Mnislav Zelený - Atapana

Atapana chodil s vnukem po ohnivém koberci

Atapana chodil s vnukem po ohnivém koberci

Středa, 26 Září 2018 07:05 Mnislav Zelený - Atapana

Té politiky je už přespříliš, jakoby nic jiného neexistovalo. Okupuje nás snad všechny, vnucuje se všem do života, masivně zabírá informační prostor v novinách, na internetu, cpe se nám do rodin i do přátelství mezi kamarády. Ale nejspíš ji všichni máme plné zuby a leží nám v žaludku. Nenechme se politiky vláčet podle jejich nízkých čtyřletých zájmů a jejich neschopnosti správně rozhodovat a nechme ji alespoň někdy plavat …..

Atapana: Přírodu nepřetvářejme, jen se o ni starejme

Atapana: Přírodu nepřetvářejme, jen se o ni starejme

Středa, 15 Srpen 2018 06:14 Mnislav Zelený - Atapana

A už se zase divíme a skuhráme, že neprší, že není voda. Divíte se? Já se nedivím.

Moderní obchod s duchovnem

Moderní obchod s duchovnem

Pondělí, 23 Červenec 2018 07:24 Mnislav Zelený - Atapana

Náš svět je duchovně vyčpělý, už jen proto, že na spiritualitu je třeba si připravit čas. Nelze spěchat do práce, v práci makat o sto šest, pak letět domů, stihnout nákup, chvilku se věnovat rodině a dětem, padnout vyčerpaný do postele a někdy v tom meditovat o světě, o duši, o kosmu (na snímku amazónští indiáni popíjející yagé)

Z džungle Amazonie do plastové přírody v Evropě

Z džungle Amazonie do plastové přírody v Evropě

Středa, 27 Červen 2018 07:18 Mnislav Zelený - Atapana

Nikdy jeden běloch nebude vědět vše o kultuře amazonských indiánů, tak jako o jiných kulturách. Vždy bude mnoho neznámého, nezjistitelného, neobjeveného, záhadného, tajemného. Nikdy nebudeme navíc schopni pochopit všechny jejich znalosti a schopnosti, zvlášť v jejich propojení s přírodou, s kosmem a s jejich spirituálním světě. Ale tak je to správné.

Co nás chlapy ještě čeká a nemine?

Čtvrtek, 17 Květen 2018 07:40 Mnislav Zelený - Atapana

 

Jsem jeden z vás, druh na vymření. Stíhá nás jedna morová pohroma za druhou. Feministky nás už léta zatlačují do kouta, prý jsme se tu v posledních několika tisíciletích příliš roztahovali a užívali si. A nyní je prý řada na nich. Návrat matriarchátu.

Znovuzrození nového Tyrše v českých zemích?

Středa, 21 Březen 2018 07:00 Mnislav Zelený - Atapana

 

Velké osobnosti vždy přijdou v pravý okamžik, když už si člověk myslí, že je vše „v pytli“, že přijde už jen tragédie. Syndrom Blanických rytířů skutečně v dějinách existuje, i když to mnohdy trvá dlouho, asi tak, jak s božími mlýny.

Rituály a obřady včera a dnes

Pátek, 09 Březen 2018 11:11 Mnislav Zelený - Atapana

 

Rituály a obřady byly ve všech kulturách světa nedílnou součástí života každého jedince a touto cestou každé individuum bylo včleňováno do své společnosti dospělých. Rituál bylo zastavení se, vědomé vytvoření posvátného prostoru a jasného záměru, uctění mezníků a předělů na cestě každého člena určité komunity.

Kontinuita u indiánů: umění žít i umírat

Čtvrtek, 23 Listopad 2017 09:17 Mnislav Zelený - Atapana

Amazonští indiáni mně naučili, že umění je nejen žít, ale umění je i umírat. Že bez  smrti není života a naopak. To je kontinuita, o které v poslední době rádi mluvíme, ale v zásadě ji nechápeme a nerozumíme. Či spíš nechceme pochopit. Jistá tabu nejsme totiž schopni překročit. Ke kontinuitě patří celý životní cyklus: narození, výchova, iniciace-dospívání, manželství, smrt.

Atapanovy návraty II.část: Email od náčelníka indiánů

Úterý, 10 Říjen 2017 07:32 Mnislav Zelený - Atapana

 

Náš spolupracovník Mnislav Zelený – Atapana (viz) oslovil naši redakci s tím, že vzhledem ke svým zdravotním problémům se nemůže vydat za svými přáteli do Amazonie, kam řadu let jezdil, studoval jejich život a stal se světově uznávaným etnografem zabývající se touto oblastí.

strana 1 z 5

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB