Pavel Kopecký

Jak si ODS vymyslela levici čili Tvrdě do minulosti

Jak si ODS vymyslela levici čili Tvrdě do minulosti

Středa, 14 Listopad 2018 08:39 Pavel P. Kopecký

 

Občanská demokratická strana se vzdaluje od hranic nebytí. Jejich překročení přitom předvídali i někdejší čelní členové. Leč trend je nastolen, zdá se, nakonec jiný. Přisvědčují tomu též dvoje poslední volby. Ačkoliv se v rámci objektivity sluší podotknout, že poslední hlasování o komunálu (jinak řečeno, volby druhého řádu) nemusejí mít s celostátní sociální atmosférou tolik společného. Nicméně pokud by existovaly pochybnosti o obecních volbách, senátní hlasování je evidentním odkazem na éru, kdy byla horní komora pevnou oporou ODS. Platformou, ze které vzešel korupcí futrovaný premiér Topolánek (viz osud jeho intima Marka „Bormana“ Dalíka) a jejíž předsednictví, po němž nyní po letech znovu natahují „modří“ ruku, se bralo jako výhodný předstupeň Pražského hradu. Dnes protiváha…

Politický buldozer Trump a zánik unilateralismu

Politický buldozer Trump a zánik unilateralismu

Pondělí, 22 Říjen 2018 06:09 Pavel P. Kopecký

Není prakticky pochyb o tom, že Spojené státy americké se pod Trumpovým vedením chovají nestandardně. Jako by se už ani nenamáhaly vytvářet krycí historky svých činů; zejména pomocí propriet o ochraně lidských práv, solidaritě, budování spravedlivého globálního pořádku či udržování míru a stability. Toť přitom rétorika při uplatňování moci dokonale obvyklá! A to buď za účelem skrytí těch druhých, reálných pohnutek anebo k nasazování růžových brýlí lidem, kteří by nesnesli pohled na začasté krutou, bezohlednou situaci.

Třpytivé volební alternativy aneb co nahrává kmotrům

Třpytivé volební alternativy aneb co nahrává kmotrům

Pondělí, 08 Říjen 2018 07:02 Pavel P. Kopecký

 

Mezi politickými a dalšími společenskovědními vzdělanci, analytiky a komentátory se teď nesluší ničeho jiného, než dávat průběžně k lepšímu více, či méně originální postřehy k tuplovaným českým volbám. Samozřejmě nemohu zůstat stranou, jak by to jenom vypadalo!:-)

Zbraně pro Prahu!

Zbraně pro Prahu!

Sobota, 06 Říjen 2018 06:32 Pavel P. Kopecký

Volební kampaň do komunálu (a třetiny Senátu) se užuž přelívá do voleb. Ještě se naposledy mobilizují nerozhodní či přelétaví voliči, k čemuž slouží nepřeberně prostředků. Agitační plakáty, videošoty, poutače, billboardy, „přátelská" setkání s občany, „sousedské večeře" a další variace reklamy na politické zboží. Tak nepokrytě označují marketéři volební programy soupeřících uskupení. Stejné je to s bučkem nebo s pracím práškem.

Atentát v Íránu a kýžená odplata

Úterý, 02 Říjen 2018 05:36 Pavel P. Kopecký

Americký prezident vystoupil na půdě OSN, aby tam chvástavostí sklidil smích. A vyřídil si současně účty s Ruskem a Německem, evropskými zeměmi, co se sbližují. Aniž by si ráčil ke své škodě „všimnout", že proti oběma vede (obchodní) kampaň. Zopakoval i své další jednostranné mantry – o férovém zahraničním obchodě a obnovení nepřátelství s Íránskou islámskou republikou. Nechal se slyšet, že „Írán nerespektuje sousedy ani hranice. Jeho lídři rozsévají chaos, smrt a destrukci."

Spící sudy prachu

Úterý, 25 Září 2018 06:46 Pavel P. Kopecký

 

V naší zemi existuje hrubě nepraktický – a někdy i vysloveně nesmyslný – zvyk upřednostňovat a „řešit" minulost na úkor budoucnosti. Ale nejsme v tom zajisté jediní. I když projevy bývají třeba odlišné. Každopádně nezdravé historické zátěže či stereotypy jsou příznačné pro nejednu oblast světa a nemusíme chodit nijak daleko, nechceme-li zůstat v České kotlině. Evropa, potažmo EU, je hotovým propletencem předsudků a nezpracovaných, nebo kontraproduktivně pojednaných dějinných traumat. Viz například Německo. (vlevo srbský prezident A.Vučić při návštěvě Kosova)

Pocheho epocha 2 aneb Sirotčí vojska

Pátek, 21 Září 2018 08:28 Pavel P. Kopecký

Pocheho bývalý asistent Petříček coby nominant na ministra zahraničních věcí je roztomilým kompromisem. Poche a kmotři stojící za ním získají natrvalo to své (nebude se tu muset ani obcházet už takhle ohýbaný služební zákon) a prezident Zeman si opět dokáže svou převahu, co současně vyhovuje Andreji Babišovi. Premiérovi, jenž místo zaminira jezdí po Evropě, aby do nitra České republiky vysílal líbivou předvolební agitaci o zadržování migrace. Do ní ostatně spadá i nekompromisní marketingový signál ve věci nepřijetí 50 syrských sirotků.

Pocheho epocha

Pondělí, 17 Září 2018 06:04 Pavel P. Kopecký

 

Švédská sociálnědemokratická dělnická strana hraje v desetimilionové skandinávské zemi bezpočet let prim. Bývaly volby, v nichž získávala přes 60 procent hlasů. Jí vedená koalice vyhrála také minulý víkend, jenže jak. Těsně. O ústa. Toť další cihla do stavby s nápisem: Propad tradiční evropské levice.

Kissinger o Pražském jaru

Pátek, 14 Září 2018 06:34 Pavel P. Kopecký

Zhusta se zamýšlím nad cestami k zachování historické paměti či nad způsoby její manipulace, které jsem za svůj nedlouhý život potkal celé velehory. A horská pásma mi napříště v cestě stanou. (vlevo Henry Kissinger)

strana 1 z 6

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB