tomáš Hermann.

 

A v pražské kavárně Potrvá se taktéž ve čtvrtek od 19.30 dočká slavnostního uvedení kniha Dity Táborské s názvem Běsa (nakl. Host). Ukázku z autorčina druhého románu přečte Kristýna Dámová a o hudební doprovod se postará Marek Doubrava za skupiny Hm… (ukázka z knihy ZDE)

 

Na páteční večer (22. 6.) přichystalo Divadlo pod Palmovkou předpremiéru divadelní adaptace úspěšného románu Kateřiny Tučkové Žítkovské bohyně. Stejnojmenná inscenace režiséra Michala Langa zde vyhlídky foto archivbude mít premiéru 14. září 2018 a v hlavní roli Dory Idesové se objeví Tereza Dočkalová, držitelka ceny Thálie 2017 za mimořádný jevištní výkon. (Talentovaná herečka bude ve středu 27. 6. hostem besedy Literárních novin v Literární kavárně Řetězová nad audioknižním vydáním románu Aleny Mornštajnové Hana, který pro vydatelství OneHotBook načetla společně s Lenkou Vlasákovou.)

 

V sobotu 23. 6. proběhne od 18 hodin v Literární kavárně Týnská křest knihy Tomáše Vícha a Petera Balhara Náměstí Sametové revoluce (nakl. Togga), která má čtenářům nabídnout originální rekapitulaci pražského architektonického (ne)dění polistopadové éry na hranici snu a skutečnosti – v rozhovorech, verších a úvahách skutečných a fiktivních postav, jak je zachytil či vybásnil architekt Tomáš Vích (*1967). Knihu doprovázejí ilustrace Petra Balhara a osobní vzpomínky architekta Vlada Miluniće.

 

 

NOVÉ (AUDIO)KNIHY

Početní příznivci jednoho z doyenů české poezie Karla Šiktance (*1928), který 10. července oslaví devadesátiny, jistě uvítají vydání básníkovy nové sbírky Ubírati se (nakl. Karolinum), která shrnuje jeho verše z let 2016–2018. Uvedení knihy za přítomnosti autora, Josefa Somra, Lukáše Hlavici ad. proběhne 21. 6. v Divadle Viola – bohužel je již vyprodáno.

 

Pozornost si zaslouží vydání nového titulu literárního vědce a teatrologa Pavla Janouška (*1956) s názvem ... a další studie (nakl. Academia). Čerstvý nositel titulu „doktor věd“ (DSc.), určeného mimořádným vědeckým osobnostem, zde navazuje na svou starší práci Černá kočka aneb Subjekt znalce v myšlení o literatuře a jeho komunikační strategie (2012) a prostřednictvím dílčích analýz konkrétních témat, děl a procesů usiluje pojmenovat základní trendy, metodologie, ale také mytologie, módy a subjektivní motivace, které utvářely a utvářejí jednotlivé podoby literárního i literárněvědného života.

 

Po kratší odmlce vychází v nakladatelství Plus další svazek jejich nevšední edice Pandaemonium. Kniha Mimo prostor a čas je prvním svazkem ohlášených vybraných spisů amerického spisovatele a výtvarníka Clarka Ashtona Smithe (1893–1961), jednoho z klasiků fantastické literatury, který však zůstal tak trochu ve stínu svého slavnějšího souputníka H. P. Lovecrafta.

 

Audioknižního vydání se dočkala kniha známého salesiánského kněze a pedagoga, „pastýře undergroundu“ Ladislava Heryána (*1960), nazvaná Exotem na této zemi a nesoucí podtitul „O Božím milosrdenství mezi námi“ (vyd. Tympanum). V krátkých příbězích vyprávěných samotným autorem a doprovázených jeho vlastní hudbou se setkávají dva světy: svět Heryánovy kněžské každodennosti vyplněný setkáními s lidmi z různých vrstev společnosti, vesměs ale z jejích okrajů, a svět biblických poselství a podobenství.

 

 

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Pondělí, 18 Červen 2018 14:22 )  

Petr Nagy

medailonek-foto

Po studiích na Literární akademii v Praze (Tvůrčí psaní – Redakční práce) a Filozofické fakultě Univerzity Karlovy (Český jazyk a literatura) jsem pracoval v Národní knihovně ČR, od konce roku 2016 působím v Literárních novinách jako editor přílohy Biblio. O knihách jsem psal i pro Český rozhlas 3 – Vltava, Lidové noviny, Reflex, Aktualne.cz, iLiteraturu.cz, Hosta, Tvar aj.

 

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB