Ukrajinská půjčka za oplátku

Agendu celé řady vlád a veřejný prostor jejich zemí zalehla v posledních měsících problematika Ukrajinské republiky. A to do té míry, že se téměř vytratila ještě nedávno živá, sarinem páchnoucí diskuze o syrské řeži.


Její následky se přitom potáhnou – s přímým dopadem na EU, odkud tisíce lidí odešly bojovat za „pravou víru“ – ještě desetiletí. Mimo jiné proto, neboť se zdá, že za chemickými kousky nestáli ani tolik (mezinárodní) islamisté, nýbrž stále ještě sekulární Turecko. Jeden z hráčů, kteří aktuálně citlivě vnímají ruský nástup na Krymu, „nepotopitelné letadlové lodi“ Černomoří. Oblasti, která se již v polovině 19. století změnila v prostředí ozbrojeného zápasu o rozdělení zájmových sfér Západu a Východního impéria.

Navzdory všem existujícím rozdílům mají tudíž obě ohniska mezinárodní nestability hodně společného. Je patrné, že na příslušných vlnách napětí surfuje, a do rodiny velmocí se vrací mnohonárodnostní Ruská federace.

Naplňuje sudbu, s níž do čela největšího státu zeměkoule nastoupil Vladimir Vladimirovič Putin. Silovik par excellence, který se aktuálně těší nebývalé důvěře svého lidu. Populace tesknící nikoli po naivně prozápadním M. S. Gorbačovovi, jehož by někteří přičinlivci rádi soudili za „největší geopolitickou katastrofu 20. století“. Populace tesknící nikoliv po alkoholokracii Borise Jelcina, za níž se nástupnické Rusko hospodářsky propadlo a politicky bezmála rozpadlo, ale nejčastěji prahnoucí po tvrdých vládcích, reformátorech á la Petr I. Veliký, Lenin či Stalin.

Záměr obnovit skrze soudobé Rusko význam Sovětského svazu (ne Sovětský svaz samotný!) vylekal kdekoho. Pročež dotyčným nezbylo, než se pod zástěrkou boje za demokracii pokusit obrátit kormidlo nastoleného trendu. Na základě řady cynických, reálpolitických úvah tekly na Ukrajinu miliony a miliony dolarů, které zázračnou mocí Vizíru měnily pohrobky banderovců, jako kdysi následovníky ustašovců při rozpadu Jugoslávie, v čistoskvoucí lidumily. Pro úplnost pak dodávám, že jim podobní teď na západní Ukrajině rozjíždějí další historickou reminiscenci – akční výbory k „očistě“ veřejných funkcí.

Taktiku nezřídka zjednaných výtržníků nyní používá na oplátku Kreml. Túruje motory, šlape na plyn a haraší svým přeorientováním na Čínu. Jeho záměry jsou jasné. Zemi na pokraji rozkladu dále destabilizovat, ohrožovat plánované prezidentské volby, jež mají legalizovat pučisty a ze spřízněných oblastí vytvořit závislé nárazníkové zóny. Půjčka za oplátku.

 

Článek je rozšířením textu zveřejněného deníkem E15

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Úterý, 13 Květen 2014 15:05 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB