Petr Nagy

Literární vyhlídky (XXIV)

Literární vyhlídky (XXIV)

Pondělí, 12 Listopad 2018 12:26 Petr Bílek

Nadcházející dva týdny se ponesou ve znamení mezinárodního básnického festivalu Den poezie – coby pozvánku k jeho bohaté nabídce literárních pořadů nabízím rozhovor s jedním z jeho dlouholetých organizátorů, básníkem Josefem Strakou (ZDE). Literárních akcí však tento týden nabízí dost i mimo festivalový program, včetně uvedení nových čísel několika literárních periodik. Závěrem jako vždy několik (audio)knižních tipů. (vlevo obal  audioknihy závěrečného svazku monumentální Kafkovy biografie z pera Reinera Stacha)

Literární vyhlídky (XXIII)

Literární vyhlídky (XXIII)

Pondělí, 05 Listopad 2018 08:30 Petr Nagy

 

Nadcházející týden nabídne množství zajímavých akcí spjatých s literaturou, včetně filmové a divadelní premiéry, které nezřídka připomínají významné osobnosti našich kulturních dějin – mj. Věru Jirousovou, Rudolfa Kopeckého, Vratislava Effenbergera nebo Jiřího Grušu. Za dveřmi už je také další ročník festivalu Den poezie (http://www.denpoezie.cz/). Na závěr jako obvykle několik (audio)knižních tipů.

Literární vyhlídky (XXII)

Literární vyhlídky (XXII)

Pondělí, 29 Říjen 2018 11:01 Petr Nagy

Nadcházející týden nabídne kromě Velkého audioknižního čtvrtku a několika knižních křtů či autorských čtení i řadu zajímavých diskuzí, jejichž témata mnohdy přesáhnou hranice literatury. Debatovat budou Kateřina Tučková s Bernhardem Setzweinem, Wojciech Jagielski s Fatimou Rahimi, Jussi Valtonen s Markétou Baňkovou nebo Daniel Kroupa s Tomášem Halíkem a Martinem C. Putnou. Na závěr i tentokrát několik (audio)knižních tipů.

Literární vyhlídky (XXI)

Literární vyhlídky (XXI)

Úterý, 23 Říjen 2018 06:39 Petr Nagy

V započatém týdnu, který hned v pondělí přinesl slavnostní udílení Ceny Franze Kafky, jejímž letošním laureátem se stal Ivan Wernisch, nebude o literární akce nouze. Ke slovu se dostanou mladí básníci, respektive mladé básnířky, i zkušení autoři ucházející se kupříkladu o Drážďanskou cenu lyriky. Na závěr jako obvykle přidávám několik (audio)knižních tipů.

Svědectví o holocaustu jako celoživotní program H. G. Adlera

Svědectví o holocaustu jako celoživotní program H. G. Adlera

Pondělí, 22 Říjen 2018 05:00 Petr Nagy

 

Snad i proto, že zemřel právě 21. srpna, kdy si v Čechách připomínáme docela jiné události, nepsalo se letos o tom, že před třiceti lety zemřel spisovatel, historik, sociolog, teolog, politolog a filozof H. G. ADLER (1910–1988, na snímku vlevo). Patří ostatně k osobnostem, kterým se dodnes nedostalo zasloužené pozornosti, což se týká zvláště jeho literární tvorby.

Literární vyhlídky (XX)

Pondělí, 15 Říjen 2018 06:26 Petr Nagy

Nadcházející týden přinese vedle množství pražských literárních akcí i podzimní Velký knižní čtvrtek a také další ročník ostravského festivalu ProtimluvFest (17. až 19. 10.), takže o setkání s českými ani zahraničními autory nebude nouze. Na závěr jako vždy přidávám několik (audio)knižních tipů.

Literární vyhlídky (XIX)

Pondělí, 08 Říjen 2018 07:53 Petr Nagy

Po řadě velkých literárních veletrhů a festivalů přináší druhý říjnový týden jisté zklidnění, byť zajímavých literárních akcí se zvláště v Praze najde i tak víc než dost. Zapomenout nesmím ani na jubilejní 50. ročník Halasova Kunštátu. Z pětice doporučených knižních novinek si pak pozornost zaslouží především první česká vydání knih dvou oceňovaných autorek, Margaret Atwoodové a Světlany Alexijevičové.

Literární vyhlídky (XVIII)

Pondělí, 01 Říjen 2018 09:00 Petr Nagy

První říjnový týden bude literárními událostmi doslova nabitý, na čemž mají zásluhu především dvě velké tradiční akce – Festival spisovatelů Praha (www.pwf.cz) a Podzimní knižní veletrh v Havlíčkově Brodě (www.hejkal.cz/veletrh). Nebudete ochuzeni ani o zajímavé nové (audio)knihy.

Literární vyhlídky (XVII)

Středa, 26 Září 2018 10:58 Petr Nagy

Druhá polovina posledního zářijového týdne nabídne kromě středeční besedy Literárních novin a řady jiných literárních akcí rovněž další ročník táborského knižního festivalu Tabook (www.tabook.cz). Na závěr připojuji jako obvykle několik tipů na nové knihy a audioknihy.

strana 1 z 4

Petr Nagy

medailonek-foto

Po studiích na Literární akademii v Praze (Tvůrčí psaní – Redakční práce) a Filozofické fakultě Univerzity Karlovy (Český jazyk a literatura) jsem pracoval v Národní knihovně ČR, od konce roku 2016 působím v Literárních novinách jako editor přílohy Biblio. O knihách jsem psal i pro Český rozhlas 3 – Vltava, Lidové noviny, Reflex, Aktualne.cz, iLiteraturu.cz, Hosta, Tvar aj.

 

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB