Pavel Kopecký

Pocheho epocha

Pocheho epocha

Pondělí, 17 Září 2018 06:04 Pavel P. Kopecký

 

Švédská sociálnědemokratická dělnická strana hraje v desetimilionové skandinávské zemi bezpočet let prim. Bývaly volby, v nichž získávala přes 60 procent hlasů. Jí vedená koalice vyhrála také minulý víkend, jenže jak. Těsně. O ústa. Toť další cihla do stavby s nápisem: Propad tradiční evropské levice.

Kissinger o Pražském jaru

Kissinger o Pražském jaru

Pátek, 14 Září 2018 06:34 Pavel P. Kopecký

Zhusta se zamýšlím nad cestami k zachování historické paměti či nad způsoby její manipulace, které jsem za svůj nedlouhý život potkal celé velehory. A horská pásma mi napříště v cestě stanou. (vlevo Henry Kissinger)

Někdo to musí prostě zařídit!

Někdo to musí prostě zařídit!

Pondělí, 10 Září 2018 06:00 Pavel P. Kopecký

 

Střední Evropa v užším geografickém smyslu (ČR, SR, Rakousko, Polsko a Maďarsko) nikdy nepatřila do oblastí spontánní občanské angažovanosti a individuální svébytnosti. Po „roce zázraků“ byl proto drtivou majoritou populací očekáván jakýsi samospádný příchod ráje. Protentokrát „model Západ".

Rozum a cit, dojem a frustrace

Rozum a cit, dojem a frustrace

Středa, 05 Září 2018 07:59 Pavel P. Kopecký

 

Snažím se nedělat si iluze. O lecčems. Včetně učenosti či rozhledu (tuzemské) populace. Minimálně od některých prekérních situací. Zmíním ale jenom takové, které jsou současně také veselé. Při jedné z nich před tabulí zkoušená spolužačka učiteli seriózně replikovala, že „kulturistika je turistika po kulturních památkách“. Při jiné se zavedený galerista dmul pýchou nad vlastní učeností a moudrostí, načež vyprávěl o „sedmadvaceti českých pánech, co je vyhodili z okna“.

ANO – struktura pod maskou

Pondělí, 03 Září 2018 07:03 Pavel P. Kopecký

 

Úvodní poznámka: autor textu děkuje za cenné podněty své kolegyni a kamarádce, profesorce Vladimíře Dvořákové.

Válečné tanečky kolem Sýrie

Čtvrtek, 30 Srpen 2018 06:54 Pavel P. Kopecký

 

V Sýrii se bojuje od Arabského jara. Spoustu válečných jar, jejichž smutný příchod někteří z nás dedukovali také z extrémně vleklého zabíjení v sousedním Libanonu. Internacionalizovaného krveprolévání, ohraničeného letopočty 1975 a 1990.

O Turecku, vyděrači Západu

Pondělí, 20 Srpen 2018 06:37 Pavel P. Kopecký

Již dříve jsem psal o nebezpečnosti stávajícího Turecka pro Evropu. Kdo sleduje moje komentáře, ví, že Ankaru dlouhodobě považuji za daleko problematičtější element než je „kolovrátkově" ostouzená Moskva.

Kvadratura afghánského kruhu

Úterý, 14 Srpen 2018 08:31 Pavel P. Kopecký

 

V Afghánistánu padli další tři čeští vojáci. Tuzemská ozvěna tragédie je mohutná. Pořádně se rozvířila nehybná domácí atmosféra. Stojatá hladina okurkové sezóny úmorně horkého léta roku 2018. Ovšemže nemíním zlehčovat smrt tří krajanů při výbuchu sebevražedného atentátníka, nemohu ale ignorovat otazníky, jež přirozeně vyvstávají. Kolem jejich smrti na bitevním poli či kolem většinou prázdných, neupřímných tirád našich politiků. Též profesionálů, které již kdosi trefně srovnal s postavami Krylova syrového protestsongu „Píseň neznámého vojína“.

Rozetnout gordický uzel

Pondělí, 13 Srpen 2018 07:49 Pavel P. Kopecký

 

Uplynulo deset let od několikadenní války, v níž se střetla vojska Ruské federace s vojsky Gruzie. (Vlevo na snímku gruzínský premiér Mamuka Bakhtadze a ministr obrany Levan Izoria pokládají věnce obětem války před deseti lety.)

strana 1 z 6

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB