Pavel Kopecký Literární noviny | měsíčník pro kritické myšlení. Literární noviny vychází poslední čtvrtek v měsíci. http://literarky.cz/blogy/pavel-kopecky Mon, 16 Jul 2018 01:04:30 +0000 Joomla! 1.5 - Open Source Content Management cs-cz Vláda s (ne)důvěrou aneb Konec první České republiky http://literarky.cz/blogy/pavel-kopecky/26618-vlada-s-nedvrou-aneb-konec-prvni-eske-republiky http://literarky.cz/blogy/pavel-kopecky/26618-vlada-s-nedvrou-aneb-konec-prvni-eske-republiky Tak už konečně! V nejranějších hodinách včerejšího dne se stalo, že dolní komora parlamentu vyslovila důvěru průlomovému projektu. Nevídané vládě, v níž se proťaly zájmy (možná lépe: zkřížily meče?) politické sekty porevolučního zbohatlíka, sociálních demokratů i komunistů. Víceméně antagonismy.

 

 

]]>
Pavel Kopecký Pavel Kopecký Fri, 13 Jul 2018 04:29:43 +0000
Arabské jaro: boj o moc a černé zlato http://literarky.cz/blogy/pavel-kopecky/26616-arabske-jaro-boj-o-moc-a-erne-zlato http://literarky.cz/blogy/pavel-kopecky/26616-arabske-jaro-boj-o-moc-a-erne-zlato Takzvané arabské jaro, jak západní média pokřtila společensko-politické bouře v zemích, kde nemají čtyři roční období, přineslo nespočet proměn. Některé vzaly bleskem za své, (nebezpečné) konsekvence jiných, např. v Sýrii anebo Libyi, pociťujeme dodnes. Na každý pád rozvětvené či odlišné dle specifik toho kterého z plejády států, jež „arabské probuzení“ zasáhlo.

]]>
Pavel Kopecký Pavel Kopecký Thu, 12 Jul 2018 05:23:48 +0000
Babiš a Marie Terezie http://literarky.cz/blogy/pavel-kopecky/26615-babi-a-marie-terezie http://literarky.cz/blogy/pavel-kopecky/26615-babi-a-marie-terezie Neoficiální císařovna a korunovaná královna Marie Terezie vzkazovala svým úředníkům, že o dost výše než jejich schopnosti k výkonu funkcí hodnotí loajalitu.

]]>
Pavel Kopecký Pavel Kopecký Wed, 11 Jul 2018 03:22:57 +0000
Válka (Turka) s Turkem http://literarky.cz/blogy/pavel-kopecky/26565-valka-turka-s-turkem http://literarky.cz/blogy/pavel-kopecky/26565-valka-turka-s-turkem Erdogan turecká vlajka ilustraceV Turecké republice proběhly v neděli volby. Vlastně to byly dvoje volby, „jedním vrzem": do parlamentu a do čela celé osmdesátimilionové entity. Regionální velmoc disponující moderními vojsky s bojovými zkušenostmi se jejich vyzněním o hezkých pár koňských délek přiblížila diktatuře jednoho muže, Recepa Tayyipa Erdogana. Obratného demagoga v čele dominantní strany, který se těší respektu milionů jakožto dominantní osobnost. Vůdce obratně mísící nacionalismus, ne-li šovinismus, s prvky konzervativního islámu a sociálními programy. Dle všeho od úsvitu svojí politické kariéry směřuje k nové architektuře státu, k čemuž má již roky optimální podmínky. Včetně tichého souhlasu „vyspělého světa", jenž snad s rozpaky či znechucením, nicméně přesto přivírá oči nad promyšlenou demontáží demokratických pravidel a procesů.

]]>
Pavel P. Kopecký Pavel Kopecký Fri, 29 Jun 2018 05:34:21 +0000
Podhoubí pro nenávist http://literarky.cz/blogy/pavel-kopecky/26549-podhoubi-pro-nenavist http://literarky.cz/blogy/pavel-kopecky/26549-podhoubi-pro-nenavist

muktada-sadrBylo to v březnu, když si svět s rozpaky připomněl patnácté výročí nezákonného vpádu najmě amerických vojsk do Iráku. Následoval dva roky po útoku na chudý, nicméně strategicky závažný Afghánistán, u něhož – po 11. září 2001 – nebylo vůči invazi větších námitek. (vlevo Muktada Sadr)

]]>
Pavel P. Kopecký Pavel Kopecký Wed, 27 Jun 2018 06:53:48 +0000
Zeman, Babiš a kanónenfutr ČSSD http://literarky.cz/blogy/pavel-kopecky/26535-zeman-babi-a-kanonenfutr-ssd http://literarky.cz/blogy/pavel-kopecky/26535-zeman-babi-a-kanonenfutr-ssd

Hamáček Poche foto youtube ctV hořké nadsázce se říkává, že naše politika postrádá zahraniční dimenzi. Popelíme se na našem nevelkém území a nevzmůžeme než na žabomyší války. Ale umíme je vyšperkovat, všecka čest! Máme devět měsíců od sněmovních voleb, nicméně to, co by se z nich mělo narodit – plnohodnotná vláda – stále ne a ne přijít na svět. Lid si s tím zatím větší starosti nedělá, nemá potíž, že se politikařením lámou rekordy kabinetů bez důvěry. Přitom je patrné, že co se z dosavadní „éry nevládnutí“ vyloupne, nebudou tři kouzelné oříšky pro Popelku, nýbrž mimořádně bizarní (troj)koalice.

]]>
Pavel P. Kopecký Pavel Kopecký Mon, 25 Jun 2018 06:50:38 +0000
Stalingradský vzdor? http://literarky.cz/blogy/pavel-kopecky/26508-stalingradsky-vzdor http://literarky.cz/blogy/pavel-kopecky/26508-stalingradsky-vzdor  

Sjezd 39 ČSSD foto FB ČSSDČeská postemigrační sociální demokracie se obnovovala ztěžka. V atmosféře, kdy pojem „levice" značil bezmála vulgarismus a kdekdo bez přemítání zaujímal (staronovými médii razantně prosazovaný) postoj, že kritizovat Václava Klause alias „Neomylnou Veličinu" znamená být stalinistou. Spousta (dříve) ustrašených občánků si skrze bezpečné lání na minulost ventilovala svou malost a jen poměrně málo jedinců si svedlo uvědomit, jak těžké časy, časy falešných nadějí, nás čekají. Politicky, hospodářsky, sociálně nebo kulturně.

]]>
Pavel P. Kopecký Pavel Kopecký Thu, 21 Jun 2018 06:25:41 +0000
Lvi ve Lvím městě http://literarky.cz/blogy/pavel-kopecky/26495-lvi-ve-lvim-mst http://literarky.cz/blogy/pavel-kopecky/26495-lvi-ve-lvim-mst  

Kim Trump setkání foto youtubeDonalda Trumpa se v mnoha kruzích sluší považovat za „trumpetu“. Nevycválaného, mentálně nezralého omezence, který nehledí vlevo, vpravo, leč umí se líbit lidu. Alespoň některým jeho složkám. Když twitteruje, co mu slina na klávesnici přinese, když nevyzpytatelně realizuje izolacionistický program „Amerika první“.

]]>
Pavel P. Kopecký Pavel Kopecký Tue, 19 Jun 2018 07:14:44 +0000
Jen bozi a Kim Ir-sen vědí... http://literarky.cz/blogy/pavel-kopecky/26500-jen-bozi-a-kim-ir-sen-vdi http://literarky.cz/blogy/pavel-kopecky/26500-jen-bozi-a-kim-ir-sen-vdi  

Korejský poloostrovNedlouho tomu, co americký prezident vzkazoval severokorejskému protějšku, že je „rakeťáček" a že on, boháč Donald Trump, má v čele USA daleko větší jaderné tlačítko. Za pyšné výlevy, z nichž by měl jistojistě potěchu Sigmund Freud, schytával od druhé strany urážky či provokace stejně útočně obhroublé (v tom má propaganda KLDR slušnou praxi). Osočování i výhrůžky mezi Washingtonem a Pchjong-jangem polekaly sotva před rokem nejednoho, kdo se o mezinárodní bezpečnost nezajímá, ale ví, co jsou zbraně hromadného ničení. Postačí, když se v hlavní vysílací době párkrát zašermuje ostrými větami anebo ukážou supermoderní vojenská cvičení u teritoriálních vod protivníka – a válka je v mysli nepoučených diváků na spadnutí.

]]>
Pavel P. Kopecký Pavel Kopecký Fri, 15 Jun 2018 06:29:04 +0000
Dům z karet – pár dní do konce http://literarky.cz/blogy/pavel-kopecky/26457-dm-z-karet-par-dni-do-konce http://literarky.cz/blogy/pavel-kopecky/26457-dm-z-karet-par-dni-do-konce Hamáček Zimola foto cssdLidový dům má již jenom pár dní do konce... Ne, nemylte se, neprorokuji konečný skon skomírající strany, byť by si ho mohl někdo dokonce přát. Takového zklamu, myslím kvapem se blížící závěr interního referenda ČSSD o její (ne)angažovanosti v dalším kabinetu. V nové vládě pod Babišovým pádným žezlem.

]]>
Pavel P. Kopecký Pavel Kopecký Wed, 13 Jun 2018 07:06:48 +0000